Pes je nejlepší přítel člověka, který je svému majiteli nejen věrný, ale i bezpodmínečně oddaný. A to i v situacích, které některé chovatele zprvu překvapí a vypadají zvláštně. Dělá vám váš pes věrný doprovod i na toaletu? Důvody jsou mnohem jednodušší, než si myslíte.

Chcete znám 5 TOP užitečných rad pro lepší pochopení vašeho psa? Podívejte se na YouTube video na kanálu ZEK:

Zdroj: Youtube

Psi mají smečkovou mentalitu

Přirozeností psa je život ve smečkách, což je hlavní příčinou, proč se rádi drží v blízkosti svého majitele. Následují totiž svého vůdce. Jedná se o chování, které bylo zakořeněné v genech psů v průběhu tisíciletí evoluční historie.

Vlastnost některých plemen

Fakt, že vás pes následuje kamkoliv, se může vázat i ke konkrétnímu plemeni. Pokud vlastníte například ovčáka, border kolii nebo některý druh pasteveckého psa, nedivte se, že vám bude dělat společnost opravdu všude. Psi totiž mají silný ochranářský pud a chtějí své nejbližší chránit.

Separační úzkost

Další příčinou může být i separační úzkost, kdy zvíře nedokáže být samo a hledá neustále společnost. Tento problém je u psů bohužel čím dál častější a mnohdy jej doprovázejí i psychické problémy. Určitě psa nikdy netrestejte, vyvolalo by to v něm nejen strach ze samoty, ale i z vás. Raději se svým čtyřnohým parťákem trénujte dle rad odborníků nezávislost a samostatnost.

Porozumění pro osobní prostor

Důvodem, kdy se od vás váš mazlíček nehne ani na krok, je i fakt, že psi nemají cit pro soukromí nebo osobní prostor. Je to dané tím, že nic takového ke svému životu nevyžadují. Mají to spíše naopak, a proto je jim nejlépe ve společnosti blízkých.

Oxytocin neboli hormon štěstí

Pokud je pes v blízkosti člověka, kterého ctí a miluje, dochází v jeho mozku k uvolňování hormonu štěstí. Je to podobné jako u nás lidí, protože oxytocin se pojí s láskou, důvěrou a příjemnými pocity.

Nedomazlenost

Stejně tak se může jednat o situaci, kdy se váš pes nemusí cítit dobře, protože jste se mu možná neměli čas dostatečně věnovat. Pes touží nejen po vaší přítomnosti, ale i dotyku a společně stráveném čase. Vynahraďte mu to například společnou hrou, anebo příjemnou aktivní procházkou. Psi jsou hravá a společenská zvířata, a tak čekají na každý vhodný společně strávený okamžik.

Související články

Zdroje: www.svetkreativity.cz, www.lajk.iprima.cz