Známým faktem je, že kočky jsou kromě jiného velmi hravá zvířata. Přestože jsou chovatelské obchody slušně zásobené i hračkami, mnohdy jsou za poměrně vysoké ceny a jejich trvanlivost bývá krátká. Naštěstí si je s trochou šikovnosti a kreativity můžete snadno vyrobit sami doma.

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Udělejte radost své kočce a vyrobte jí hračku. Na zajímavé tipy se podívejte se na YouTube videu na kanálu Jackson Galaxy:

Zdroj: Youtube

DIY hračka pro kočku

Stačí vám jen jehla, česaná vlna na plstění, kousek molitanu a pak už jen chuť tvořit. Během chvilky vám vznikne kulička na hraní, které žádná kočka neodolá. Navíc totiž ještě dodáte bylinku, která je pro kočky nejen voňavým lákadlem, ale i zdrojem vnitřního klidu.

Šanta kočičí (Nepeta cataria)

Tato rostlina obsahuje velké množství aromatických látek. Původem je z jižní Evropy a jihozápadní Asie. Můžete ji pěstovat doma na zahradě, ale často na ni narazíte na okrajích lesů, i v městských parcích. Šanta je pro všechny kočkovité šelmy přímo opojná.

Zodpovědná je za to látka zvaná nepelakton, která se uvolňuje z rostliny do vzduchu a působí na kočky jako lehká sedativní droga. Zvíře je vůní doslova fascinováno a jakmile ji ucítí, snaží se o maximální kontakt.

Když je v blízkosti rostoucí šanty, hned se o ni otírá nejen obličejem, ale celým tělem. Pokud tedy jako hračku dáte kočce šantu, bude vám jistě vděčná.

Plstěný míček plný vůně

Nejprve si vytvořte z kousku česané vlny malou mističku a nasypte do ní sušenou šantu kočičí. Následně vytvořte kuličku a pevně ji obalte ještě jednou vrstvou vlny, aby šanta uvnitř držela a neměla tendenci vypadávat.

Vzniklý vlněný balíček si položte na kousek molitanu a začněte vpichovat jehlu na plstění. Pracujte postupně stále dokola, tedy rovnoměrně po celém obvodu kuličky. Při výrobě lze držet vznikající míček v ruce, ale na molitanu se vyhnete zbytečnému zranění, kdy byste se snadno mohli píchnout.

Tento proces s vypichováním ještě jednou zopakujte přidáním další vrstvy česané vlny, a to do té doby, dokud nebude mít požadovanou velikost.

Tip

Pokud se chcete vyhnout stálému „lovení“ voňavého míčku z nesnadno dostupných míst, protáhněte kuličkou pomocí jehly šňůrku nebo pružnou gumičku. Stačí je díky nim přichytit k židli či noze stolu či jiného nábytku. Kočka si tak se svým míčkem zároveň vystačí sama a uvidíte, jak bude nadšená a šťastná.

Zdroje: www.living.iprima.cz, www.ostrov-inspirace.cz