obrázek z archivu ireceptar.cz

Chceme pejska!

V mnoha rodinách děti žadoní o pejska právě před Vánoci. Může pro ně i pro dospělé být opravdu tím nejlepším darem, přítelem do nepohody, nenahraditelným obohacením života. Co vše si před jeho pořízením rozmyslet, pokud chceme k pořízení živého tvora přistupovat zodpovědně?

Aby pejsek do rodiny přinesl to pozitivní, tedy pomohl prohloubit kladný vztah ke všemu živému, zprostředkovat kontakt s přírodou a smysluplně naplnit volný čas, musíme se mu náležitě věnovat. Musíme počítat s tím, že pes v domácnosti znamená vedle potěšení také povinnosti a zodpovědnost.

Štěně pod stromečkem?

Pes vůbec není vhodný jako nečekaný dárek k narozeninám nebo pod vánoční stromek! Po vánocích pak tyto nešťastné živé dárky plní psí útulky. Pokud se jedná o štěňátko plánované, může samozřejmě do rodiny přibýt i o Vánocích, ale u takto důležitého rozhodnutí by mělo být dárkové plánování opravdu podřadné.

Štěně pod stromečkem? Štěně pod stromečkem? Autor: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Pokud koupíte štěně od "chovatele", který vám svůj chov neukáže, pochází patrně z nelegální "množírny", kde psi v otřesných podmínkách klecí sotva přežívají jako stroje na výrobu štěňat!

Než si majitel psa přivede domů, musí být pevně rozhodnut, že se přes deset let bude starat o všechny jeho potřeby. Pes je na chovateli celý svůj život závislý, sám si v našem civilizovaném světě neporadí! A nemá pouze potřeby fyzické a materiální, ale také psychické, sociální.

Jaké jsou potřeby nového člena rodiny?

Pes je společenský tvor, zvíře, které žije přirozeně ve smečce a samotu snáší velmi těžce. Proto, než si pořídíme psa, musíme si být jisti, že se mu můžeme opravdu dostatečně věnovat.

  • Rodina by se měla doma postupně střídat, osmihodinové čekání na páníčka, který je v práci, je na pomezí únosnosti.
  • Pes na zahradě má sice více zábavy i zaměstnání nežli v bytě, ale ani zde by neměl být stále sám!

Nejde ale jen o to, že  budeme muset psa několikrát denně venčit bez ohledu na počasí (a pamatujme, že tři desetiminutové procházky na vodítku jsou pro psa velmi smutnou vyhlídkou). Psovi budeme muset přizpůsobit i všechny své aktivity ve volném čase a o dovolených. Například náruživý cykloturista zvyklý o dovolené jezdit mnohakilometrové výlety bude muset z délky výletů výrazně ubrat a volit trasu s ohledem na čtyřnohého parťáka, nebo pejska na dobu své dovolené svěřit do péče někomu, na koho je zvíře zvyklé.

lesní peslesní pesAutor: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Psi velkých plemen jsou samozřejmě náročnější i na stravu, a nejde jen o množství, ale například i kvalitu při náročném růstu štěněte.

Pes také potřebuje svůj životní prostor. Čím větší pes, tím více místa mu v naší domácnosti musíme poskytnout. Musíme tedy ještě pečlivě zvážit, jak velkého psa si pořídíme. A to nejen s ohledem na prostor, ale i na naše fyzické schopnosti. Protože občas, i když spíše vzácně, mohou nastat kritické situace, kdy bude třeba psa udržet, aby se role nevyměnily a pes na vodítku nevedl nás.

Pes vyžaduje čas, lásku i peníze


V neposlední řadě zvažujeme i naše finanční možnosti. Částka na pořízení psa je sice jednorázová (může se pohybovat od nuly do mnoha tisíc). Ale další náklady nás čekají po celý život psa:

  • například obecní poplatky za psa
  • náklady na povinnou veterinární péči
  • krmivo
  • léčení nemocí či zranění

Když vše pečlivě zvážíme a na příchod nového čtvernohého člena domácnosti se důkladně připravíme, určitě mu budeme těmi nejlepšími páníčky a on nám nejlepším přítelem.

Akční letáky