Používání bylinek v chovu slepic není jen módním trendem ze zahraničí, ale má pevné základy v tradičních praktikách a přírodní medicíně. Bylinky mohou poskytnout slepicím přírodní antibiotika, podpořit jejich trávení, zlepšit imunitu a dokonce fungovat jako antiparazitika. Pojďme se podívat na konkrétní bylinky, které jsou pro slepice přínosné a jak je správně využívat.

Na video od Hobby Farm Guys o bylinkách pro slepice se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Voňavé a zdravé bylinky pro vaše slepičky

Anýz a fenykl jsou bylinky skvělé při trávicích obtížích a nadýmání. Jejich silné aroma navíc dezinfikuje kurník a zanechává ho krásně provoněný. Společně s tymiánem, kmínem, levandulí a listy ořešáku fungují jako prevence proti čmelíkům.

Slepičky špenát milují. Je to v zimě skvělý zdroj čerstvé zeleně a antioxidantů, které prospívají nejen slepičkám, ale i jejich vejcím.

Máta je snadno dostupná a podporuje trávení. Můžete ji podávat v sušené formě nebo jako vlažný mátový čaj. Také zklidňuje trávení a navozuje relaxaci.

Pampeliška je skvělá jako prebiotikum a detoxikant. Sušené květy pampelišky podávané v zimě podporují správnou funkci jater a imunitního systému slepic.

Měsíček lékařský zvyšuje produkci vajec a posiluje imunitní systém. Sušený měsíček můžete přidávat do vody nebo z něj připravit čaj, který působí proti bronchitidám.

Kurkuma je silně protizánětlivá a antivirová bylinka, která je skvělým antioxidantem. Používejte ji však opatrně, protože její aroma nemusí být příjemné všem slepicím.

Levandule s příjemným aroma odpuzuje hmyz a parazity. Navozuje klid a relaxaci, takže ji můžete sypat i do snáškových hnízd.

Celoročně použitelný heřmánek zlepšuje barvu žloutků a podporuje imunitu. Můžete ho podávat samotný nebo přisypat do krmných směsí.

Echinacea je známá pro podporu dýchacích cest a slizniční imunity. Podává se sušená nebo jako čaj.

Skořice je skvělá proti střevním zánětům a kokcidióze. Zahřeje v zimě a omezuje přerůstání plísní a bakterií v trávicím traktu.

Oregano je účinné proti bakteriím jako E.Coli a Salmonela, které mohou způsobit průjmy. Přidává se do krmiva pro prevenci.

Česnek funguje jako přírodní antiparazitikum. Můžete použít sušený nebo česnekové vody. Fermentovaný česnek je ideální pro prevenci proti parazitům.

Antibakteriální a antiparazitický zázvor je silný antioxidant. Dávkujte ho postupně, protože jeho štiplavá chuť nemusí být všem slepicím příjemná.

Rady a tipy k odpuzování hmyzu

K odpuzování hmyzu lze využít svazky vratiče, levandule nebo máty. Sušené listy a květy přidávejte k podestýlce a do snáškových hnízd. Vyhněte se krmení syrovými fazolemi, syrovou cibulí a zelenými syrovými bramborami.

Bylinky mohou být cenným přídavkem do stravy vašich slepic, posilují totiž jejich zdraví a zvyšující snášku vajec. Díky jejich přirozeným léčivým vlastnostem můžete výrazně zlepšit kvalitu života svých opeřenců a zároveň využít ekologicky šetrný přístup k chovu. Zkuste různé kombinace a recepty a sledujte, jak vaše slepičky prospívají a odvděčují se vám skvělou produkcí vajec po celý rok.

Zdroj: www.youtube.com, www.vaschovatel.cz