Slunéčko sedmitečné
Zdroj: Eric Gevaert / Shutterstock.com

Berušky a jejich larvy chrání rostliny. Nespleťte kuklu slunéčka s mandelinkou

Na výhonky rostlin nalétají mšice, sají z nich a oslabují je. Ideální ochranou jsou slunéčka – pracují zdarma, důkladně a v souladu s přírodní rovnováhou zahrady.

Ze žlutých oválných vajíček, která slunéčko pečlivě nalepí na spodní stranu listu, se vylíhnou dravé larvy. Ihned se pustí do likvidace mšic, neunikne jim žádná. Zničit vajíčka slunéčka v domnění, že se jedná o zárodky „škůdců“ je nesmírná škoda – proto připomínáme, jak vypadají.

vajíčka slunéčka vajíčka slunéčka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dravé larvy

larva slunéčka larva slunéčka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Larvy slunéček sice nelétají, ale jsou přesto velmi pohyblivé. Berušky navíc kladou svá vajíčka záměrně tam, kde budou mít vylíhlé larvy co nejvíce potravy, tedy na mšicemi napadené rostliny. Larvy jsou ještě zdatnějšími pomocníky v likvidaci savého hmyzu než dospělí brouci. Od vylíhnutí do zakuklení spořádají až neuvěřitelných 3000 mšic!

Odpočívající kukly

Aby došlo k pozoruhodné proměně larvy v dospělého brouka, musí projít stádiem kukly. Nejednou se stalo, že pěstitel, který si zapomněl brýle, nebo byl nepozorný, si žlutavé kukly spletl se žlutou mandelinkou. Zvláště larvy mandelinek jsou kuklám berušek velmi podobné, kukly se však nepohybují, zatímco larvy mandelinek hbitě okusují listy.

kukla slunéčka kukla slunéčka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Slunéčko, které ztratilo tečky

Slunéčka chrání i choulostivé růže Slunéčka chrání i choulostivé růže Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pokud potkáte červeného, vypouklého broučka, který vypadá jako beruška, ale nemá tečky, nedejte se zmást. Naše nejznámější beruška, slunéčko sedmitečné, se může někdy vylíhnout bez jediné tečky na krovkách. Ostatní druhy slunéček jsou ještě proměnlivější. Všechny však mají lesklé klenuté krovky, které jim dávají tak jedinečný vzhled.

Ne všechna slunéčka jsou dravým postrachem mšic, červců a puklic. Ale i ta býložravá jsou pro zahrádkáře požehnáním, neboť se živí rzemi a padlím.

Domek pro slunéčka

Čerstvě vylíhlá beruška je jasně červená. Ta, která již přezimovala, je tmavší. Teprve po přezimování se slunéčka rozmnožují. Proto je tak důležité poskytnout beruškám na zahradě úkryt. Ponechejte v koutě kupku listí a klacků, trouchnivějící pařez, trochu stařiny. Nebo přichystejte dřevěné krabičky vystlané mechem a senem, se škvírou naspodu, které ukryjete v listí pod stromy.

Akční letáky