Nejhodnější doba pro odchov mláďat je jaro a léto, kdy je dostatek trávy, ovoce a zeleniny – a také světla. Jestliže ale věk samičky nedovoluje čekat, je možné ji připustit i v zimě. Musí však být ubytována v pokojové teplotě a musí mít dostatek čerstvého krmení.

Jak probíhá rozmnožování morčat?

  • Samičku zařazujeme do chovu, pokud dosáhne váhy 700 g a věku přibližně pěti měsíců.
  • Říje u samiček probíhá jednou za 16 dní.
  • Březost trvá 58–75 dní.

Pestrý a zdravý jídelníček

Březí a kojící samička musí mít dostatek kvalitní stravy. Není však dobré ji překrmovat, zvláště pak obilnými směskami, kukuřicí nebo slunečnicí. Obsahují totiž hodně tuku, který by samičce rozhodně nesvědčil.

  • Nadýmavé druhy zeleniny (kedlubna, zelí, kapusta) jí raději nedávejte, mohla by na trávicí problémy i uhynout.

    Nejlepší je krmit senem a zeleninou – paprikou, rajčaty, salátem, mrkví, krmnou řepou a podobně.
  • Lze jí podávat kousek jablka nebo jiného sladšího ovoce.
  • Důležitá je také denně čistá voda v misce nebo napáječce; občas v ní rozpusťte vitamin C. Existují i granule s obsahem vitaminu C či směs vitaminů pro morčata. Zvláště pro březí a kojící samice je tento vitamin velmi důležitý. (Morčata jsou spolu s námi jedinými savci, kteří si vitamín C neumí v těle vyrobit sami).

Když se blíží porod

Pokud sameček nijak výrazně samičku neobtěžuje, mohou spolu zůstat až do doby před porodem. Pro samičku je sice důležitý klid, ale zároveň také přiměřený pohyb, takže ji můžete nechat občas proběhnout.

Blížící se porod většinou poznáte podle rozložité postavy samičky, i když někdy může překvapit pouze jedním mládětem. Můžete ji také vážit, v posledních 14 dnech březosti přibírá velmi rychle, nebo jí velmi opatrně prohmatat bříško.

Samičky morčat rodí v průměru 3-4 mláďata, zcela vyvinutá, schopná už za několik hodin sama ochutnávat potravu.

Porod většinou probíhá bez problémů, takže není nutné do něj zasahovat. Po porodu každého mláděte vychází placenta, kterou samička pozře. Je to důležité pro tvorbu mléka, takže ji rozhodně neodstraňujte.

Kojení a odstavení

Samička většinou hned po porodu začíná mláďata kojit a čistit. Jestliže je vyčerpaná, mláďata vysušte měkkým hadříkem a vraťte k matce. Ta je většinou přijme bez problémů a do 24 hodin je začne kojit.

Mateřské mléko mláďata potřebují alespoň do věku 3–4 týdnů, kdy dosáhnou váhy minimálně 250 g. Pak je možné morčátka od matky odstavit. Mladé samečky odstavujeme každopádně, aby nenakryli matku či sestry.

Umělé krmení

Pokud se stane, že samice mléko nemá, případně uhyne, nebo mláďata odmítá (to je opravdu výjimečné), můžete se pokusit mláďata adoptovat jiné kojící samici. Pokud ji nemáte, začněte dokrmovat ručně.

Ve specializovaných obchodech je možné zakoupit sušené mléko pro kočky, které je pro tyto účely nejlepší. Mléko rozmíchejte podle návodu a mláďata dokrmujte injekční stříkačkou bez jehly každé dvě hodiny. Toto mléko je možné nahradit i bílým jogurtem ředěným teplou vodou s trochou glukopuru. Po několika dnech je možné intervaly prodlužovat, záleží na tom, jak morčátka přibývají na váze a jak se o jídlo hlásí.