15. 6. 2009

Jak na nemoci králíků

Teplé počasí přispívá k rozvoji nemocí a k hromadným úhynům králíků. Snad nejrozšířenější je nebezpečná kokcidióza, proti níž je účinná pouze včasná prevence. Dále může králíky na životě ohrožovat pasterelóza, myxomatóza, i "obyčejné" nadýmání. Jak je ochránit?

Kokcidiózy se obává každý chovatel králíků, byť by měl jen několik ušáčků pro radost. Co tuto nemoc způsobuje, jak se projevuje, jak zasáhnout a  jaká prevence je účinná? A co je pasterelóza, myxomatóza, a jak na nadýmání králíků?

Kokcidie je parazit

Kokcidie jaterní, jednobuněčný parazit, žije a rozmnožuje se ve střevní sliznici nebo ve žlučovodech králíků.

Králíci

Jak se pozná napadený králík?

 • silně vyhubne
 • hřbet na omak připomíná pilu
 • později se projeví příznaky onemocnění trávicího ústrojí, hlavně zdutí, průjmy, někdy i zácpa
 • typickým projevem je i skřípání zubů

Ve fázi trávicích problémů a skřípání zubů je již organismus králíka zaplaven velkým množstvím cizopasníků kokcidie, kteří navíc často podnítí ještě bakteriální infekci Escherichia coli, kdy dochází k těžké sepsi organismu. V této fázi nemoci již není pomoci a králíci hynou. Nejúčinnějším způsobem ochrany před ztrátami v chovech je prevence!

Čistota půl zdraví 

Dbáme na hygienu kotců a pravidelně odstraňujeme exkrementy, častěji především v létě. Kokcidie vycházejí trusem králíků, který zvířata znovu požírají. Tím dochází k invazi zárodků do zažívacího traktu a zvíře může onemocnět. Králíci sice potřeují své bobky opakovaně trávit, ale je nutné tento proces regulovat a nenenchávat v kotcích exkrementy příliš staré, zvláště pokud králíci jeví první známky napadení kokcidiózou.

Prevence a léčba kokcidiózy

Velmi účinné je preventivní podáváním léku Sulfadimidinu proti kokcidióze, který můžeme aplikovat již od pátého týdne života králíků. Léčbě je třeba podrobit vždy celý chov. Jak se lék správně podává?

 • K napájení po tři týdny podáme pouze vodu s rozpuštěným lékem a žádnou jinou – do 10 l vody rozpustíme jednu dávku léku, tj. 20 g.
 • Před léčbou ani v době léčby nepodáváme šťavnaté krmivo, ale pouze seno, pšenici, ovesné vločky apod., aby králíci lék dobře přijímali.
 • Podle potřeby, pokud již králíci jeví známky onemocnění, podávání léku opakujeme po třídenní přestávce.
 • Léčbu nezkracujeme, ani když se příznaky zlepší.

Pokud uvedenou kůru opakujeme pravidelně během léta s odstupem asi šesti týdnů, nebude v našich chovech docházet ke ztrátám.

Nebezpečná pasterelóza

Podáváním Sulfadimidinu rovněž ochráníme králíky před pasterelózou, infekčním onemocněním vyvolaným bacilem Pasteurella mutocida, který je přenosný na všechny druhy zvířat. Onemocnění se projevuje především těžkou rýmou, chrčením až zápalem plic, oslabí organismus a stejně jako u kokcidiózy obvykle nastává sepse všech důležitých orgánů a náhlý hromadný úhyn.

králík

Myxomatózu přenáší bodavý hmyz

Myxomatózu způsobuje je virus, který je přenášen bodavým hmyzem, a v minulosti vyvolával těžké ztráty v chovech. Nemoc se projevuje skleslostí, podkožními otoky, otoky hlavy a změnami na spojivce.

 • V průběhu infekce se nakazí všechny kusy, takže při podezření na myxomatózu je třeba napadené králíky odstranit.
 • Při infekci se mohou nakazit i králíci, u kterých se onemocnění nijak neprojeví a kteří přímým stykem onemocnění nepřenesou, ale jejich krev velmi dlouhou dobu obsahuje virus myxomatózy. Pokud by na nich bodavý hmyz krev sál, přenese bodnutím infekci na ostatní zdravé králíky.

