Mít doma čtyřnohého mazlíčka je radost! Není snad věrnější člen domácnosti, který vás každý den nadšeně vítá, když přijdete z práce… Který se s vámi mazlí (a tulí), když vám není dvakrát do zpěvu… A který vás má rád takového, jaký jste. Bez podmínek, příkras a ultimát. „Proto mám kolikrát raději psy než lidi. Vždycky stojí při vás a nikdy vás nezklamou,“ říká své moudro naše čtenářka Mirka z Opavy a svým způsobem má pravdu. Pejsci jsou vážně „kámoši“, které byste v lidském světě dost těžce hledali. Ale i oni mají své vrtochy…
Autor videa, Smelly Belly, vám odhalí další důvody psího kousání. Více na kanále YouTube.com.
Syndrom kousání
„Máme doma malé štěně, které šíleně kouše!“ svěřuje se paní Dominika z Prahy se svým psím přírůstkem: „Někdy se zaměří na ruce, jindy na nohy nebo oblečení. Chvíli je to sranda, ale pak je to celkem otravné. Nevíme, co s tím…“
Podle veterinářů se u mladých pejsků objevuje „syndrom kousání“ podobně jako u miminek různé „žužlání“ a strkání věcí do pusy. Prostě skrz čenich a zuby prozkoumávají svět a získávají nové zkušenosti a informace. Vy jste pro ně spojenec, součást smečky, proto jsou součástí jeho „světového průzkumu“.
Stopka kousání
„Štěněčí zoubky jsou ale ostré jako jehličky a každý takový kousanec bolí. Proto pokud se takovým projevům sympatií chcete vyhnout, noste u sebe hračky. „Mně se osvědčilo při každém bolestivém kousnutí zakřičet vysoko Auuuu. Mělo by to trochu znít jako kňučení. Štěně pak velmi rychle pochopilo, že takové chování se mi nelíbilo a trochu se zklidnilo,“ vysvětluje zkušená chovatelka psů.
Sázka na hračky
Důvodů, proč vás může chlupáč kousat do ruky nebo paže, může být podle odborníků i více. Jedním z nich je třeba nuda. Chlupáč, kterému chybí zábava a vyžití, začne dříve nebo později zlobit. Jak? „Třeba tím, že začne kousat vás nebo jiné předměty v okolí. V tomto případě je kousání takovým spíš voláním o pozornost. Proto to nenechte dojít příliš daleko a dejte mu k dispozici nějaké interaktivní hračky, ve kterých bude hledat pamlsky. Pejsek se zabaví, potěší a vy budete mít od kousání klid. „Hodně také pomůže, když pejska vezmete ven, mezi ostatní štěňata. Jejich vzájemné šarvátky a hry se neobejdou bez kousání, ale v psí společnosti se takové prohřešky snáze srovnají.“
Když zlobí dospělák...
Podle veterinářů koušou i dospělí psi. U nich jsou důvody k této kratochvíli obdobné jako u štěňat – nedostatek fyzického vyžití, nuda, rozdováděnost (například při hře), ale i stres. Pes – ačkoliv to nevypadá – může trpět úzkostí nebo stresem.
Takové kousání do vašich rukou ho uklidňuje a odvádí jeho pozornost. Ale pozor! Podle veterinářů mohou kousat i psi, kteří mají zdravotní problémy! Často to paradoxně mohou být obtíže s chrupem nebo zranění po těle. Pokud tyto projevy přetrvávají, dejte „čtyřnožce“ raději prohlédnout veterinářem. Možná, že budete velice překvapeni.
Zdroje: www.super-granule.cz, https://fera24.cz