Původní hrdličky chechtavé (Streptopelia roseogrisea) dodnes žijí ve střední a severní Africe a na Arabském poloostrově a vyznačují se smetanově žlutou barvou s černým páskem na krku. V zajetí však bylo vyšlechtěno mnoho barevných variant. Volně žijící i domestikované hrdličky disponují známým cukrúúú, cukrúúú, cukrúúú a samečci navíc i zvláštními zvuky připomínajícími lidské chichotání – hi, hi, hi, podle kterého zřejmě dostali pojmenování.

V páru je jim dobře

Pokud se chovateli podaří sestavit harmonizující pár, je chov hrdliček jednoduchý. Stačí do voliéry zavěsit mělkou misku nebo umělohmotný či z proutků vypletený košíček, v němž si samička z větviček vystaví hnízdo a snese do něj dvě bílá vajíčka. Mnozí chovatelé rádi používají i polobudky. Na vejcích sedí většinu inkubační doby samička, což je 14-15 dní, pouze přes den ji občas střídá sameček. O vylíhlá mláďata se vzorně starají oba rodiče, což je příčinou, že je chovatelé používají také jako chůvy pro vzácné druhy holubů. Dobrý a zdravotně způsobilý pár hrdliček chechtavých je velmi plodný a může za chovnou sezonu vyvést čtyřikrát až pětkrát po dvou mláďatech. Na podzim je však nutné rodiče rozdělit, protože zpravidla mají snahu hnízdit i v zimě. Chovné páry se tak ale vysilují, což ovlivňuje jejich zdravotní stav a délku života. Aby partnera nepostrádali, umístíme je ve voliérách hned vedle sebe.

Zdravý jídelníček

Tito oblíbení holubovití ptáci nemají zvláštní nároky ani na krmení. Stačí jim holubí

směs a troška nasekaného zeleného krmení, z něhož si rádi vybírají trávní semínka. V období hnízdění je vhodná vaječná směs, i když mnozí chovatelé tvrdí, že není zapotřebí. Potřebují však kvůli dobrému trávení čistý říční písek a pro dobré zdraví holubí grit se stopovými prvky, především vápníkem, a vitaminy A, B, D a E.

Dvorní holoubci

A jak se u hrdliček chechtavých rozlišuje pohlaví? Nejlepším rozlišovacím znakem je vrkání samečka, které je spojeno s ukláněním, přešlapováním, roztahováním ocasních per a předváděcími lety, při nichž samec prudce vystoupá na oblohu a klouzavým letem se pak vrací dolů. Uštěpační chovatelé však doplňují i způsob poznání samičky – snáší vajíčka.