Mladý pár plemene Česká zlatě kropenatá slepice.
Zdroj: Milan Kylar / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

České slepice jsou jedny z nejlepších na světě: Která plemena nesou nejvíce?

Víte, že máme i vlastní plemeno slepic? Ano, i Česká republika se pyšní vlastním původním druhem. Česká slepice zlatě kropenatá je jen naše! Povíme vám, čím se vyznačuje, kolik snáší a nač se připravit v případě chovu těchto českých slepic.

Zdroje: ksz.agrobiologie.cz

České slepice zlatě kropenaté 

Tak jako je český fousek naším zástupcem ve světě psů, chovatelé slepic se mohou také pochlubit druhem výhradně českým. U nás původní druhy slepic na začátku 20. století zachránil před dalším křížením Karel Škoda a na něj pak navázal Čestmír Sedlák. Tito dva pánové se zasloužili o zachování genomu slepic, které se na našem území chovaly už několik století. Díky práci obou zmíněných pánů byl v roce 1992 chov uznán jako plemeno s názvem „Česká slepice zlatě kropenatá“ neboli „Česká zlatá kropenka“, lidově „Češka“.

Mezi česká plemena patří také „Šumavanka“, nicméně toto plemeno vzniklo křížením Českých kropenek, plymutek, rodajlendek, hempšírek a vyandotek.

Znáte české slepice? Znáte české slepice? Zdroj: Profimedia

Jaké slepice jsou České kropenky?

České kropenky jsou lehčího typu a střední tělesné konstituce o hmotnosti slepiček mezi dvěma a dvěma a půl kilogramy. Za rok snesou až 190 vajec, a to především v teplejší části roku. Jejich mateřské pudy jsou velmi silné, obvykle vejce samy vysedí a kuřátka také vodí. Patří mezi druhy, které potřebují velký výběh, případně volnost, jelikož jsou velmi shánivé a hledají si potravu v okolí. Jsou to slepičky ostražité a plaché, málokdy je možné dobře je ochočit.

Češky snášejí krémová až světle hnědá vejce. Trup českých kropenek je odvalený a válcovitý. Hlavička je menší, zato mají bohatá ocasní pera. Jak už název vypovídá, jsou to slepičky zlatě kropenaté s dobře viditelnou divokou kresbou. Převládá šedá a žlutohnědá barva a na tmavém peří jsou dobře patrné zelené odlesky. Hřebínky mají slepičky i kohouti vzpřímené a jednoduché, zobáky i nohy jsou spíš šedé.

Ač jsou to slípky ideální pro chov u nás, málokdy se vidí a jsou populárnější v zahraničí. Jsou výjimečně odolné a snášejí dobře chlad. Díky tomu, že si samy shánějí potravu, jsou jejich nároky na krmivo nižší.

Divoká kresba per České kropenky je dobře patrná. Divoká kresba per České kropenky je dobře patrná. Zdroj: Bodlina / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Snášivost českých slepic

Samozřejmě různé jiné, přímo ke snášce určené, druhy slepic produkují vajec víc než české kropenky nebo patří k masitějším plemenům, ale málokterý druh slepic tak dobře snáší podmínky u nás. Češky jsou jednoduše řečeno nenáročné a velmi samostatné.
Mezi rekordmany ve snůšce patří hybridní plemena se snůškou kolem 300 vajec ročně, ale čistokrevná plemena, mezi něž patří i kropenky obyčejně snášejí okolo 180 vajec. Mezi tato dobře známá plemena patří leghornky, rodajlendky, hempšírky, vlašky i šumavanky.

Akční letáky