Kokcidiózy se obává každý chovatel králíků, byť by měl jen několik ušáčků pro radost. Co tuto nemoc způsobuje, jak se projevuje, jak zasáhnout a jaká prevence je účinná? A co je pasterelóza, myxomatóza, a jak na nadýmání králíků?

Kokcidie je parazit

Kokcidie jaterní, jednobuněčný parazit, žije a rozmnožuje se ve střevní sliznici nebo ve žlučovodech králíků.

Jak se pozná napadený králík?

  • silně vyhubne
  • hřbet na omak připomíná pilu
  • později se projeví příznaky onemocnění trávicího ústrojí, hlavně zdutí, průjmy, někdy i zácpa
  • typickým projevem je i skřípání zubů

Ve fázi trávicích problémů a skřípání zubů je již organismus králíka zaplaven velkým množstvím cizopasníků kokcidie, kteří navíc často podnítí ještě bakteriální infekci Escherichia coli, kdy dochází k těžké sepsi organismu. V této fázi nemoci již není pomoci a králíci hynou. Nejúčinnějším způsobem ochrany před ztrátami v chovech je prevence!

Čistota půl zdraví

Dbáme na hygienu kotců a pravidelně odstraňujeme exkrementy, častěji především v létě. Kokcidie vycházejí trusem králíků, který zvířata znovu požírají. Tím dochází k invazi zárodků do zažívacího traktu a zvíře může onemocnět. Králíci sice potřeují své bobky opakovaně trávit, ale je nutné tento proces regulovat a nenenchávat v kotcích exkrementy příliš staré, zvláště pokud králíci jeví první známky napadení kokcidiózou.

Prevence a léčba kokcidiózy

Velmi účinné je preventivní podáváním léku Sulfadimidinu proti kokcidióze, který můžeme aplikovat již od pátého týdne života králíků. Léčbě je třeba podrobit vždy celý chov. Jak se lék správně podává?

  • K napájení po tři týdny podáme pouze vodu s rozpuštěným lékem a žádnou jinou – do 10 l vody rozpustíme jednu dávku léku, tj. 20 g.
  • Před léčbou ani v době léčby nepodáváme šťavnaté krmivo, ale pouze seno, pšenici, ovesné vločky apod., aby králíci lék dobře přijímali.
  • Podle potřeby, pokud již králíci jeví známky onemocnění, podávání léku opakujeme po třídenní přestávce.
  • Léčbu nezkracujeme, ani když se příznaky zlepší.

Pokud uvedenou kůru opakujeme pravidelně během léta s odstupem asi šesti týdnů, nebude v našich chovech docházet ke ztrátám.

Nebezpečná pasterelóza

Podáváním Sulfadimidinu rovněž ochráníme králíky před pasterelózou, infekčním onemocněním vyvolaným bacilem Pasteurella mutocida, který je přenosný na všechny druhy zvířat. Onemocnění se projevuje především těžkou rýmou, chrčením až zápalem plic, oslabí organismus a stejně jako u kokcidiózy obvykle nastává sepse všech důležitých orgánů a náhlý hromadný úhyn.

Myxomatózu přenáší bodavý hmyz

Myxomatózu způsobuje je virus, který je přenášen bodavým hmyzem, a v minulosti vyvolával těžké ztráty v chovech. Nemoc se projevuje skleslostí, podkožními otoky, otoky hlavy a změnami na spojivce.

  • V průběhu infekce se nakazí všechny kusy, takže při podezření na myxomatózu je třeba napadené králíky odstranit.
  • Při infekci se mohou nakazit i králíci, u kterých se onemocnění nijak neprojeví a kteří přímým stykem onemocnění nepřenesou, ale jejich krev velmi dlouhou dobu obsahuje virus myxomatózy. Pokud by na nich bodavý hmyz krev sál, přenese bodnutím infekci na ostatní zdravé králíky.

Dnes máme naštěstí možnost získat od veterináře ochranné očkovací látky proti myxomatóze.

Plynatost králíků aneb bublačka

Plynatost zažívacího ústrojí může mít u králíků vážné následky.

Projevy: vzedmutí břicha, skleslost, nechutenství, průjem

Nejčastější příčiny:

  • špatná kombinace krmiv
  • zapařená nebo mokrá tráva
  • krmení ošetřené chemickými prostředky

Tip pro zdravé králíky: Pro odolnost proti chorobám je dobré podávat králíkům vitamin A, který je obsažený v krmné mrkvi, a také kopřivy.

K léčbě tohoto onemocnění je podáván lék Pretympan pro veterinární praxi. Králíkům podáváme jednu kávovou lžičku preparátu ředěnou lžičkou vody. Pokud se stav během několika hodin nezlepší, můžeme popsaný způsob opakovat.

Nadmutí králíka ovšem může být i předzvěstí začínajícího parazitárního onemocnění nebo onemocnění infekčního s mnohem závažnějšími důsledky.

Marie Řeháková