obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Briard, francouzský ovčák: statečný hlídač a učenlivý pracovní pes

Nádherný chlupáč si získal srdce mnoha chovatelů. Chová se často jako hlídač a pracovní pes, potřebuje aktivní vyžití. Zároveň je však silně vázán na svou rodinu.

Tento pes byl dříve chován jako lovecký a strážní, především v kruzích francouzské aristokracie. Později se plemenu dostalo pasteveckého využití. První zmínky o briardovi pocházejí již ze 14. století. Na konci 19. století byl vytvořen plemenný standard. Do České republiky byl první briard dovezen roku 1969 a od té doby má u nás své stálé příznivce.

Briard potřebuje pohyb, péči i zábavu

Na první pohled zaujme svou velikostí, v kohoutku okolo 60 cm, a dlouhou hrubou srstí, která pokrývá celé tělo. Přípustné jsou všechny jednolité barvy s výjimkou bílé, kaštanové a mahagonové. Dlouhá srst vyžaduje pravidelné kartáčování a česání.

Na první pohled zaujme svou velikostí, v kohoutku okolo 60 cm, a dlouhou hrubou srstí. Na první pohled zaujme svou velikostí, v kohoutku okolo 60 cm, a dlouhou hrubou srstí. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Briard potřebuje hodně pohybu, při svém huňatém vzhledu překvapí mrštností a obratností. Nečinnost není nic pro něj, pokud není pracovním psem, vyžívá se například ve psích sportech.

Nezbytné je kvalitní krmení, což platí zvláště pro psy služební, kteří podstupují intenzivní výcvik a jejich svaly a klouby jsou zatěžovány více, nežli při běžném pohybu.

Briard je inteligentní a velmi učenlivý. Briard je inteligentní a velmi učenlivý. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Učenlivý hlídač

Briard je inteligentní a velmi učenlivý. Je vynikajícím hlídačem, instinkt chránit svou rodinu je v něm silně zakořeněný. Je ostražitý a odvážný. Díky své vnímavosti a učenlivosti je i oblíbeným psem pracovním. K cizím lidem bývá nedůvěřivý, jak už dobří hlídači bývají, ke své rodině je velmi přátelský. Vychází dobře i s dětmi a oddaně je hlídá, nesmíme ovšem připustit, aby mu působily nepříjemnosti (což bychom neměli u žádného psa, briard by však mohl svou nelibost dát najevo).

Jaký pán, takový pes

Plemeno se hodí spíše pro zkušené majitele. Vzhledem k velkému temperamentu vyžaduje, láskyplnou, ale důslednou výchovu. Dovede být paličatý a má svou hrdost. Majitel s přirozenou autoritou, který je laskavý, ale za všech okolností důsledný a jasně čitelný, v něm získá nejvěrnějšího přítele. Při necitlivém a nespravedlivém přístupu se však briard vychovat nenechá.

Akční letáky