obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Domácí semenaření přináší užitek zahradě i přírodě

Díky semenaření získáme více než jen vlastní osivo. Semenářské záhony se stanou prostřeným stolem pro včely, čmeláky a motýly, kteří nám za to pomohou s opylením. A přilákáme i druhy, které loví mšice.

Na běžné zelinářské zahradě, kde pěstujeme na jídlo kedlubny, ředkvičky, mrkev nebo celer, si opylovači na své příliš nepřijdou. Pokud ale začneme osivařit a budeme nechávat rostliny vykvétat na semena, stane se náš pozemek prostřenou tabulí pro včely i čmeláky. Domácí semenaření tak přirozeně podporuje opylovače i další užitečný hmyz.

Spolupráce semenáře a hmyzu

Mnohé druhy zeleniny jsou při osivaření dobré medonosné rostliny, které v době kvetení lákají velké množství včel, čmeláků a dalšího hmyzu. Včely medonosné a jiní opylovači dnes často nemají v krajině dostatek potravy a kvetoucími semenářskými záhony jim nabídneme to, co potřebují. Je to spolupráce oboustranně prospěšná - včely a hmyz nám pomohou opylovat naše kvetoucí porosty a tím zajistí dobrou násadu semen. My jim naopak nabízíme květy, na nichž ony získají potřebný nektar a pyl.

Motýli na květech naťového česneku Motýli na květech naťového česneku Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Lákáme pomocníky

Kvetoucí osivářské porosty přitahují i jiný hmyz, který nám pomůže nastolit přírodní rovnováhu. Například dospělci pestřenek, „vosiček“, které vídáváme ve stojícím letu, se rádi vegetariánsky živí právě na květech zeleniny. Jejich larvy jsou ovšem dravé a požírají mšice. Zelenina v květu láká k návštěvě také četné druhy motýlů a různé druhy včel samotářek.

Pestrost rostlin i živočichů

Na semenářské zahradě, kde osivaříme různé zeleniny, ale také bylinky a květiny, stále něco kvete. Pěstováním na semena tak zvyšujeme rozmanitost života nejen u rostlin, ale i živočichů, kteří přilétají na semenné záhony. Dobrým příkladem je pastinák. V prvním, užitkovém roce (jako kořenová zelenina) je pro hmyz téměř nezajímavý. Pokud ho však necháme druhým rokem vykvést, stane se malou zoologickou zahradou pro hmyz a další drobné bezobratlé organismy. Na jeho květech najdeme včely a motýly, také pestřenky, zlatěnky, lumky, páteříčky, kutíky, slunéčka i samotářské včely.

Tip pro krásu i užitek

Pro opylovače záměrně necháme vykvést pažitku. Její trsy jsou oblíbenou potravou motýlů i čmeláků. Léčivé byliny v květu, jako jsou sléz pižmový, proskurník, topolovka, slézovec, srdečník, agastache, brutnák, meduňka, šalvěj a jiné, přilákají na zahrádku mnoho druhů hmyzu.

Foto: Autor

Akční letáky