Včela drvodělka je velmi vzácná - pyšní se černým tělem a kovově zbarvenými křídly
Zdroj: profimedia.cz

Černá včela: Co dělat, když se drvodělka objeví? Je třeba ji ze zahrady vyhnat?

Mnoho lidí se při pohledu na ni vyděsí, je totiž velká, černá a připomíná spíše čmeláka než malou roztomilou včelku. Bát se jí však rozhodně nemusíte. Do Čech se navíc vrátila po dlouhé době a to kvůli globálnímu oteplování. Měli bychom si ji tedy hýčkat a ne ji vyhánět.

Zdroj: www.lifee.czwww.living.iprima.czwww.homesandgardens.com

Černá včela nebo také včela drvodělka je velká, černá, hlučná a na rozdíl od jiných hmyzích návštěvníků zahrad také samotářská. V naší vlasti se po dlouhá léta neobjevovala, ale nyní se zdá, že je zase zpět a opyluje naše zahrady.

Včela drvodělka je v dnešním ekosystému nepostradatelná. Vede samotářský život a zimu tráví v malých komůrkách vykutaných ve dřevě.

Černá včela byla rozšířena už v 19. století

Tahle černá včela byla rozšířena už v 19. století, ale pak téměř na sto let vymizela. Létala po jižní Evropě, miluje totiž teplé počasí. Zpět k nám se vrátila až v devadesátých letech, kdy se u nás začaly v létě zvyšovat teploty.

Včela drvodělka je dosti plachá, proto odlétne dřív, než se k ní zvládnete přiblížit. Vyzkoušejte to však, pohled na ni je totiž dechberoucí. Vyhýbá se i ostatní včelám a žije sama. Nejčastěji přezimuje v různých škvírách domů a nebo si vytváří dírky v trouchnivém dřevě.

včela drvodělka včela drvodělka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Drvodělky jsou vybíravé, a pokud je chcete na zahradu přilákat, pořiďte si trnku, hluchavky nebo bobovité rostliny. Více se objevují na rozkvetlých loukách, kde vyhledávají čistec nebo bodláky.

Jak drvodělku poznáme?

Drvodělka je charakteristická svým kovově černým zbarvením a její křídla mají namodralý odstín. V porovnání se čmelákem je méně ochmýřená a díky jejímu hlasitému zvuku si ji lidé často pletou se sršní. Černá včela je však na rozdíl od sršně zcela neškodná.

Potravu skýtají i včelám Potravu skýtají i včelám Zdroj: Shutterstock.com / flowerino

Tento unikátní hmyz dorůstá délky až tří centimetrů, a když roztáhne křídla, měří klidně centimetry až čtyři.

Ze zahrady ji v žádném případě neodhánějte, je totiž jedním z nejdůležitějších opylovačů. Pamatujte, že celý hmyzí rod je nezbytný pro biodiverzitu světa.

Rod má 31 podrodů a okolo pěti set druhů, žijících v tropických a subtropických oblastech celého světa. V České republice se vyskytují drvodělka fialová a drvodělka potulná, na jižní Moravě byla několikrát pozorována také drvodělka malá.

Akční letáky