Barzoj zaujme už na první pohled neobvyklým, majestátním vzhledem.
Zdroj: Zuzule / Shutterstock.com

Barzoj: věrné plemeno se smutným osudem. Komunisté ho málem vyhubili

Tohle zvíře díky jeho impozantnímu vzhledu přehlédne málokdo. Zcela osobitý, elegantní pes si ale dovede získat své okolí i inteligentní, citlivou a samostatnou povahou. Jaký je život s příslušníkem tohoto nejstaršího ruského psího plemene, jehož osud už jednou visel doslova na vlásku?

Barzojové se zrodili v 16. století v Rusku jako výsledek šlechtitelských snah tamější aristokracie, která začala křížit psy tatarského původu s tehdy běžně používanými loveckými psy s cílem získat loveckého psa s co nejlepšími vlastnostmi. A ruský chrt barzoj se jako lovecký pes vskutku osvědčil, dokázal zvítězit i nad takovým predátorem, jako byl vlk. Nebyl ovšem přímo zabijákem, ale rychlým, silným a odvážným lidským pomocníkem, který vlka zadržel do doby, než přijel lovec.

Aristokrati mezi psy, to jsou barzojové - ruští osrstění chrti. Aristokrati mezi psy, to jsou barzojové - ruští osrstění chrti. Zdroj: volofin / Shutterstock.com

Majitelé si barzojů také velmi považovali, byli výsadou aristokracie a získat je bylo možné pouze darem. Toto spojení s vládnoucí vrstvou se noblesním barzojům málem stalo osudným, když se po socialistické revoluci v listopadu 1917 stali reliktem starého, carského světa a i se svými pány byli nemilosrdně likvidováni. Plemeno přežilo jen díky tomu, že se některým urozeným uprchlíkům podařilo zachránit při útěku do zahraničí i své psy, a také proto, že barzoje chovaly i jiné evropské královské rodiny.

Barzoj zaujme už na první pohled neobvyklým, majestátním vzhledem. Dospělý pes může v kohoutku dosahovat výšky až 80 cm, ale na rozdíl od jiných psích obrů není mohutný, naopak působí subtilně, jeho hmotnost se pohybuje kolem 40 kg. Typickým rysem jeho vzhledu je nápadně protáhlý, štíhlý čenich a úzké tělo s hlubokou hrudí, která se směrem k zadním nohám viditelně zužuje. Charakteristické je pro něj také lehce do oblouku prohnuté tělo s dlouhýma štíhlýma nohama a osobitá klusavá chůze. Má polodlouhou, hustou, lehce kučeravou nejčastěji bílou srst s barevnými znaky. Přes tento křehký, elegantní vzhled však má velkou sílu.

Barzoj Barzoj Zdroj: Best dog photo / Shutterstock.com

Ačkoliv si ho většina lidí stále spojuje s lovem, barzoj dokáže být i skvělým rodinným společníkem. Je to totiž klidný, přátelský a tolerantní pes, který si rychle oblíbí i nedospělé členy rodiny. Je ale nutné brát v úvahu specifika jeho povahy. Je velmi citlivý a rozhodně mu nesvědčí velký hluk, chaos nebo hrubé zacházení. Při jeho výchově zapomeňte na dril, daleko lepší výsledky bude mít citlivý a trpělivý přístup s množstvím pochval a odměn. Ani tak ale nelze počítat s tím, že bude na slovo poslouchat jako některá služební plemena. To ovšem není způsobeno nedostatkem inteligence, jak se někteří lidé mylně domnívají, ale odlišným původem barzoje. Byl vyšlechtěn k lovu, při kterém se musel spoléhat sám na sebe, a z těch dob si uchoval nezávislou, samostatnou osobnost. Jinak je to velmi oddaný společník, který se i přes svou velikost rád mazlí a přítomnost svého pána velmi oceňuje.

Na péči je barzoj navzdory svému exkluzivnímu vzhledu vcelku nenáročný. Na péči je barzoj navzdory svému exkluzivnímu vzhledu vcelku nenáročný. Zdroj: Bildagentur Zoonar GmbH / Shutterstock.com

Na péči je navzdory svému exkluzivnímu vzhledu vcelku nenáročný, pouze při krmení je trošku vybíravý, zároveň požaduje opravdu dostatek kvalitní stravy, už kvůli vývoji kostry. Ze stejného důvodu je také nutné štěně do roku a půl nepřetěžovat. Jinak je to odolný a zdravý pes, který netrpí žádnými vrozenými vadami. Jeho hedvábnou srst je nutné pravidelně vyčesávat, také patří mezi více línající plemena, na druhou stranu nepáchne, což je zvlášť u takto velkých psů výjimečné, a jeho srst má značnou samočisticí schopnost.

Barzoje lze klidně chovat i v bytě, protože rád spí a nemá velké nároky na prostor, potřebuje jen klidný a pohodlný pelíšek. Potřebu pohybu uspokojí na každodenních delších procházkách, ale je také ideální na výstavy, kde se chová s ukázněností a grácií pravého šlechtice. Stejně tak si rád zaběhne psí závody, ale je to sprinter, ne maratonec, takže dvouhodinový běh vedle kola pro něj nebude to pravé. Majitel musí také počítat s tím, že barzoj stále má silný lovecký instinkt, a pokud spatří nějaký pohybující se zajímavý objekt, vyrazí za ním. S ostatními psy se rád druží, ale od různých psích šarvátek si udržuje důstojný odstup.

Tento fyzicky mimořádný i psychicky osobitý pes není zvířetem pro každého, ale tomu, kdo pronikne do jeho povahy a vyjde mu vstříc, se odmění nejen dokonalou reprezentací, ale také oddaností a láskou.

Akční letáky