obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Výchova psů (3): O dobrých rádcích

Nedá nám to, abychom jeden díl seriálu iReceptáře věnovaného výchově psů nezaměřili jen na důležitost informací. Ano, měli bychom se toho o výchově a chovu psa dozvědět co nejvíc ještě dřív, než si psa přivezeme domů.

clarita.jpg clarita.jpg Zdroj: Archiv ireceptar.cz Pozor na mylné názory typu: Nejchytřejšími a nejzdravějšími psy jsou pouliční „voříšci“, čistokrevní psi jsou přešlechtění a zbytečně drazí. Průkaz původu čistokrevného psa umožňuje majiteli mj. zjistit, zda se v psím rodě nevyskytovaly nějaké dědičné poruchy povahy nebo nemoci.

A to je informace pro spokojené soužití psa a člověka dost zásadní. Základní roztřídění čistokrevných psích plemen na psy pracovní, lovecké a společenské usnadňuje volbu všem, kdo si dokázali ještě před pořízením psa upřesnit představy o tom, proč si domácí zvířet pořizují. Psi pracovních plemen jsou například vhodní pro hlídání domů, k pastevecké práci apod., lovečtí psi chytají, zadržují, stopují či přinášejí lovenou zvěř a společenská plemena jsou vhodná k chovu v bytě.

Minulý díl Štěně, nebo psa z útulku? pomáhal s volbou mezi útulkem a štěňátkem od chovatele

Zkušenější umí víc

Především pracovní a lovečtí psi vyžadují výcvik vedený zkušeným chovatelem. Nejen kvůli svému někdejšímu vyšlechtění. Jde take o to, aby člověk se svým čtyřnohým přítelem zažil pěkné chvíle a aby se pes nabitý energií a elánem nenudil. V neposlední řadě je ve hře také získání tzv. osvědčení původu, které opravńuje k zařazení čistokrevného psa do chovu. K němu je třeba, aby pes absolvoval odborný výcvik a složil zkoušky, které prokazují, že neztratil genetické předpoklady plemene. Ty pak může předávat dalším generacím, přestože většinu svého života nedělal to, k čemu byl vyšlechtěn.

Hodí se pořídit si literaturu, pátrat po informacích na internetu a také navštívít akce chovatelských sdružení a klubů. Jejich členové jsou obvykle ochotni se podělit o své zkušenosti, poradit a dát tip na další zdroj informací.

Pro Receptář Pavel Hanuška, foto morguefile.com

Přečtěte si i další díl Štěně v autě

Akční letáky