Dnes máme naštěstí možnost získat od veterináře ochranné očkovací látky proti myxomatóze.

Plynatost králíků aneb bublačka

Plynatost zažívacího ústrojí může mít u králíků vážné následky.

Projevy: vzedmutí břicha, skleslost, nechutenství, průjem

Nejčastější příčiny:

 • špatná kombinace krmiv
 • zapařená nebo mokrá tráva
 • krmení ošetřené chemickými prostředky
i

Tip pro zdravé králíky: Pro odolnost proti chorobám je dobré podávat králíkům vitamin A, který je obsažený v krmné mrkvi, a také kopřivy.

K léčbě tohoto onemocnění je podáván lék Pretympan pro veterinární praxi. Králíkům podáváme jednu kávovou lžičku preparátu ředěnou lžičkou vody. Pokud se stav během několika hodin nezlepší, můžeme popsaný způsob opakovat.

Nadmutí králíka ovšem může být i předzvěstí začínajícího parazitárního onemocnění nebo onemocnění infekčního s mnohem závažnějšími důsledky.

Marie Řeháková

Pro Receptář.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

škube očima a točí se

(VWPsQNu79gvoQNs6JyvjFo), 26. 2. 2018, 18:51

dopoledne jsme si přinesli mládě králíčka a ted škube očima a točí se .Má všechno nové ,čerstvé ,i vodu ,krmení pro králíky a mrkev.Nevíte co to může být???

kručení bříška

(VWPsQNuRXknx1~l6jWmKDYSSp5m~eYSx47bO), 25. 2. 2018, 11:49

Dobrý den, chtěla bych se zeptat... mam králíčka starého 5 let, furt se mu něco ozývá z bříška jako kdyby měl hlad. jí normálně mrkev jablko, granule seno chleba. neví někdo co by to mohlo být? jinak se chová normálně, jen to kručení v bříšku mě děsíí....

králíčí nemoc kůže

(VWPsQNuE4kBC2Zl6JT8BR099VWPjEp~6Kx), 25. 12. 2016, 16:38

Na králičích kůžích se objevily strupovité skvrny s vypadáváním srsti podobné svrabu.Co je to za nemoc a jaká je prevence děkuji za radu.

Myxomatóza

(VWPsQNuE4kBC2Zl6JTWjeN4sImEyQNs6JyvjFo), 25. 11. 2016, 19:46

je to liga jsem za poměrně rozsáhlé šetření zdravotního stavu všech živočichů. http://www.infobaze.cz/alergie-a-my/

:(  Myxomatoza :(

(VWPsQNuFWmmMFYqT7brQQNs6JyvjFo), 18. 4. 2016, 20:04

Dobrý den , můj králíček má 3roky a nejspíš je nakažený myxomatozou :( všechny příznaky sedí....Nejde s tím ještě něco udělat ?? Vodu už mi nepije , jí normálně ale nepřibírá :( prosím o radu !! :( děkuji

Králíček

(VWPsQNuBWgnjFm4Umbm~g), 16. 8. 2015, 21:01

Dobrý den.Potrebuju pomoct,můj králíček má 2roky a má opuchle varlatko nevím co mám stim dělat?

dotaz

(VWPsQNuHWoykQNs6JyvjFo), 16. 8. 2015, 13:29

Dobry den, jeden kralik si porad namaci predni nohy do misky s vodou. Naockovany je,co mam zkusit,jak mu mam pomoci? dekuji za radu

dotaz

(VWPsQNun78FDZ_~dVWPjEp~6Kx), 31. 12. 2014, 17:38

tři týdny po okocení padla samice na zadní nohy .. co s ní??
zadek nefunguje ale jinak obilí a granule bere
přežije ? nebo dát za uši???

děkuji

Přetočená hlavička a tělem válí sudy dokud ho nezastavím...

