obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Výchova psa (6): O čem se mluví mezi psy

Rozumět tomu, co nám pes chce sdělit, to bývá ve vztahu člověka a zvířete klíčová záležitost. Pes nemá obličejové mimické svaly a ani jeho hlasové projevy nehrají v komunikaci s okolím takovou roli, jako je tzv. řeč těla. V šestém díle psího seriálu iReceptáře si dame lekci psího jazyka.

xandert.jpg xandert.jpg Zdroj: Archiv ireceptar.cz Psi se dorozumívají především postavením uší, ocasu, pohyby trupu apod. Většina majitelů psů má ovšem v tomto ohledu mizivé nebo nulové znalosti (o laické veřejnosti nemluvě). Například stále přetrvává mýtus, že vyceněné psí zuby znamenají agresivitu.

Vyceněné zuby však mohou mít mnoho dalších významů. Společně s dalšími znaky jako například postavení ocasu, uší apod. vyjadřují mimo jiné dominanci, strach či podřizování se. Od psa očekáváme, že bude rozumět naší řeči, tedy alespoň našim povelům. I my bychom tedy měli rozumět tomu, co nám říká pes.

O tom, jak se postarat o štěně po jeho příchodu domů
jsme psali v minulém díle Dobrý den, má rodino!

Předejdeme tak mnoha problémům. Každý, i ten nejhodnější a bezproblémový pes by měl zvládnout nejzákladnější povely jako „Ke mně!“, „Sedni!“, měl by se naučit chodit u nohy nebo na příkaz „Fuj!“ zanechat nevhodného chování.

Kurzy psí poslušnosti

Většina čerstvých majitelů čtyřnohých chundelatých kuliček si myslí, že vše zvládnou sami. Praxe však ukazuje pravý opak: Na ulicích stále potkáváme mnoho nevychovaných a neposlušných psů. Doporučujeme tedy navštívit zkušeného kynologa, kynologický klub či cvičiště. Tyto lidově zvané „cvičáky“ neslouží jenom k výcviku špičkových sportovních psů, ale scházejí se tady fajn lidé schopní pomoci všem majitelům psů radou a praktickou ukázkou.

Před první návštěvou cvičiště nezapomeňte...
  • minimální věk psa jsou zpravidla 3 měsíce
  • nutný je očkovací průkaz obsahující všechna povinná očkování
  • kvalitní obojek a 2 vodítka (krátké 1,5-2,5m a dlouhé cca10m), vodítka by rozhodně neměla být řetízková
  • vezměte psovi jeho oblíbenou hračku a nezapomeňte na hlavní motivační prvek - pamlsky, které má pes rád
  • Cena za hodinu výcviku se pohybuje okolo 150kč

Někde nabízejí i kurzy poslušnosti a další vzdělávání určené psům i jejich pánům. Těch několik stokorun a hodin času určitě stojí za to. Budeme mít psa, kterého můžeme pustit z vodítka, protože kdykoliv přijde na zavolání, na vodítku za ním nebudeme vlát jako kus hadru, protože nás nebude vláčet tam, kam ho zrovna napadne, nebudeme mu muset neustále nasazovat košík, aby nenapadal cizí psy a podobně.

Každý pes potřebuje odpovídající pohyb. Pokud bychom se rozhodli dopřát mu i další aktivity, máme na výběr z mnoha různých psích sportů.

Pro Receptář Pavel Hanuška, foto morguefile.com

Pilíře výchovy psa jsou pochvaly a tresty. Pokud nechcete, aby se minuly účinkem, je třeba dodržovat určitá pravidla. O tom ale až v příštím díle, který najdete na iReceptáři už ve čtvrtek 31. července!

Akční letáky