Každému se může osvědčit jiný, většinou je třeba vyzkoušet více druhů repelentů. Ten, kdo „komárům chutná“ má obvykle s odrazením dotěrného hmyzu práci nejtěžší. Chemické přípravky fungují obvykle tak, že před komáry maskují náš pach. Měly by se aplikovat přednostně na nepřiléhavé oblečení, neboť mnohé prostupují kůží a při častém p používání mohou být pro tělo zátěží. Nejdokonalejší ochranou obličeje v exponovaných podmínkách je repelentem ošetřený klobouček s moskytiérou. Také tělo ochrání dokonale hustě tkané, ale volné oděvy, napuštěné repelentem. A pokud si přejete kůži vystavit letnímu vánku, nabízejí se repelenty přírodní, z nichž většina libě voní a kůži a zdraví dokonce prospívají.

Přírodní repelenty

Rostliny si těkavé látky, silice, tvoří především jako ochranu před hmyzem. Proto pomohou ochránit i nás. Účinným přírodním repelentem je silice ze skořice, která dovede komáry dokonce i zahubit (nejúčinnější je na komáří larvy). Prodává se v lahvičce podobně jako jiné éterické oleje. Nezředěná dráždí kůži, proto s ní spíše postříkáme oděv, nebo ji naředíme v olivovém, slunečnicovém, sezamovém či jiném oleji a poté můžeme potřít přímo i tělo (v patřičném ředění již kůži jen příjemně prokrvuje, používá se proto i proti celulitidě). Osvědčený je také tea tree oil, silice eukalyptu, citronely aj. Komárům nevoní ani jiné nám libé vůně, jako je levandule, rozmarýn, bazalka, vonná pelargonie a další silice aromatických bylinek.

Zvláště levandule je příjemná, voní každému, působí blahodárně na nervy a jako jednu z mála silic ji můžete aplikovat na kůži i přímo, v naprosté většině případů ji nepodráždí. Rozředěnou v oleji ji však snadněji natřete na celé tělo a pokožce jen prospějete. Zcela domácí variantu vyrobíte jako bylinkový olej - vyluhováním levandulových květů, nasekané rozmarýnky, fenyklových semen a dalších bylinek v za studena lisovaném oleji.

Po vyprchání vůně je třeba ochranu obnovit, přírodní repelenty je proto třeba mít stále po ruce.

Vonné tyčinky jim nevoní

Při večerním posezení v pergole, kdy za bezvětrného počasí komáři útočí o sto šest, mohou pomoci odpuzující louče, svíčky a tyčinky ve formě spirály, které doutnají či hoří poměrně dlouho, pěkně vypadají a mají obvykle i celkem příjemnou vůni. Mnohé obsahují přírodní silice. Čím důkladněji obývaný prostor svým aroma vyplní, tím spíš komáry přimějí poohlédnout se po potravě jinde. Také silice rozšiřované pomocí aromalampy jsou pro nás příjemné a pro komáry právě naopak.