Co se týče bílých koček, málokdo tuší, že nejde jen o barvu. Ono totiž o barvu nejde vůbec. Naopak. Bílá znamená, že kočky nemají žádný barevný pigment a díky tomu se nám jeví jako bílé. Těch opravdu čistě bílých koček je jen 5 %.

Tajemství bílých koček

O bílých kočkách vám vše prozradí také toto video z kanálu The Purring Journal, který je zaměřený nejen na vtipná kočičí videa, ale také osvětu či rady, jak si poradit s kočkami v domácnosti. Zde představuje genetickou hádanku v podobě bílých koček.

Zdroj: Youtube

Zajímavý kontrast

Dalším výrazným znakem je zajímavá a často velmi zvláštní barva očí. Možná přemýšlíte, že to je dané kontrastem mezi očima a bílou srstí, ale to není přesné. Určitě jsou oči na bílé kočce výraznější, ale nutno dodat, že odstíny modré, zelené, ale také žluté a oranžové, která se také označuje jako jantarová, jsou skutečně neobyčejně krásné.

Citlivé na slunce

Bílé kočky mohou být také stejně náchylné na sluníčko jako velmi světlí lidé. I jejich kůže je na sluneční UV paprsky nesmírně citlivá a v místech, kde kočce chybí srst, se může objevit vyrážka ze slunce, ale také spálená kůže. Tento problém můžete pozorovat nejen na nose, ale také konečcích uší, tlamičce a v okolí očí.

Albínky i ne

Bílé kočky nejsou nutně albínky. Bílé kočky mohou mít tmavé oči, nos i tlapky. Mezi bílými kočkami i albínky najdete, ale nejde o celou skupinu bílých micek. Bílé kočky navíc nejsou samostatný druh.

Bílé a světlé varianty existují u mnoha různých kočičích plemen. Například jsou to plemena jako turecká angora i turecká van, což je kočka s polodlouhou srstí a modrýma či jantarovýma očima. Nebo také thajské plemeno khao manee známé také jako „kočky s diamantovýma očima“.

Hluché ucho

Malé nebo chybějící množství melatoninu hraje roli i v kočičím sluchu. Melatonin je totiž také nezbytný k chemické harmonii ve sluchovém ústrojí, konkrétně dojde k úbytku nebo absenci chloupků ve vnitřním uchu kočky a díky tomu následně trpí hluchotou.

U koček, které mají jedno oko modré a druhé jiné barvy, se veterináři v případě hluchoty setkávají s tím, kdy právě na straně modrého oka se nachází i hluché ucho.

Pro štěstí i do Bílého domu

Co dalšího víme o bílých kočkách? Hlavně to, že se v minulosti i nyní těší oblíbenosti a na rozdíl černých koček, které nosí smůlu, ty bílé zas štěstí. Bílé kočky jsou oblíbenými figurami v knížkách i filmech, ale také v americkém Bílém domě, jelikož byly často společnicemi prezidentů a jejich rodin.

Ač byly jistě bílé kočky prezidentů důležité, nám je možná bližší a známější bílá Křivonožka mladé čarodějky Hermiony z Harryho Pottera nebo Sněhulka z kresleného seriálu Simpsonovi.

Související články

Zdroje: thesprucepets.com, neposlusnetlapky.cz