(VWPsQNuHWorvQMQrVV~U2Z8fW7a-QNs6JyvjFo), 5. 12. 2014, 19:50

Dobrý den. Mám 1/2 ročního zakrslého králíčka a ze dne na den má najednou stále otočenou hlavičku jakoby koukal okem nahoru a několikrát za hodinu padá na bok a točí se stále přes bok = válí sudy dokud ho nezastavím rukou. Je potom velmi vystresovaný. Již jsme byli v Kladně na 2 veterinách, ale stále / 3 dny stejný stav a žádná diagnóza. Jen nějaké injekce s vitamíny, peníze a že asi nějaká viroza. PROSÍM O RADU : nerad bych o něho přišel. Děkuji moc. Odpověď prosím na : E-mail: sadaramen@email.cz Děkuji všem Pavel Franc

Kralicek

(Natalka), 1. 8. 2014, 19:05

Dobrý den, nás králíček ma u nosanku takový výrůstek a psika. U veterináře jsme byli a rekl ze to je bud potlačeny z klece nebo se někde skrabnul, ale kdyby se skrabnul tak by mu to tam ne rostlo znovu. A když už to ma velký tak si to utrhne. Prosím poradte co to je

VETERINÁŘ

(Moto), 5. 5. 2014, 20:38

Jste vy vubec normalni lidi? Pokud ma vas kralicek jakou koliv potiz okamzite jdete k veterinari! Kdyz ma kralicek zachvaty,nebo nepapa,nebo ma znamky jake koliv zmeny stavu napriklad v chovani , nepapa,nepije proste cokoliv je s nim v neporadku JDETE K VETERINARI TRAPITE KRALICKA!!!!!!!!!!!! Co to tu ctu za hruzy co provadiite s kralickem kdyz ma zachvat jstte normalni? Zviratka vam zakazat!!!!!!

Dotaz na králíci

(VWPsQNux~8ADZYsXVt%o1YSSVvdjcK~eVvbjcLa6Kvm.h74Vl), 5. 3. 2014, 17:58

Dobrý den, mám dotaz, mám asi třítýdenní mladé a mají slepené oči, je to myxomatoza? prosím o odpověď a předem moc děkuji...

koxidioza

(VWPsQNu_7bFuRYTuVVSsQNu), 7. 11. 2013, 18:54

Prosim potrebuju radu... Uz po druhe mi vsichni kralici vymreli..jednou jsem si rekla ze to maji kvuli strasnemu vedru, ale ted uz vedro neni ale stejne umreli. Jenom me zajima jestli to nemuze byt kvuli kotcum precejenom uz jsou dost stare...

lecba

(petr), 1. 3. 2013, 19:07

dobry vecer ja proti nemocem davam jen do vody ocet 1deci na 5litru a mam uz od nemocich pokoj poradil me to jeden chovatel tak to tak delam a od ty dobi nezdechaj a to uz je ani neockuji

RE: lecba

(Tereza), 16. 4. 2015, 15:46

Tak to si de bil, co neumí česky...!

Píšete tu blbosti

(VWPsQNuCWkrvQMQ6Kvm.h74Vl), 10. 1. 2013, 14:24

Vážená paní, nevím kde jste načerpala vědomosti, které tady plácáte. Slovo "pasterelóza", odborný svět nezná, existuje však pasteurella multocida. Toto onemocnění se léčí však cílenými antibiotiky, především CTC a ne vámi zmiňovaným sulfadimidinem. Sulfadimidin jako takový se používá pouze k léčbě kokcidií a nikoliv jako prevence.
Dále bublačku můžete mít vy. Králík má vždy nadýmání, které je způsobené v 99% nevhodnou skladbou krmiva, ale může být způsobeno přemnožením kokcidií. Pokavaď ještě přijímají trochu potravu je dobré zkusit tvrdé seno. (přerostlá usušená tráva)
Králičí mor podle vás byl asi vymýcen, že se o něm nezmiňujete a přitom je to nejnebezpečnější nemoc králíků.

motání králíčat

(VWPsQNunVvbjcL7dWom~eYSx47bO), 31. 12. 2012, 12:15

Dobrý den.Asi 3-4 týdenní králíčata se motají,až převracejí dozadu.Při laboratorním vyšetření nebylo nic zjištěno.Prosím má někdo s tímto zkušenost,případně jak tomu předejít.Děkuji.

