Když se řekne úkryt pro netopýra, většinou si představíme jeskyni, v níž tito noční letci klidně prospí celou zimu, zavěšeni hlavou dolů. V létě však potřebují úkryty docela jiné, útulnější a teplejší. Samotářským samcům stačí kdejaká škvírka, ale samičky s mláďaty musí najít místo, které ochrání celou skupinu.

Mateřská kolonie

Ochranou netopýrů se zabývá Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON).

Na www. ceson. org naleznete netopýří poradnu, kontakty na organizace v různých oblastech republiky i kalendář zajímavých akcí.

Netopýřata přicházejí na svět během června a července. Samice pro toto období tvoří letní mateřské kolonie. Někdy až stovky budoucích netopýřích matek se společně ubytují na vhodném místě. Musí je pečlivě vybrat tak, aby bylo bezpečné a zároveň teplé, chladný sklep pro rození mláďat vhodný není. Aby se mohly vydávat na lov, musí samičky své rostoucí potomky nechávat v úkrytu samotné. Mláďata ale nesmí prochladnout, nemají ještě vyvinutou termoregulaci. Zahřívají se proto navzájem, těsně přitisknuta jedno k druhému. Úkryt by měl jejich teplo uchovávat – ideální pro tento účel jsou stromové dutiny. Těch je ale nedostatek, proto netopýři hledají náhradní úkryty na půdách domů a stodol, ve škvírách za krytinou, za dřevěným obložením nebo i za trvale otevřenou okenicí. Stromové dutiny mohou nahradit i dřevěné nebo dřevocementové budky, vyráběné přímo pro netopýry. Pořídíte je například na www.zelenadomacnost.com.

Porod hlavou dolů

Porod netopýřat trvá od deseti minut do hodiny. Nijak by se od ostatních savců nelišil, kdyby při něm ovšem maminka nevisela hlavou dolů. Jakmile potomek opustí porodní cesty, zachytí ho matka do létacích blan. Zatímco se novorozeně šplhá k její hrudi, kde jsou kýžené mléčné bradavky, pečlivě je olizuje. Porod a výchova mláděte v takových podmínkách je náročný výkon, samičky proto obvykle rodí pouze jedno mládě ročně.
Ihned po porodu mládě podniká noční lety s matkou, přisáté k její bradavce. (Mláďata nosí i samičky tropických kaloňů, vzdálených příbuzných, kteří se při tomto kouzelném výjevu nechají vyfotit snáze než naši netopýři - viz foto níže). Později samička nechává rostoucí a stále těžší mládě v úkrytu a na lov se vydává sama. Několikrát za noc se vrací mládě nakojit, přes den je zahřívá. Podle hlasu i pachu matka rozezná svoje mládě i mezi stovkami jiných. Když mláďata povyrostou, ve své netopýří školce se k sobě nejen tulí, ale také si spolu hrají.

Do světa

Když mláďata vyrostou a začnou létat, ještě nějaký čas doprovázejí matku, která je učí, jak a co lovit, kde se ukrýt, jak používat echolokaci. Díky svým výjimečným komunikačním a sluchových schopnostem mohou netopýři spolu udržovat kontakt i při delších letech pod noční oblohou. Hmyz loví zvečera a v noci, některé druhy netopýrů v letu i vysoko pod širým nebem, jiné při obratném manévrování v korunách stromů nebo přeletech nad vodní hladinou i těsně nad zemí.

Když se mláďata zcela osamostatní, letní kolonie se rozletí do světa. Samičky jsou připravené k dalšímu páření, které nastává na podzim. Mají rovněž ještě jeden důležitý úkol – podobně jako samci i odrostlá mláďata se matky musí před zimou co nejvíce vykrmit, aby ji v hlubokém spánku přežily.

Přátelé netopýrů

Klidná místa pro letní kolonii jsou pro přežití chráněných a stále vzácnějších netopýrů nezbytná. Na osvědčené místo se každoročně vracejí. Pokud jim je poskytneme ve svém domě, nebo vyvěsíme na zahradu budku pro netopýry, můžeme obdržet památeční plaketu „náš soused je netopýr“. Více na www.sousednetopyr.cz.

Co s netopýrem, který zabloudil?

V létě se může stát, že netopýr zvečera či v noci vlétne do místnosti. Často to je právě odrostlé nezkušené mládě. Je třeba otevřít okna dokořán, zhasnout a netopýra nerušit. Nejspíš vylétne sám. Pokud se rozhodne u vás ubytovat, takže se zavěsí a delší dobu se nehýbe, můžete ho vynést ven v papírové krabici. Na netopýra nesahejte holýma rukama, ale jemně přes něj přehoďte kus látky a v ní ho do krabice opatrně vložíte. Látka přesahující okraj krabice mu později pomůže dostat se ven. Venku nechejte krabici na vyvýšeném místě a dopřejte netopýrovi čas. Do krabice můžete uložit i netopýry, které najdete přes den. Do krabice přidejte vodu v ploché mističce a zmuchlaný papír, aby se do něj mohli schovat. Čas na vypuštění je večer. Pokud však netopýr do rána neodletí, zavolejte pomoc. Buď prostřednictvím www.zvirevnouzi.cz, kde najdete nejbližší záchrannou stanici, nebo zavolejte na SOS netopýří linku: 731 523 599.

Co s nalezeným netopýřetem?

Pokud naleznete holé mládě, bude kolonie, z níž vypadlo, poblíž. Můžete je donést k otvoru štěrbiny, v níž jsou ostatní mláďata, a pokud je v pořádku, zaleze do ní. Pokud to není možné, umístěte je alespoň do její blízkosti na místo, kam se nedostane kočka ani slunce. Matka je najde po hlasu i mimo „netopýří školku“. Pokud se návrat nezdaří, netopýří holátko bohužel nelze uměle odkojit a zachránit. Jiné je to u již osrstěného mláděte v nesnázích, kterému odborníci na SOS netopýří lince a v záchranných stanicích život zachránit mohou. Osrstěné mládě můžete nalézt do konce srpna, později jsou již odrostlí netopýři samostatní. Ovšem za mládě můžeme omylem považovat i dospělé jedince malých druhů netopýrů, kteří měří sotva 4 cm, když složí křídla (například netopýr nejmenší či hvízdavý).