Dnes můžete znát chodského psa jako aktivního společníka, který může být schopným pracovním psem nebo i mazlíčkem cvičený na agility, canicross či dogdancing. Jeho minulost je ale poměrně zajímavá, jelikož oficiální plemeno vzniklo až dlouho poté, co tu už běhal mezi námi. Proč v historii chodské plemeno zaniklo a jak se zpátky navrátilo?

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Více zajímavostí o českém národním plemenu chodského psa se můžete dozvědět z videa na YouTube, na kanálu Spokojenypes.cz:

Zdroj: Youtube

Všestranné plemeno psa

První zmínky o chodském psovi pocházejí již ze 13. století, kdy byli Chody využíváni k ochraně hranic na území Čech. Od nich si také převzali svůj název a tito ovčáčtí psi se začali nazývat chodskými. V té době byli chováni také k pasení a stopování zvěře, díky čemuž byli velmi oblíbení.

Živí pouze v povídkách

Psi věrně sloužili Chodům do konce 17. století, načež se na dlouhou dobu z mysli lidí vytratili. Na konci 19. století se hlava chodského psa objevila na malbách malíře Mikoláše Aleše, který ho zvěčnil v románu Psohlavci od Aloise Jiráska.

Na počátku 20. století se pak chodský pes objevil také v díle Poslední povídky od Jindřicha Šimona Baara.

Návrat původního druhu

Roku 1984 začali kynologové hledat vhodné psy, aby znovuvytvořili původní chodské plemeno. Popis psa se dostal do kynologických časopisů spolu s výzvou pro majitele podobných psů. Pouze tři jedinci však splňovali jejich představy, a tak v roce 1985 přišel na svět první vrh chodského psa.

Jedinečný pes ovčáckého typu

Chodský pes je středně velký s dlouhou černou až kovově černou srstí a sytě žlutými znaky. Hlavu má přiměřeně velkou k tělu, kterou zdobí hustá hříva. Uši chodského psa jsou krátké a směřují do špičky. Tělo má obdélníkový tvar s tvrdší srstí. Celkový pohyb tohoto plemene je velmi ladný, jelikož chodí lehce a volně.

Přítel do každé rodiny

Pokud se chodskému psovi budete aktivně věnovat, pak je vhodný i pro úplné začátečníky. Je to přátelské plemeno, které není agresivní, nýbrž lehce ovladatelné. Se správným výcvikem můžete mít skvělého čtyřnohého kamaráda, který ani zbytečně příliš neštěká.

Související články

Zdroje: ifauna.cz