Nejen lidé, ale i psi trpí vrozenými zdravotními problémy, a týkají se i zraku a očí. Dědičné oční vady jsou typické především pro některé rasy, které k nim mají genetické predispozice.

Proto je vždy důležité, nechat zrak psovi odborně zkontrolovat a také sledovat výskyt dědičných očních vad v jeho rodokmenu. Dědičné oční vady řeší veterinární oftalmolog. Které jsou ty nejčastější?

Chcete znát 10 nejčastějších očních onemocnění psů? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Dogtor Pete:

Zdroj: Youtube

Anomálie oka u kolií (CEA)

Tato dědičná vada, zvaná syndrom sklerální ektázie, se u psa objeví, když zdědí po obou svých rodičích zmutovaný gen. Chorobu je možné regulovat genetickým testováním vrhů a spojením vhodných jedinců.

Anomálie se projevuje různými průvodními jevy jako je změna barevnosti očí, zhoršeným viděním, ale i špatnou orientací v prostoru. Nemoc se vyskytuje hlavně u kolií, ale značně postihuje i border kolie, sheltie, dlouhosrsté i krátkosrsté kolie a také australské ovčáky. Test se provádí buď výtěrem z ústní sliznice, nebo z krve, ovšem bohužel žádná vhodná léčba zatím neexistuje.

Katarakta neboli šedý zákal

V tomto případě se jedná o jakýkoliv zákal čočky, který psům zhoršuje zrak. Může poškodit celou čočku, anebo pouze její část. Tato vada je poměrně častá a postihuje více než 70 psích plemen. Nejvíce jí trpí bišonci, belgičtí ovčáci, jezevčíci, jorkšíři a pudlové. Šedý zákal je možné odstranit pouze chirurgickým zákrokem.

Progresivní retinální atrofie (PRA)

Tato dědičná vada je způsobena nejen známými očními chorobami, ale bohužel i jejich neznámými mutacemi. Jedná se o stav, kdy dochází k postupnému odumírání buněk sítnice, protože nejsou dostatečně cévně zásobené.

Hlavním příznakem je noční slepota, ke které se postupně přidává i ztráta denního vidění. Dochází k odumírání světločivných buněk sítnice. Onemocnění se nejvíce objevuje u kolií, setrů, labradorů, mastifů a čínských chocholatých psů.

Glaukom

Toto poměrně bolestivé onemocnění oka je provázeno nitroočním tlakem, kdy se pes snaží otírat oko o zem či různé předměty. Dochází k postupnému zarudnutí oka, vypouknutí, anebo jevu, kdy má pes oko stále zavřené.

V případě poškození zrakového nervu může psa postihnout celková slepota. Glaukom se vyšetřuje tzv. tonometrem, kdy lékař oko nejprve znecitliví kapkami a po jeho přiložení na povrch oka změří sílu jeho tlaku. Nemoc postihuje hlavně border kolie, retrívry, špringršpaněly, kokršpaněly, basety, zlaté retrívry nebo leonbergery.

Související články

Zdroje: www.vaschovatel.cz, www.al-bater.wbs.cz, www.spokojenypes.cz