Chov koz se nedoporučuje v malé garsonce. Ale v prostornějším bytě, kde mají dostatek pohybu, to již možné je. Naučí se dělat bobky do bedýnky s kočkolitem, obzvláště nadané kozy se dokonce naučily používat i splachovací záchod (některé však splachování, které spouští tlamou, tak bavilo, že to mělo za následek velikou spotřebu vody!). Ideální je i balkón nebo terasa, kde můžete část plochy pokrýt truhlíky osazené travou.

V létě kozy samozřejmě ocení procházky na pastvu - i městská zeleň jim přijde k duhu. Ani ve vícepatrovém domě venčení není problém, podmínkou není ani výtah. Kozy totiž zdědily po předcích výtečné horolezecké vlastnosti a schody vyběhnou i seběhnou mnohem rychleji, než jejich majitel.

Gurmánský jídelníček

Pro podestýlku nemusíte doma chovaným kozám nosit slámu. Zvyknou si i na peřinu s polštářem.

V klidném koutě v pokoji kozám přichystejte jesličky na seno. Stravu doplňujte ovocem a zeleninou, suchým chlebem. Mlsné kozy milují i aromatické bylinky, které jim navíc upravují i zažívání. Měli byste je pěstovat ve více květináčích, aby si koza mohla vybrat podle chuti.

Některé kozy začaly v bytových podmínkách místo sena s gustem konzumovat i špagety, ale ze zdravotního hlediska to opravdu nelze doporučit!

Společenská a veselá

Jedna koza se bude sama doma nudit, což brzo poznáte na vybavení bytu. Nejlepší je proto pořídit jí společnost. Pokud budete chovat párek, dočkáte se i roztomilých kůzlátek. Problémem může být, pravda, pověstný zápach kozlů. Ale to lze snadno vyřešit pomocí osvěžovače vzduchu, který, jak výrobci tvrdí, neutralizuje všechny pachy.

Osamoceně chovaným kozám je třeba se věnovat, drbat je na hlavě, povídat si s nimi. Některé se zabavily i sledováním seriálů typu Ordinace v růžové zahradě, neboť růže kozám náramně chutnají. Ale podle slov majitelů velmi brzo zhlouply, proto se sledování televize obecně kozám raději nedoporučuje.

A zvláště ne, pokud je zrovna apríl!