EPILEPSIE

(VWPsQNuDb-xkQNs6JyvjFo), 28. 12. 2012, 15:10

Je možné, aby ráík dostal epilepsii??? Máme samičku modrookou s bílýma chloupkama. Někdy začne vyvádět, neůže chodit a padá na zadní. Potom se vdejchává a srdíčko jí rycle bije. Po půl hodině je to dobré

muj kralík alfík má zachvaty,má už je po 6té.nevim jestli to je epilepsie ,ale ja vždy mu zaklonim hlavu dozadu protoze nedýchá a foukám mu do tlamičky ,když to nepomáhá ,položím ho ha břiho a bacam ho jemně po zadech nebo mu masíruji hrud a bříšku.pak se probudí jako by ožil alefurt je zmateny dnes rano měl rosřižené zorničky,za čtvrt hod.byl docela dobrý delej vzdy to co ja protoze jinak ti se muže udusit

nemoci

(VWPsQNuh0mEkQNs6JyvjFo), 12. 5. 2012, 12:49

Pekny den preji mam doma 1 rok stareho kralicka kterej mi minulej tyden v nedeli onemocnel,byla sem u veterinare na visetreni kdy sem ho navstevovala od nedele do uteri.A dostala sem pro kralicka nejake ty medikamenty jako antibiotika a nejakou tu pastu,opcas udela par bobecku ale neni to nc moc.Od nedele nechce zrat a ani pit snazim se ho krmit pres injekcni strikacku ale jak mile ho pustim,tak se muj kralicek schova do rohu a vse to viplivne ven.Tak sem skusila dalsi vec koupila sem susene mlicko primo pro kralicky a krmim ho kojeneckou flaskou ale tez to nechce.A proti nadimani sem mu zacala delat feniklovej caj ale to lezi jako mrtvej nechce proste nic prijimat a tak to uz pomalu bude trvat zejtra tyden uz si nevim pomalu rady vstavam k nemu,davam mu veskerou lasku,povidam si snim delam vsechno jak s clovekem je to moje stesti a muj mazlicek je to nas clen rodiny prosim poradte co mam jeste delat

RE: nemoci

(VWPsQNuCWkrvQMQ6Kvm.h74Vl), 10. 1. 2013, 14:34

nevím zdali je váš králík živý, ale pochybuji. Králíci baštějí v přírodě trávu a seno, sem tam kůru stromu a když je pole tak trochu obilí.

dobry den chtela bych se zeptat jestli je mozne ze muj kralik dostal kokcidiozu z travy? nobo je to jen z tech bobku?

otázka

(snqjeO41idm.Crk8VvbjcL4uL7gNV9), 15. 4. 2012, 10:46

Máme devíti týdenní kralíky kteří přestali přijímat potravu,jsou nafouklí a mají žlutopomerančový trus.Po dřívějších zkušenostech víme,že po několika dnech hynou.Prosíme o radu.Děkuji

otázka

(levjeP4sIdnjEKrj4eyy.YsVVt%), 19. 2. 2012, 21:15

Dobý Den .
Mímu králíkový jsou 2 měsíce a dva týdny a dnes mi najednou začal kulhat .Tahá z jí za sebou a nejdemu skákat do výšky např. na pohovku a to mu vždy šlo Asi má neco se zadní levou nohou když mu na to šáhnu tak hned utíká. Nevíte prosím co stím mám dělat ? Děkuju

Dotaz na nemoc.

