obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Chov hrdličky chechtavé ve voliéře: Jak se starat o hnízdní pár?

Při dobré péči se hrdličky chechtavé v zajetí dožívají až 15 let. Jsou to krásní a poměrně nenároční ptáci, a pokud v sobě najde pár hrdliček zalíbení, přivedou na svět mnoho holoubat.

Původní hrdličky chechtavé (Streptopelia roseogrisea) dodnes žijí ve střední a severní Africe a na Arabském poloostrově a vyznačují se smetanově žlutou barvou s černým páskem na krku. V zajetí však bylo vyšlechtěno mnoho barevných variant. Volně žijící i domestikované hrdličky disponují známým cukrúúú, cukrúúú, cukrúúú a samečci navíc i zvláštními zvuky připomínajícími lidské chichotání – hi, hi, hi, podle kterého zřejmě dostali pojmenování.

hrdlička chechtavá (Streptopelia roseogrisea) hrdlička chechtavá (Streptopelia roseogrisea) Zdroj: Shutterstock.com / Eric Isselee

V páru je jim dobře

Pokud se chovateli podaří sestavit harmonizující pár, je chov hrdliček jednoduchý. Stačí do voliéry zavěsit mělkou misku nebo umělohmotný či z proutků vypletený košíček, v němž si samička z větviček vystaví hnízdo a snese do něj dvě bílá vajíčka. Mnozí chovatelé rádi používají i polobudky. Na vejcích sedí většinu inkubační doby samička, což je 14-15 dní, pouze přes den ji občas střídá sameček. O vylíhlá mláďata se vzorně starají oba rodiče, což je příčinou, že je chovatelé používají také jako chůvy pro vzácné druhy holubů. Dobrý a zdravotně způsobilý pár hrdliček chechtavých je velmi plodný a může za chovnou sezonu vyvést čtyřikrát až pětkrát po dvou mláďatech. Na podzim je však nutné rodiče rozdělit, protože zpravidla mají snahu hnízdit i v zimě. Chovné páry se tak ale vysilují, což ovlivňuje jejich zdravotní stav a délku života. Aby partnera nepostrádali, umístíme je ve voliérách hned vedle sebe.

Zdravý jídelníček

Tito oblíbení holubovití ptáci nemají zvláštní nároky ani na krmení. Stačí jim holubí hrdlička chechtavá (Streptopelia roseogrisea) hrdlička chechtavá (Streptopelia roseogrisea) Zdroj: Shutterstock.com / Eric Isselee směs a troška nasekaného zeleného krmení, z něhož si rádi vybírají trávní semínka. V období hnízdění je vhodná vaječná směs, i když mnozí chovatelé tvrdí, že není zapotřebí. Potřebují však kvůli dobrému trávení čistý říční písek a pro dobré zdraví holubí grit se stopovými prvky, především vápníkem, a vitaminy A, B, D a E.

Dvorní holoubci

A jak se u hrdliček chechtavých rozlišuje pohlaví? Nejlepším rozlišovacím znakem je vrkání samečka, které je spojeno s ukláněním, přešlapováním, roztahováním ocasních per a předváděcími lety, při nichž samec prudce vystoupá na oblohu a klouzavým letem se pak vrací dolů. Uštěpační chovatelé však doplňují i způsob poznání samičky – snáší vajíčka.

Akční letáky