Bernský salašnický pes zaujme na první pohled.
Zdroj: Artem Kursin / Shutterstock.com

Bernský salašnický pes je dobrácký obr. Ale běda, když by mu někdo chtěl ublížit

Bernští salašničtí psi jsou klidní, vlídní a vyrovnaní. Pro tyto vlastnosti jsou stále oblíbenější jako společenští, rodinní psi. V neposlední řadě vynikají i svým nádherným vzhledem, ale i povahovými vlastnostmi a inteligencí.

Bernský salašnický pes byl vyšlechtěn byl ve středním Švýcarsku, dnes je oblíben po celém světě. Toto plemeno vzniklo z odolných, chytrých a oddaných psů, kteří všestranně pomáhali na místních selských usedlostech již od středověku.

Dříve tito pracovní psi hlídali selské usedlosti, stáda ovcí i skotu. Jejich sílu lidé využívali i při tahání menších břemen. Jsou všestranně schopní a pracovití, inteligentní a oddaní, čehož se využívá dodnes. Stále častěji se však také chovají jako psi společenští, rodinní.

Velcí švýcarští fešáci

Jedná se o poměrně velké a mohutné plemeno. V kohoutku tito psi dosahují až 70 cm, váží kolem 45 kg. Zbarvení je velmi typické, stejné pro všechny jedince plemene. Tříbarevná srst, černý základ, bílé packy, hruď a tvář spolu s rezavými znaky vytváří velmi atraktivní vzhled těchto psů.  Srst je delší, mírně zvlněná, hustá, lesklá.

Oddaní strážci rodiny

Pokud koupíte štěně od "chovatele", který vám svůj chov neukáže, pochází patrně z nelegální "množírny", kde psi v otřesných podmínkách klecí sotva přežívají jako stroje na výrobu štěňat! 

Bernští salašničtí psi jsou klidní, vlídní a vyrovnaní. Své smečce jsou naprosto oddaní a ke všem jejím členům se chovají bezmála něžně. Velmi přítulní a milí jsou i k dětem, které oddaně chrání a nikdy by jim neublížili. Jsou zkrátka skvělými rodinnými psy, na rozdíl od řady plemen, které mají dáno do vínku více agresivity a potřebují pevnější vedení. Bernští salašničtí psi jsou naopak snadno ovladatelní, přes jejich velikost není těžké je dobře vychovat.

BSP - bernský salašnický pes prostě děti miluje. BSP - bernský salašnický pes prostě děti miluje. Zdroj: VCoscaron / Shutterstock.com

Při výchově je třeba postupovat mírně, jak to odpovídá povaze těchto psů. Jsou snadno poddajní, necitlivé postupy mohou jejich povahu poškodit, vyvolat bázlivost, ačkoli jsou to jinak psi stateční.

  • Jsou chytří, pracovití, dobře hlídají, pokud jsou k tomu vedeni.
  • Na rozdíl od psů loveckých nejsou ve volné přírodě omámeni stopami zvěře a neutíkají bezhlavě za nimi.
  • K cizím lidem bývají rezervovaně přátelští, pokud nemají důvod k jinému postoji. Pokud by někdko ale ublížoval členovy jejich smečky, nebo jemu zamotnomu, dokáží vyvinout nešekanou agresivitu a být i velmi zlí a útoční.
  • Skvěle vycházejí i se všemi ostatními domácími zvířaty z domácnosti. To  mají ostatně dáno i svou historií – jako psi, kteří mimo jiné hlídali selské dvory, museli být ke všem jejich obyvatelům mírumilovní.

Štěně bernského salašnického psa. Štěně bernského salašnického psa. Zdroj: rivet / Shutterstock.com

Pes do nepohody

  • Bernští salašničtí psi nejsou miláčci do bytu. Vzhledem ke své velikosti potřebují hodně pohybu, jinak strádají a tloustnou.
  • Ideální je pro ně dům se zahradou, a k tomu hojné procházky a výlety.
  • Mohou být chování celoročně venku, pokud mají k dispozici dobře zateplenou boudu.
  • Jejich krásná srst je dobře chrání před nepřízní počasí a kromě vyčesávání v době línání nepotřebuje žádnou zvláštní údržbu.
  • Jsou skvělými parťáky na pěší túry a výlety, i v horách. Pozor však na přetížení ještě rostoucích, mladých psů. V dospělosti a při plném zdraví sjou velmi vytrvalí.

Nepodceňujte krmení

Pokud toužíte po tomto krásném a přátelském psovi, počítejtě s tím, že kromě času a lásky bude vyžadovat i jistou dávku financí na kvalitní krmivo. U velkých plemen nejde pouze o větší spotřebu vzhledem k váze, ale i o náročný růst, kdy nedostatek jakékoli potřebné látky může vést k poškození. Nároky rostoucího štěněte splní speciální strava pro ně určená, zrovna tak u psa dospělého a u psího seniora.

Akční letáky