Mnohé naše pokrmy nejsou pro kočky vhodné.
Zdroj: Kozyk Ivan / Shutterstock.com

Co nikdy nesmíte dát jíst kočce

Kočky patří mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky a jejich majitelé se samozřejmě snaží dopřát jim to nejlepší. Jsou ale také velmi zvědavé a často chtějí ochutnat i něco z lidské stravy. Co bychom jim rozhodně neměli dávat, abychom neohrozili jejich zdraví? Některé pro kočky škodlivé potraviny vás jistě překvapí!

  • Cibule, šalotka, česnek - tato aromatická zelenina by kočce možná ani nechutnala, ale hlavně by jí mohla poškodit červené krvinky a způsobit anémii. Týká se to i sušeného česneku ve formě prášku nebo sušené cibule. Anemická kočka je slabá, apatická, trpí nechutenstvím, má světlé dásně a tmavou moč. V takovém případě není na co čekat, a je potřeba navštívit veterináře.
  • Syrové vepřové maso - konzumace syrového vepřového masa může kočce způsobit nákazu Aujeszkyho chorobou, což je nemoc podobná vzteklině, která končí smrtí zvířete do dvou dnů. Pokud byste jí tedy chtěli dopřát vepřové, předtím ho uvařte. Totéž platí pro vepřová játra, také raději vařená, a nepřehánějte to s nimi, játra obsahují velké množství vitaminu A, a kočce by při častém podávání hrozila hypervitaminóza, tedy předávkování vitaminem A, hubla by a deformovaly se jí kosti. Mimochodem, syrové kosti také nejsou pro kočku vhodnou potravou, mohou poranit její trávicí trakt nebo poškodit zuby.

  • Syrová vejce - ačkoliv kočce svědčí vaječný žloutek, který je díky obsahu vitaminu B7 dobrý na srst a vývoj nervové soustavy, měli bychom ho podávat vařený (a bez bílku, ten obsahuje látky, které účinnost vitaminu B7 ruší). Syrová vejce pro kočku nejsou vhodná kvůli riziku salmonelózy.
  • Tuk - příliš tučná strava může kočkám způsobit nebezpečný a bolestivý zánět slinivky břišní, vyvarujte se proto i častého podávání tučného rybího masa (tuňák), i když ho milují.
  • Sůl - příliš slaná strava kočkám dráždí trávicí trakt a poškozuje ledviny, což může v konečném důsledku vést až k jejich selhání. Proto i když má vaše kočka velikou chuť třeba na šunku, salámy nebo jiné uzeniny, v jejím vlastním zájmu jí to nedopřejte.
  • Čokoláda a kakao - tyto pochutiny nejsou nebezpečné jen pro psy, ale také pro kočky. Čím je čokoláda tmavší, s vyšším podílem kakaa, tím je pro kočku toxičtější, může způsobit zažívací problémy, horečku, třes až srdeční arytmii.
  • Alkohol - asi by vás nenapadlo napájet kočku alkoholem, ale může stačit trocha nepozornosti, a kočka ochutná z vaší sklenice. Ovšem alkohol již v malém množství, zhruba dvě lžičky, může u kočky vyvolat zvracení, bezvědomí, kolaps, a dokonce smrt. Ze stejného důvodu se kočka nesmí dostat k syrovému kynutému těstu. Kdyby ochutnala, těsto jí začne v žaludku kvasit a bude opět vznikat alkohol, navíc rozpínání hmoty jí způsobí křeče a bolesti žaludku. Taková kočka musí honem k veterináři.

Hroznové víno ani rozinky bychom kočkám nabízet neměli. Hroznové víno ani rozinky bychom kočkám nabízet neměli. Zdroj: Tatsiana Hendzel / Shutterstock.com

  • Hroznové víno a rozinky - příčina sice není úplně objasněná, ale i malé množství hroznového vína či rozinek může kočce způsobit selhání ledvin. Pečlivě proto tyto dobroty před kočkou zajistěte.
  • Mléko - navzdory zažité představě kravské mléko kočičímu organismu nijak nesvědčí, naopak způsobuje podráždění žaludku nebo průjem. To je způsobeno v mléce obsaženým mléčným cukrem laktózou, kterou kočky přijímají pouze v mateřském mléce první týdny života. Později už ji jejich organismus nemusí tolerovat. Z mléčných produktů je tak pro ně nejvhodnější bílý jogurt nebo tvaroh, které laktózu neobsahují.

Zdroje: www.hillspet.cz, www.mountfield.cz

Akční letáky