(VWPsQNuDW_vC2Zl6Kvm.h74Vl), 24. 10. 2011, 09:49

V posledních dnech mi hynou králíci i dva denně.Při pitvě ,kterou provádím mají prázdne tenké střevo,přesto že je krmím senem,ječmenem,řádně napájím,podávám i listy od zelí.Jsou na pohled normální ,ale ráno jsou i dva mrtví.V chovateli jsem se dočetl o nemoci ERE.Mám podezření že by to mohla být tato nemoc.Mate někdo zkušenost a jak toto léčit,případně předcházet. Děkuji

nemocný králík

(levjeP4sIdnjEK4uM7N--i7%-omMFYqT), 16. 10. 2011, 13:34

Ještě jsem zapomněla dodat,že se v noci dusil a nosík měl plný,proto dýchal pusou.Celý den jenom leží a nehýbe se....

Nemocný králík

(levjeP4sIdnjEK4uM7N--i7%-omMFYqT), 16. 10. 2011, 13:23

Dobrý den,můj králíček nechce vůbec jíst a ani pít,měl ucpaný řitní otvor a proto jsem šla včera k veterináři.Králíčka ošetřil a dal mi léky.Dneska ale můj králíček stále nejí ani nepije a neustále skřípe zuby.Králíkovi je 6 týdnů, má 3 sourozence,ale ti jsou v pořádku.Matka mu zemřela asi před dvěma týdny..Může to být kokcidioza ? Děkuji

králík

(VWPsQNuBWkzs2Z4Vj7aPZYTw), 12. 10. 2011, 14:14

Dobrý den,prosím o radu dnes jsem si všimla že náš králíček má pod bradou oškliví bolák a pořád si to škrábe,asi se poranil když skočil z bedničky,mužu mu to ošetřit dezifekcí pro lidi děkuji za odpověd...přeji hezký den

Mám 4měsíční králíky. Jeden začal mít zalepené oči. Izolovali jsme ho ale nepodařilo se ho zachránit. Teď se totéž objevuje u dalších. Mají jen oteklé a zalepené oči jina žádné zduřeliny nepozoruji. Může to být Mixematoza?

RE: nemoci králíků

(VWPsQNuwc8m~eYSx47bO), 28. 9. 2011, 14:19

Může a pravděpodobně i je, začali se ozývat chovatelé z jihu, že se tam objevila. Králíci se očkují na tuto nemoc a na mor v 10. týdnu, můžou i dřív. Pokud nemáte naočkoováno, je mi líto, ale přijdete skoro o všechny. Je to škoda, očkování přijde na 14-20 Kč na králíka.

epileptický záchvat

(VWPsQNucWkrvQNs6JyvjFo), 7. 6. 2011, 19:59

Dobrý den, má někdo zkušenost s touto nemocí u králíka ? Zvláště v těchto teplých dnech ? Dvouměsíční králík bez varování jakoby ochrnul na přední packy a při pokusu se postavit padal vzad a do strany.

očkování

(t8EsVYSSkoBjeP41Q7P~QkRc-omMFYqT), 28. 5. 2011, 18:12

Dobrý den,může se prosím očkovat králice,proti myxomatoze a kokcidioze v případě,že je týden připuštěná? Děkuji za odpověď

bolavé pacičky

(VWPsQNuBWkzs2Z4Vj7aPZYTw), 25. 11. 2010, 13:28

Dobrý den můžete mi vysvětlit co to znamená..když má zakrslí králík infikované granulomy, můj králíček má bolavé pacičky čistím mu packy řepíkovým čajem už se to lepší nemá to mokvavé..můžete mi napsat jaká je příčina nemoce??????jak se varovat...klec čistím 3 do týdne je v čisté kleci podestýlku má z kukuřičných granulích a hobliny..můžete mi prosím poradit jak mám postupovat předem za odpověd děkuji Madarova

očko

(Tomáš), 24. 8. 2010, 19:53

dobrý večer dneska ráno jsem si všiml že můj králík má pod okem vyrtrhanou kůži. Je to nějaký příznak, pomozte prosím.

králík

(VWPsQNue4-ukV-56Kvm.h74Vl), 17. 8. 2010, 14:56

nevíte někdo prosím jak vycvičit neposedného zakrslého králíčka?
prosím odpovědi zasílejte ne michele@centrum.cz

králici

(VWPsQNuNW7PaQkR_67bMQMvaVWR), 12. 6. 2010, 23:19

Dobrý den.
Má někdo zkušenosti s krmením králiků kopřivama a v jaké úpravě jim to podává děkují.


