Zimní období je jako dělané pro psí deprese

Psí psyché patrně není na takové úrovni jako lidská, ale že psi cítí tuší všichni a jejich majitelé nemají pochyb o tom, že pejsci vnímají celé spektrum emocí. V zimním období a často na konci zimy mohou zvířata upadat do apatického stavu, který se označuje jako psí deprese.

Psům podobně jako lidem může pomoci hudba. Na YouTube kanálu HealingMate – Dog Music pro usoužené čtyřnohé chlupáče připravili desítky hodin zvukových nahrávek, která by mohly přispět k úlevě a klidu zvířete.

Zdroj: Youtube

Psí život s depresí

Co je psí deprese? V podstatě ztráta zájmu o vše, nač si vzpomenete. Pes se zdá být unavený, často spí nebo jen leží. Nemá velký zájem o jídlo a hračky. Může se začít stranit ostatních zvířat i lidí v domácnosti. Obecně neprojevuje velké nadšení a zájem o nic, co ho dříve těšilo. Může se uchýlit i k destrukci nábytku, ale také excesivnímu olizování a okusování sebe sama. Velmi zneklidňující je, když neprojevuje ani žádné teritoriální nároky. Nevadí mu, když saháte na jeho hračky, pelech nebo vodítko, které jsou pro zvíře důležité, rád je na oko brání nebo si s nimi hraje.

Projevy deprese u psů se mohou objevit z různých důvodů a také kdykoli během roku. Na konci zimy je možné, že se u psa nahromadil stres z nedostatku pohybu i sociálního styku, a to nejen s lidmi, ale také s jinými zvířaty. Venčení psů je velmi důležité a v žádném případě by nemělo být pár minutami mimo domov, kdy se pes musí vyprázdnit. Aktivní pohyb, interakce s majitelem i možnost setkání s jinými psy a mnoha různými podněty během procházky jsou pro zvířata extrémně důležitá.

Zimní psí deprese: Pes neví, že bude jaro

Snažte se psa zabavit a nenechávejte to jen na různé, byť důmyslné hračky. Pes určitě stojí i o kontakt s vámi. Nezůstávejte jen u her, ale trénujte povely staré i nové. Udělejte si čas a najděte příležitost udělat během týdne i několik delších vycházek. Ideálně se domluvte s jiným pejskařem a vyrazte ven společně s vašimi psy. Ideální je dodržování určitého harmonogramu, které pomůže vám i zvířeti. Psi si rozhodně neuvědomují, že už bude brzy jaro a procházky budou brzy delší a zajímavější. Žije přítomností a ta pro něj může být příliš neuspokojivá.

Ujistěte se také, že má pes vyváženou stravu a nechybí mu nejen makro, ale i mikro živiny jako vitaminy a minerály. Občasné rozptýlení pamlskem je fajn, ale určitě tím nenahrazujte významně důležitější procházky nebo čas a kontakt s vámi.

Pokud se vám stále nedaří psa zaujmout, zkuste změnit prostředí a v neposlední řadě také konzultovat odborníka, který může doporučit i farmaka.

Související články

Zdroje: express.co.uk, zvirata.taktojenassvet.cz