Zdroje: www.pejskarium.cz, www.petmd.com

Jedinečný psí čumák

Aniž bychom znali dobře psí anatomii, jistě se shodneme, že psí čumák je jedinečný a člověk to pochopil už dávno. Psi stáli lidem po boku tisíce let ne pro svou hebkou srst a oddanost, ale především pro své schopnosti a dovednosti. Lidé si psího čichu cenili už velmi dávno, samozřejmě vedle rychlosti, vytrvalosti a instinktům, kterých naše tělo v takové míře prostě pozbývá.

Co je na psím čumáku nejzajímavější? Posuďte sami. O psím čichu i čumáku samotném se dá mluvit jen v samých superlativech.

Psí čumák je jako otisk prstu

O jedinečnosti otisku psího čumáku se spekulovalo již velmi brzy po objevu Sira Edwarda Henryho, který metodu klasifikace a identifikace lidských otisků prstů prosadil. V různých zemích světa se lékaři, ale i policisté zabývali i otisky psích čenichů. V Kanadě prý byly otisky čumáku k identifikaci používány již od roku 1939, ale z očividných důvodů se psím otiskům nevěnovala taková pozornost.

Návrat k tomuto způsobu identifikace prožívá boom až nyní, kdy se uvažuje o využití jedinečnosti otisku pro účely identifikace psů a návrat k jejich majitelům.

Pokud ale po otisku psího čumáku neprahnete, můžete si jako přimpomínku na svého pejska udělat otisk tlapky. Dělá se to třeba takhle.

Zdroj: Youtube

Psí čumák dokáže neuvěřitelné věci

Psi jsou dobře známí tím, že mají skvělý čich, k čemuž využívají neuvěřitelných 300 milionů receptorů. To je 30krát více než má k dispozici člověk, a část mozku pracujícího s těmito informacemi je u psů 40krát větší než u lidí. Také vlhkost čumáku je podstatná a napomáhá vnímání. Pachy se musejí smísit s tekutinou, aby byly pro psa dobře rozpoznatelné.

Kromě čichových receptorů jsou na čumáku také doteková tělíska, která se nazývají vibrissae. Ty jsou pro psy důležité především pro určování velikosti a tvaru objektů, ale také prostoru či pohybu. Teď si jistě uvědomujete, jak jiné musí být vnímání světa psem ve srovnání s naším.

Psi mají také takzvaný Jacobsonův orgán, který je nachází na horním patře v dutině ústní. Tento orgán zpracovává feromony a další chemické signály. Čich a porozumění okolí tedy nesouvisí jen s nosem, ale i s psí tlamou.

Ještě k tomu všemu navíc, psi navíc mohou vdechovat a vydechovat zároveň, což používají při očichávání. Dochází tím k cirkulaci vzduchu, kterou si dokážeme jen stěží představit.

I když jsou na tom psi v porovnáním s lidmi dramaticky lépe, mezi psími plemeny jsou také rozdíly. Na velikosti totiž záleží. Čichová sliznice u psů s dlouhými čumáky vnímá pachové vjemy podstatně lépe, než je tomu u krátkolebých plemen.

Nutno dodat, že psi umí čichu náležitě využít a jsou schopni po čichu rozeznat i různá onemocnění, kterými mohou lidé trpět. K tomu lze psy také trénovat. A tak po vyhledávání nebezpečných či zakázaných látek, případně osob v závalu, dokážou čtyřnozí miláčci vyčenichat i nemocné s konkrétním onemocněním.

Související články