[Komerční prezentace]

Morčata jsou nenáročná a čistotná

Budete překvapení, jak snadný je chov morčat a jak milá a čistotná zvířátka to jsou. Jen pozor, morčata vždy chovejte alespoň po dvou. Jsou to společenská zvířátka, a když nemají morčecího kamaráda, tak se jen trápí a brzy umírají steskem.

Na druhou stranu jsou morčata poměrně samostatná a vyžadují minimum pozornosti, a to právě díky tomu, že je chováme ve více kusech. To se velmi hodí v rodinách, kde jsou jejich členové maximálně vytížení během pracovního týdne, a tak se domácímu mazlíčkovi mohou věnovat jenom večer nebo o víkendech. Přes týden bude stačit morčátka dvakrát denně nakrmit a dvakrát v týdnu jim dát čerstvou vodu, zatímco o víkendech si s nimi můžete trošku hrát.

Morčata se perfektně hodí do bytu

Morčata patří mezi domácí mazlíčky, kterým nevadí dlouhodobý pobyt v bytě. Stačí jim větší klec nebo velké akvárium (terárium) určené k chovu suchozemských tvorů, kde budou mít dost místa na spaní, běhání, poskakování, jídlo i vylučování - v tom vás jistě příjemně překvapí, budou totiž chodit „čůrat“ pouze na jedno nebo dvě místa.

Takže když je správně odpozorujete a dáte jim na ona místa mističku s výstelkou, ušetříte si spoustu práce, protože bude stačit, když pravidelně (jednou týdně) vyměníte výstelku pouze v přichystané misce. Celou klec bude v takovém případě stačit vyčistit jednou za měsíc - bobky jsou totiž suché, takže morčatům tolik nevadí.

Hned zde zmiňme další velké plus chovu morčat. Veškerou podestýlku, seno i krmení můžete nakupovat zároveň s ostatními běžnými nákupy. Najdete je totiž v běžné nabídce supermarketů - slevy na chovatelské potřeby nebo krmiva často přináší například akční leták Billa.

Morčata se perfektně hodí ven

Během sezóny, kdy trávíme více času venku, s vámi mohou být venku i vaše morčata. Stačí jim k tomu klec, kterou dobře zatížíme, aby ji nepřevrátila třeba nenechavá sousedova kočka. Jestliže bydlíte v bytě s balkonem, mohou být morčátka i tam a v bezmrazých obdobích dokonce i přes noc.

Pokud je budete mít venku na trávě, napasou se sama. Od vás budou potřebovat jen vodu a trochu sena, díky kterému vyrovnají prostředí ve svých střevech. Morčata vždy musejí mít k dispozici seno, nicméně obilí nebo jiná semena až tak nutná nejsou. Určitě byste pro ně ale měli vybírat spíše stinná místa.

Morčata zbaští i ty části zeleniny a ovoce, které běžně vyhazujeme

Úžasnou výhodou morčat je možnost využít je jako spotřebitele zeleného odpadu z kuchyně. Nať a slupky z mrkve nebo z petržele, slupka z jablek či z okurek, vnitřní obsah paprikového lusku nebo okrajové listy salátu – tohle všechno my lidé většinou vyhazujeme, ale morčátka za to budou vděčná.

Díky tomu se s morčaty dostanete do příjemné situace, kdy nejenže výhodně nakoupíte zeleninu a ovoce, které pravidelně nabízí například leták Tesco, ale ještě spotřebujete i jinak neupotřebitelný odpad. Samozřejmě i morčátkům je třeba ovoce a zeleninu před podáváním umýt.

Ještě byste si také měli dát pozor na to, aby sladkých ovocných dobrot nebylo přespříliš. Morčata totiž mají velké sklony k obezitě a ovoce je plné cukru, což může obezitu podporovat, stejně jako obilí nebo jiná semena. Nejvíce jim prospívá tráva, pampelišky, listová zelenina a seno.

Morčata se neobejdou bez sena a vody

Seno a voda jsou pro morčata základ. Pak také podestýlka a klec nebo terárium či akvárium. Morče se pudově potřebuje schovat před okolním světem, což mu umožníte pořízením dřevěného domečku nebo travního hnízda - tam budou morčátka naprosto spokojená.

Prostor jim poskytněte tak velký, aby se mohla pohodlně proběhnout. Když budou moci překonávat nějakou překážku, budou se tím skvěle bavit. A jestliže se budou ve svém bydlení cítit v bezpečí, ráda se nechají pochovat a pomazlit bez projevů stresu či nevole.

Morčátka nejsou typická "tulidla"

Morčátka známe jako mírumilovná a zcela neagresivní zvířátka, která je snadné chytit a mazlit se s nimi. Nicméně bychom si měli být vědomi i toho, že morčata se mezi sebou navzájem netulí a nemazlí, jelikož nevyžadují fyzický kontakt, a to je třeba respektovat.

Morče není ani kočka, ani pes. Vzít si je do náruče samozřejmě můžete a hladit po směru růstu srsti také (a nikdy jinak), ale neměli byste pobyt morčat ve vašem náručí neúměrně prodlužovat. Více morčátka potěšíte, když jim dáte čerstvou pampelišku nebo luční trávu, než když je budete nosit na ramenou nebo na rukou.

A ještě poznámka: morčata mají ve svých společenstvích hierarchii. Dominanci si vyjadřují výskokem na záda slabšího jedince a jemným kousnutím za krk, mezi uši. Proto morčátka raději hlaďte po bocích a rozhodně je nedrbejte za ouškama. Nemusíte jim přece neustále připomínat, že jim chcete vládnout.