Kdo se živí létajícím hmyzem, musí zimu o hladu prospat, na jaře vylétnout a rychle se vykrmit. Samičky si poté najdou letní úkryt, třeba na půdě, a budou tam vychovávat mláďata.

Po západu slunce…

Netopýry, pozoruhodné noční letce, můžeme spatřit často už zvečera. Některé druhy létají těsně po západu slunce a na obloze se potkávají s posledními ptáky. Rozeznáme je podle třepotavého letu. Můžeme tak pozorovat úžasné savce, kteří se naučili létat díky obřím blánám mezi prsty. Nedostižný sen mnohých dětí…

Zimní úkryty ve městech

Netopýrům můžeme pořídit i speciální budky, na léto i zateplené na zimu. K dostání jsou například na www.zelenadomacnost.cz

Obdivovat netopýry však budeme moci pouze tehdy, pokud zimu přežijí. Na zimu potřebují skrýše, ve kterých nepromrznou a nikdo je nebude rušit (předčasné probuzení může znamenat i smrt). Odedávna se ukrývali v jeskyních, skalních štěrbinách nebo dutinách starých stromů, jenže takových míst je stále méně, proto jim nezbývá, než si najít náhradní úkryty v „betonových skalách“, které jsou všude kolem. Pak se ovšem stává, že jim vletové otvory někdo ucpe (i nevědomě), a to dokonce, když jsou ještě uvnitř. Přátelé netopýrů pak z větracích šachet vysvobozují pár sotva přeživších a stovky mrtvých zvířat…

Jak netopýrům pomoci?

Řešení, jak skloubit zateplení či rekonstrukci budovy a netopýrům neublížit, je přitom jednoduché, návod i mnoho příkladů najdeme například na internetových stránkách www. sousednetopyr.cz; a když netopýry objevíme při rekonstrukci domu, můžeme pro odbornou pomoc zavolat na netopýří linku: 737 121 672. V Praze provozuje záchrannou sos netopýří linku ZO ČSOP Nyctalus (731 523 599, www. nyctalus.cz), po celé republice pak pomohou i záchranné stanice (www.zvirevnouzi.cz).