Kdybyste chtěli, aby vám váš pes pomohl s vykopáváním základů pro nový plot, nedonutíte ho hrabat zrovna tam, kde vy to potřebujete. Ale vsadíme se, že na jiných místech je od něj vyhrabaná taková díra v trávníku nebo záhoně, že by se z ní daly udělat základy pro novou pergolu. Psi nám odpustí cokoli, a proto bychom jim měli i my odpouštět škody způsobené na zahradě. Vlastně vždy je chyba na straně majitele. Zamyslete se, zda jste jim dali mantinely, kde mohou, a kde už nesmí na zahradě cokoli ničit. I když pro ně se jedná spíš o velkou zábavu, než o záměrné ničení naší snahy po krásné a prosperující zahradě.
Úskalí volného pohybu psa na zahradě
Máte kolem plotu udusané pěšinky v trávě, před vchodem místo trávníku olysanou zeminu, a některé keře připomínají spíš koště místo zdravých dřevin? Pak může být na vině váš pes. Zahradnické nadšení vašeho psa v tomto směru poněkud pokulhává za tím vaším, ale velkou výhodou je, že vy mu můžete ukázat, kdo má navrch. Pak jsou tu ještě vyhrabané díry, polámané květiny a další škody, které mohou psi na zahradě, která na ně není dostatečně připravená, způsobit.
Pelyněk a další přírodní odpuzovače
Psí exkrementy musíte z trávníku vybrat dříve, než způsobí škodu, rozloží se a trávu popálí. Místo pak zalijete trochou vody. Potížím se značkováním můžete zabránit buďto tak, že vysadíte před okrasné keře pelyněk brotan, jinak nazývaný boží dřevec (Artemisia abrotanum). Jeho mladé listy jsou natolik aromatické, že vaše psy ani nenapadne se k nim přibližovat.
Psí exkrementy musíte z trávníku vybrat dříve, než způsobí škodu, rozloží se a trávu popálí. Místo pak zalijete trochou vody. Potížím se značkováním můžete zabránit buďto tak, že vysadíte před okrasné keře pelyněk brotan, jinak nazývaný boží dřevec (Artemisia abrotanum). Jeho mladé listy jsou natolik aromatické, že vaše psy ani nenapadne se k nim přibližovat.
Ve Franci je zvykem vkládat snítky sušeného brotanu do prádelníků jako prevenci proti výskytu molů. V zahradě bezpečně vydrží, je plně mrazuvzdorný. Do zahrady můžete jako ochranu vysadit i další rostliny, například smil úzkolistý, kopřivěnku psí, mátu kobercovou nebo rozmarýn, či levanduli. Aroma těchto rostlin je pro psy a kočky odpudivé, stejně tak, jako velmi intenzivní vůně routy vonné. Pochopitelně vztah jednotlivých psů k rostlinám může být odlišný, na vás bude vychytat to, která rostlina je pro vašeho psa či kočku z tohoto hlediska nesnesitelná.
Značkovací kameny nebo psí pisoáry
Odpuzovací spreje nebo granule by vás přišly zbytečně draho a zdaleka nemají takový účinek. Ničím nezvyklým už dnes nejsou ani značkovací kameny, nebo psí pisoáry, které můžete umístit na svou zahradu poté, co vypozorujte oblíbené místo vašeho psa. Pochopitelně sem pak už nesázejte rostliny, o které máte starost. A máte-li kočku, té nabídněte i na zahradě suché WC. Stačí, když v něm budete pravidelně měnit jako výplň, například stavební písek.
Pes hrabe jámy z nudy, zabavte ho jinak
A jaký recept vám poradíme proti hrabání děr na zahradě? Může to být stejně tak o vaší jako o té psí trpělivosti. Pes vyhrabe, vy zasypete, a tak to pokračuje pořád dokola. Vyzkoušet můžete zasypávání děr mletým pepřem, ale nemusí to platit zrovna na toho vašeho čtyřnožce. Nebo přijde déšť, který pepř spláchne a jde to zase od začátku. Někdo má dobré zkušenosti s tím, že v místě děr zahrabe do půdy pletivo, přes které se pes hrabáním nedostane.
Univerzální pomůckou je hlavně zabavit svého psa! Nechtějte po něm, aby na zahradě trávil celé dny a navíc sám. Psi, kteří jsou ve smečce se dokážou na zahradě skvěle zabavit. Můžete svému psu pořídit kámoše na hry a společné dovádění. Zahrají si na honěnou, na schovávanou, budou se přetahovat o hračky anebo společně bránit vstupu cizích osob na jejich pozemek. Navíc pořádná procházka unaví každého i sebevitálnějšího psa. Tak vyrazte společně do lesa, k rybníku, nebo na psí hřiště a váš pes si po návratu ani nevzpomene, že by mohl dělat na zahradě krátery. Na lumpárny venku na zahradě mu energie už nezbude.
Vždycky máte možnost oplocení
Tytam jsou doby, kdy se psi zavírali na zahradách, nebo do kotců a klecí. Dnes už většina psích bud zeje prázdnotou. Psi jsou našimi společníky a obývají naše přístřeší spolu s námi. Do boudy je nenutíme, kotce nestavíme. A tak si na zahradách hlídají své území, protože jsou to teritoriální zvířata. Nám nezbývá, než se tomu přizpůsobit a tam, kde pes nejčastěji lehá, aby hlídal branku, nebo běhá kolem plotu, nic nevysazovat, nebo tam raději vybudovat zahradní pěšinu.
Tam, kam chcete psovi zabránit ve vstupu můžete vysadit živé ploty složené s ostnatých keřů, například z dřišťálu anebo z hlohyně. Nebo přímo určitou část pozemku rovnou oddělte třeba nižším plotem z pletiva. To je nejjistější způsob, jak dosáhnete nenarušování plochy na zahradě.
Dobře vychovaný pes ví, co smí
Prevence patří v mnoha směrech k zásadním opatřením, která bychom měli s ohledem na svou zahradu vykonat. Začněte proto pracovat už se štěnětem, hned jak si je přivedete domů. Zkuste zapískat na píšťalku vždy, když se pes na zahradě dopustí nežádoucího chování. Časem si zvykne a spojí si dvě a dvě dohromady. Uvědomí si, že při hvizdu píšťalky například močil na zakázané místo, a po pár varovných písknutích už se stejné chyby nedopustí. Nezapomeňte, že jakého psa si vychováte, takového budete mít.