První zmínka o této kočce se datuje z roku 1903, kdy o ní zmínka v knize Francise Simpsona „The Book of Cat“. Říká se, že první „kočičí naháče“ chovali Aztékové a říkali jim láskyplně Xoloitzuintli.  Současná Sphynx je výsledkem chovatelského snažení, které vygradovalo v roce 1966, když se v Kanadě narodilo první bezsrsté kotě se jménem Prune… Podle majitelů koček je Sphynx hodně specifická povaha s prvky psa, kočky, dítěte a opice. Co byste o ní měli vědět víc?

Autor videa The Cat Butler vám prozradí, s čím byste měli počítat, než si Sphynx pořídíte. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Kocouři jsou těžší

Měli byste vědět, že je docela rozdíl, jestli si pořídíte kočku nebo kocoura. Kočičí dámy většinou váží kolem 3 – 4,5 kila. Kocouři jsou zhruba o kilo těžší. Počítejte s tím, že tento mazlíček má svalnaté tělo, které je na dotek velmi hladké. Miniaturní chloupky najdete jen na určitých místech jako je nos, tlapky, uši a ocas. Přestože kočka není chlupatá, může mít různorodou barvu. Ve vědeckých knihách je popisována Sphynx v různých odstínech bílé, černé, červené až fialkové.

Sama ani ránu

Přestože tato svalnatá kočka působí spíše jako mimozemšťan, její povaha je velmi společenská. Někdy až příliš! Sphynx – na rozdíl od jiných koček – potřebuje vaši pozornost. Když ji svůj zájem nedáte, začne dělat všechno možné, jen aby ho přivábila. Od klasického šplhání po výškách, túrování prolézaček nebo hrou se škrabadlem. Sphynx je hodně chytrá kočka a miluje veškeré aktivity, které trénují mozek. Co ale velmi špatně snáší, je samota. Je silně fixovaná na své majitele a pokud nejste často doma, kupte ji parťáka – ať už další kočku Sphynx, nebo jiného kočičího či psího soukmenovce.

Skin tu skin

Zajímavé na Sphynx je i fakt, že se dají docela fajn vycvičit. V tom spočívá jejich psí povaha. Můžete svou kočku naučit slyšet na své jméno nebo přiběhnout na zavolání. Nebude mít problém ani s aportováním různých předmětů a hraček. Přesto všechno počítejte s tím, že Sphynx je mazel. Milují nošení v náručí, povalování na klíně nebo spaní v teplé (páníčkově) posteli. Říká se, že jsou velmi závislé na tělesném kontaktu se „svým člověkem“. Pokud tedy budete jejich vyvolení, počítejte s tím, že se vám budou cpát hlavičkou pod tričko, aby vám byli co nejblíž.

Odvážná a tvrdohlavá

Kočka Sphynx je kaskadér a můžete ji najít i na těch nejroztodivnějších vysokých místech vaší domácnosti. Díky své mrštnosti zvládá přesuny z místa na místo s lehkostí artisty. Horší vlastností je ale její urputnost. Když si něco umane, většinou nedá pokoj, dokud to nedostane. Prostě počítejte s tím, že vás pak bude zkoušet víc a víc, dokud nepovolíte. A věřte, že Sphynx má času dost (a výdrže), že nakonec stejně vyhraje!

Související články

Zdroje: hobbio.cz, mazloun.cz