Ve sledování televize existují mezi lidmi a psy určité rozdíly. Zatímco my vnímáme plynulý a barevný obraz s dějem, různá plemena psů vnímá pořad jinak. Jejich oko vidí pouze matné tóny modré, žluté a zelené, kvůli čemuž nedokáže pochytit syté barvy. Důležité je pro ně také sedět blízko obrazovky, jelikož na delší vzdálenosti vidí rozmazaně. A jak je to s dějem pořadu?

Jaká plemena psů jsou vhodná nejen pro začátečníky, se můžete dozvědět z videa na YouTube, na kanálu Se psy podle Veroniky:

Zdroj: Youtube

Oblíbené pořady

I když se to může zdát až neuvěřitelné, tak i psi mají své oblíbené pořady, na které se rádi dívají. Nejvíce se jim líbí, když v pořadu vystupují zvířata, především když se jedná o psy. Veliký ohlas mají rovněž míčové sporty nebo animované pořady. V dnešní době existují také speciální programy pro psy, které se speciálně zaměřují na jejich zrak a sluch.

Časté reakce psů

Na odehrávající se děj v televizi mohou psi reagovat různými způsoby. Pokud je pořad skutečně zaujme, začínají štěkat nebo se k obrazovce více přiblíží, aby na ni lépe viděli. Upřeně pak sledují jednotlivé pohyby, které v televizi vidí. Místo pasivního sedění na gauči tak projevují psi vzrušené a aktivní reakce.

Soustředění krátkou chvíli

Přestože psy pořad v televizi zaujme, jejich věnování pozornosti není příliš dlouhé. Většina psů sleduje obrazovku se zájmem pouhých pár minut, v rozmezí od 1 do 5 minut. Pouze malá hrstka psů se dokáže dívat na televizi se zaujetím delší dobu jak 20 minut.

Zdravotní benefity sledování televize

Díky dlouholetým studiím a výzkumům byly vytvořeny speciální pořady pro psy, které mají pozitivní vliv na samotné chování zvířete. Prostřednictvím konkrétních zvuků a obrazů se pes dokáže uklidnit a zahnat tak stres, úzkosti ze samoty a další podobné problémy. Z vystrašeného čtyřnohého chlupáče se v důsledku toho stane sebevědomý a spokojený pes.

Společné sledování obrazovky

Jestliže se s vámi pes dívá na televizi, ne vždy ho samotný obraz může zajímat stejně tolik jako vás. Ve většině případů si totiž užívají hlavně sociální kontakt se svým páníčkem, u kterého mohou po dlouhou dobu odpočívat a relaxovat. Pokud se tedy v televizi neobjevují jiní psi či nezaregistrují žádný speciální zvuk, tak je děj na obrazovce vůbec neláká.

Související články

Zdroje: wpr.org, ct24.ceskatelevize.cz, neposlusnetlapky.cz