Husté osrstění obličejové části hlavy bobtaila svědčí o jeho asijském původu, ale známější část historie tohoto plemene je možné vysledovat teprve ve staré Anglii. Tam z něj postupným dalším šlechtěním vzniklo nové ovčácké plemeno, jehož exteriér byl uznán zhruba v druhé polovině 19. století. Organizovaný chov bobtaila započal přibližně v roce 1870.

Z ovčáka rodinným psem

Jako původně pastevecký pes je bobtail dobře ovladatelným plemenem s vrozeným smyslem pro povinnost. Dnes je chován téměř výhradně jako společenský a rodinný pes, přesto si zachoval vysokou inteligenci, chápavost a určitou ostražitost. V rodině je to oddaný společník, který miluje děti. Bobtail je naprosto nekonfliktním a nekomplikovaným psem, proto je vhodný k problematickým a neklidným dětem.

Krásná srst vyžaduje péči

Tento středně silný pes má chundelatou srst, která budí dojem mnohem mohutnějšího psa. Především přepychová srst pak z původně pasteveckého psa učinila velice atraktivního společenského psa, předurčeného pro výstavní kariéru. Nádherná, příjemná a bohatá srst bobtailů vyžaduje již ve svém základu velice náročnou péči, pes se proto nehodí pro každého zájemce.