Naše příroda hostí mnohé druhy, které nebyly u nás původní, a přesto se zde dobře aklimatizovaly. Jako příklad můžeme uvést bažanta obecného (Phasianus colchicus). Původně k nám byl dovezen z Asie, dnes úspěšně žije v celé Evropě. Vzhledem k tomu, že ho bažanta obecného myslivci odchovávají, znovu vypouštějí do přírody a dál se o něho starají, můžeme se s ním setkat na mnoha místech. Velmi dobře mu vyhovují nížiny a pahorkatiny až do výšky 700 m n. m.

Zlaté peří

Bažant patří mezi nejpestřejší ptáky. Samec je tak pestře zbarven, že se na jeho peří nachází celá stupnice barev. Od bílé přes žlutou, červenou, hnědou až po černou. Zejména na jaře v době toku vyniká pestrost kohouta ještě tím, že má kolem očí zduřelé rudě červené výrůstky, kterým se říká poušky. V té době má i na hlavě vztyčená péřová ouška.

Dva kohouti na poli

V zimě se bažanti shlukují do hejn složených z obou pohlaví. Po zimě nejsilnější kohouti opouštějí hejna a vybírají si prostředí pro svá teritoria. Většinou již v březnu začínají tokat a s ostatními svádět souboje. Dva zápasící kohouty občas spatříme třeba na poli, ale nikdy při tom jeden druhého nezraní. Poražený, a tedy slabší kohout raději místo opustí a odlétne. Během toku se kohout natahuje do výšky a krátce třepe křídly. To vše doprovází hlasité „kodrcání“, které ze sebe vyluzuje a je signálem nejen pro slepice, ale i pro ostatní kohouty.

Do teritoria kohouta přicházejí slepičky a prohlížejí si ženicha. Někdy slepičky projdou i více teritorií, než vyberou toho pravého a definitivně se usadí. Kohout také před slepičkami předvádí obřadní tanec. Svěsí křídla, roztáhne částečně ocas a slípku obíhá. V okamžiku kopulace se slípka přitiskne k zemi a kohout na ni vyskočí.

Samostatná kuřátka

V první polovině dubna pak bažantí slípky začínají snášku. Slepice zakládá hnízdo na zemi uprostřed vzrostlé vegetace a snáší 10 až 18 vajec. O zahřívání se stará výhradně sama. Kohout se již o slepici ani mláďata nezajímá.

Přibližně po 24 dnech se líhnou bažantí kuřátka, která jsou nekrmivá. Znamená to, že si hledají potravu ihned po vylíhnutí sama. Po oschnutí je bažantí slepice odvádí od hnízda a doprovází při hledání potravy.