Když se řekne „domácí mazlíček“, většinou si každý z nás představí psa, kočku, králíka, křečka, morče, ale třeba i papouška. Ovšem v dobách dávno minulých tomu bylo i jinak. Staří Římané si libovali v chovu netypických druhů zvířat, o které v našich současných očích pečovali mnohdy dost prapodivným způsobem.

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Chcete znát top 10 nejdivnějších domácích mazlíčků? Podívejte se na YouTube video na kanálu Beliani:

Zdroj: Youtube

Zvířata ve starověku

Římská říše ovlivnila další vývoj historii v mnoha oblastech. Nejen v umění, filozofii, architektuře či náboženství, zájem se soustředil i na tehdejší říši zvířat. Některé využívali na práci, jiné na maso, ale tehdy i k zábavě. Římané byli doslova fascinováni divokými zvířaty a jejich zkrocením. Některá tak lovili pouze pro pobavení diváků v Koloseu. Naopak některé druhy zvířat chovali jako mazlíčky, anebo je uctívali a běžně se s nimi nechávali pohřbít. O které se jedná konkrétně?

Opice

V tehdejší době stáli na vrcholu obliby především hravé opice, které byly symbolem luxusu a exotické zábavy. Majitelé je často cvičili k provádění různých triků a oblékali je jako vojáky nejen do uniforem, ale někdy i do brnění. Takto oděné opice proti sobě či jiným zvířatům „bojovaly“ pro pobavení publika jako malí gladiátoři a vozily se v kočárech tažených kozami. Římané se k nim však chovali přívětivě a velice těžce nesli jejich ztrátu.

Fretky

Ve veliké oblibě byly i fretky. Římanům dělaly často společnost při lovu zajíců. Fretky k tomu mají totiž výborné dispozice. Od přírody se jedná o maximálně zvídavé zvíře, které má protáhlé, hubené a hbité tělo. Už staří Římané evidentně ovlivnili dnešní podobu kratochvíle britské šlechty pod názvem „ferreting”.

Sloni

Značnou popularitu zažívali i sloni. Byli považováni za symbol moci a bohatství a vlastnili je jen zástupci vyšších kruhů. Ostatní je mohli pozorovat v průvodech, které se pořádaly po vítězných bitvách a při slavnostech.

Psi

Přestože se z našeho současného pohledu nejedná o žádnou podivnost, k domácím mazlíčkům se tehdy řadili i psi. Jejich majitelé si je běžně označovali, aby se při zaběhnutí mohli snadno najít a vrátit. Velice často byli využíváni k hlídání ovcí. V době delší nepřítomnosti se pes vždy přivazoval a zároveň sloužil jako ochranář domu. Čtyřnozí hlídači však sloužili i k mazlení.

Související články

Zdroje: www.lifee.cz, www.grunge.com