Uši

(VWPsQNuNVvcjLlh7VWPjEp~6Kx), 5. 6. 2010, 09:00

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda můžou být povadlá oška králíků příznakem kokcidiozy nebo jiné nemoci, protože někteří moji malí kríálíčci mají konečky oušek ohnuté.

(Rosta), 27. 5. 2009, 17:27

Prevenci proti kokcidioze,která mi spolu s morem zdecimovala celý chov králíků(zůstal starý samec),používám ACIDOMID K.Je to tekutina na bázi všech možných kyselin od octové až po mravenčí,které vytváří kyselost ve střevech králíka a tu kokcidie nesnáší.Litr stojí asi 100Kč. K tomu dotazu o moru v zimě,taky jsem si myslel že to není možné ale je.V březnu jsem musel "odkojit" 9 malých králíčků, protože mi uhynula poslední samice právě na mor.

madsluosnjx

(VWPsQNu99OAXo1p%VWPjEp~6Kx), 22. 7. 2011, 10:00

xNxafa vvadygjitmwl

Dobrý večer, ráda bych se zeptala:Mám asi 2-letého králíčka-beránka.Všimla jsem si,že se mu za jedním ouškem vytvořila malá boulička,jakoby zduřelá žláza.Můžete mi poradit,jestli je to něco vážného? Děkuji moc. Iva

mám stejný problém jako Pavel z 21.1.2009, prosím o odpověď, přededm děkuji

RE:

(daniel f), 6. 10. 2009, 19:57

je

RE:

(barča), 16. 6. 2009, 11:34

To může mít hodně různých důvodů - nejlepší je ukázat to veterináři. tomu, co je specializovaný na malá zvířata nejlépe...

RE:

(barča), 16. 6. 2009, 11:35

pardon, to patřilo Ivaně o příspěvek výš

(VWPsQNuHWorvQNs6JyvjFo), 21. 1. 2009, 14:09

V průběhu dvou týdnů mi uhynulo několik králíků. V jednom případě se jednalo o dvouletou samici, ostatním bylo cca 10 měsíců. Vždy to bylo náhlé, bez jakýchkoliv pozorovatelných příznaků a v mrazivém počasí se snad nemoci jako mor nešíří. Nemáte nějaký typ, čím by to mohlo být? Mám obavu o ostatní králíky v chovu.

Dobry den. Asi pred 2 mesici pozila rodina v sousdstvi kralika ktery dle popisu jevil znamky nemoci kokcitidou. Je na miste bat se nejakym zpusobem o zdravi? Dekuji

(tereza), 29. 8. 2008, 19:38

Já mám 5letého králíčka jako domácího mazlíčka a přestel jíst a choval se divně (nevěděl jak si lehnout,sednout,plynatost,byl nafouklý..) Šla jsem k veterináři a zjistil, že má kokcidiozu. Dostali jsme Sulfadimidin. Moc ho ale nechce pít. Po dvou dnech je veselejší, ale průjem má pořád. Jde pro něj udělat něco víc? Děkuju

RE:

(Honza), 16. 6. 2009, 13:06

Lék je potřeba do králika dostat, důležité je také aby ho užíval dostatečně dlouho - nejlepší je nepodávat jinou vodu, než tu s rozpuštěným lékem, případně o trochu více naředit (a hlídat, aby dostal právě potřebnou dávku a ne míń ani víc)

(vláda), 13. 7. 2008, 14:27

mam 7týdení králíky bez jakýkoliv příznaků došlo k hromadnému úhynu byli 7 dnů odstaveny prosím o radu děkuji

(VWPsQNueWkGs4YTuVVSsQNu), 19. 5. 2008, 13:56

mam 10tydeni kraliky prestali prijimat potravu,jsou mirne nafoukli,u cumaku maji vlhke skvrny.jejich trus vypada jako ruzova zelatin.prosim o radu.dekuji

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS