obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dopřejte psům a kočkám zdravé pamlsky. Cukroví je pro ně jed!

Nejde jen o to, že přemíra cukrů a tuků nesvědčí psímu zdraví. To ani našemu. Ale zatímco pro nás jsou kakao, rozinky nebo mandle prospěšnou pochoutkou, psa mohou otrávit.

Pokud se domníváte, že malý kousek pečiva neuškodí, máte pravdu jen v případě, že takových kousků skutečně nebude více a že ani ten jeden neobsahuje kakao, rozinky, makadamové ořechy, mandle a není kořeněn muškátovým oříškem. Psí metabolismus je od toho našeho v něčem velmi rozdílný a tyto pro nás bezproblémové potraviny na něj bez nadsázky působí jako jed. Malé množství psa přímo nezabije, ale jeho zdraví rozhodně neprospěje.

Sdílet postel s vámi může, ale talíř ne - lidská strava mu nesvědčí Sdílet postel s vámi může, ale talíř ne - lidská strava mu nesvědčí Zdroj: Shutterstock.com / Anchiy

Co do psí tlamy nepatří?

Jaké další potraviny, pro nás neškodné či přímo prospěšné, mohou psům či kočkám vážně ublížit? Patří mezi ně česnek, cibule, káva, avokádo, syrové brambory a fazole a samozřejmě i alkohol. Poslední dvě položky nejsou bez rizika ani u člověka, ovšem na předchozí reaguje náš metabolismus zcela jinak – zatímco pro nás je česnek zdravý, psům prokazatelně způsobuje rozpad červených krvinek. Podobně si psí organismus neporadí s teobrominem obsaženým v kakau, a působí na něj proto toxicky.

Vinné hrozny jsou pro psy nebezpečné jak syrové, tak sušené – vzhledem k tomu, že ostatní ovoce (krom avokáda, které ale tak běžné není) psi mohou konzumovat bez potíží, je tato výjimka někdy opomíjena. Zatímco vlašské ořechy v malém množství nevadí, mandle a makadamové ořechy jsou nebezpečné, s obsaženými kyanidy si psi neumí poradit a ve větším množství opět vedou k otravě. Ani jadérka jinak neškodného ovoce, jako jsou jablka a hrušky, psům nesvědčí. Pokud projdou trávicím traktem nepoškozená, nijak psovi neublíží, jistější je ale podávat ovoce bez jadřince, pokud je mají psi rádi, a jen v přiměřeném množství.

Prospěšné dobroty

Maso je obvykle chutnější než granule pes ohlodává syrovou kost Zdroj: Archiv ireceptar.cz Je opravdu lepší své čtyřnohé přátele potěšit pamlskem, který je pro ně zároveň zdravý – a je jich na výběr spousta. Nadšenci pečou speciální psí sušenky, ostatní si vyberou z široké nabídky sušených střívek, chrupavek, šlach, masa, ryb. Někdo suší tyto dobroty ve vlastní sušičce doma. Pro psy všech plemen a každého věku lze najít to, co mu bude chutnat i prospívat – v případě zdravotních potíží po konzultaci s veterinářem. Tužší věci, sloužící jako žvýkačky, psy zabaví na delší dobu a udržují jejich chrup zdravý, silný a čistý. (Psům, kteří nejeví zájem o žvýkačky z buvolí kůže, pořiďte něco "voňavějšího"). I kost z řeznictví je pro zdravého psa skvělým dárkem - ale nesmí být drůběží a především ji nevařte. Uvařená kost se tříští nebezpečným způsobem a psovi může, narozdíl od přirozené, syrové, ublížit. 

Nejen kočky milují ryby

Většina potravin nebezpečných pro psy je stejně nevhodná i pro kočky – ty však obvykle ovoce ani mnohé jiné pochutiny vůbec nekonzumují, jsou striktnějšími masožravci, nežli psi. Prvotřídní pochoutkou, přínosnou pro zdraví koček, jsou ryby. Jako pamlsek jim dopřejte sušené rybičky, nebo sušené plátky větších ryb. Jsou lehce stravitelné, obsahují hodnotné bílkoviny a kočkám kromě nich dodají i důležité minerály, jako je vápník, fosfor a jód.  Chutnají nejen kočkám, ale i většině psů – i pro ně je sušená ryba zdrojem prospěšných látek, mastné kyseliny například podporují kvalitní srst. Pro kočky jsou dále na trhu nejrůznější masové tyčinky i „kočičí“ sušenky.

Akční letáky