obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak vybavit ideální terárium

Život plazů je vskutku fascinující představení, které se může odehrávat i v našem obývacím pokoji. Nabízíme rady a tipy, jak vybavit terárium, aby se v něm cítili co nejlépe, mohli se chovat přirozeně, a my na ně dobře viděli. Uplatníme zde kameny, dřevo, i vlastní um, s nímž si můžeme vyrobit umělé a přitom přirozeně vyhlížející doplňky terária.

Plazi potřebují prostředí, které jim umožní přirozený pohyb i pocit bezpečí. Terárium by mělo by napodobovat původní domovinu chovaných zvířat - kousek pouště, stepi, pralesa... Můžeme jej vybavit tak, aby bylo funkční i pěkné na pohled. Přírodní materiály či jejich náhrady, ze kterých tvoříme úkryty, členění či zadní a boční stěny terária, slouží především k vytvoření vhodného prostředí pro chovaná zvířata. Mohou však být malou oázou přírody i pro nás samotné...

gekoni gekoni Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pozor, aby se úkryt nezměnil v past

Nezbytnou součástí pouštních i stepních terárií jsou úkryty, do kterých se mohou zvířata schovat pro pocit bezpečí a především kvůli ochlazení. Měly by mít vždy alespoň dva různé východy.

Nejpřirozenějším materiálem jsou kameny – musíme však dbát na jejich stabilitu.

Někteří plazi, především hadi, mohou vyvinout překvapivou sílu, kamenem pohnout a ublížit si, či poškodit terárium. Dokonce i velké a těžké kameny, se kterými žádné zvíře nepohne, mohou být velmi nebezpečné, pokud jsou podhrabány. Kameny můžeme spojit maltou. Jako vrchní díly nejlépe poslouží vrstevnatě odlučné horniny, například břidlice.

Kameny „šité na míru“ si můžeme vyrobit i sami: 

 • Polystyren nebo uretanovou či  jinou izolační pěnu po ztuhnutí pokryjeme pryskyřicí či latexem a obalíme pískem nebo štěrkem.
 • Lepidlem na dřevo můžeme přichytit i piliny.
 • Přestříkání ještě nezaschlé pěny autolakem vytvoří efekt lávy, následně ještě vsadíme štěrk a kamínky.
 • Jako spojovací materiál poslouží sádra či rychleschnoucí malta.
 • Podobně lze vytvářet terasy a ostrůvky v akvateráriích.
 • Před instalací výtvory důkladně vyvětráme, propláchneme a necháme dokonale zaschnout, Pak se již žádné toxické látky neuvolňují.

Takto vytvořené dekorace mohou být velmi věrohodné, navíc jsou lehké.

Malá džungle

Stromové druhy plazů potřebují na šplhání členité větve.

 • Používáme jen kvalitní, tvrdé dřevo.
 • Pkud na něm ponecháme kůru, nesmí pocházet z chemicky ošetřených stromů. Před použitím jej sterilizujeme.
 • Větve bezpečně ukotvíme ke dnu i ke stěnám, například silikonovým lepidlem.
 • Umisťujeme je v různých úhlech a směrech - vodorovné slouží k odpočinku, šikmé ke šplhu.

Působivé pozadí

Zvířata se cítí bezpečněji, pokud vyplníme i zadní a boční stěny. terárium bude navíc mnohem atraktivnější i na pohled, Šplhavé druhy plazů tak mají navíc další prostor, na němž mohou uplatňovat svoje dovednosti.

Jakým materiálem stěny obložit?

 • nalepeným přírodním korkem
 • pláty břidlice
 • vrstvou rašeliny, na níž se bude dařit epifytickým rostlinám.
 • Synantropním druhům (gekoni a felzumy bez problémů běhají i po stropě) dobře poslouží i stěna ze dřeva.

Pozor však na mezery v materiálu nebo škvíry vzniklé mezi ním a stěnou terária, v nichž se mohou schovávat a uvíznout cvrčci nebo sami plazi.

Dekorace stěn vytvoříme podobně, jako v případě umělých kamenů. Dobře šplhajícím druhům poslouží například stěna pokrytá štěrkem, jiným plazům budou vyhovovat spíše terásky.

Foto Michael Fokt, Shutterstock

Akční letáky