Proč srnče neuteče, když se blíží žací stroj?
13. 5. 2017

Proč srnče neuteče, když se blíží žací stroj?

Květen je čas mláďat, na svět přicházejí půvabná srnčata. Každoročně však při sečení dochází k tisícům tragédií, kdy jsou žacími stroji posekána. Pomoci je zachránit můžete i vy.

Srna se o svá mláďata stará sama, kojí je a chrání. Už pár hodin po narození jsou srnčata schopna sama chodit, ale rychlosti matky dosáhnou až po čase. Do té doby jsou ve velkém nebezpečí – nedokáží utéci před divočákem či liškou. Srna je ubránit nemůže, proto je chrání jinak - důmyslně je ukryje do vysoké trávy. Sama se drží v povzdálí, aby predátory nepřilákala, a mládě chodí jen kojit.

Je to skvělá strategie, která srnčata po věky spolehlivě chránila – ovšem jen do doby, než přišly žací stroje. Když se hlučné stroje blíží, srnče učiní to, co mu instinkt velí – přikrčí se a dělá se neviditelným. Následky jsou tragické. Desítky tisíc posečených srnčat ročně. Bezbranná mláďata mnohdy nejsou přímo zabita a po zmasakrování strojem čekají na smrt ve velkém utrpení. Pokud jsou rozčtvrcena ihned, a jejich pozůstatky jsou bezděky zabaleny do sena a odvezeny, matka je na louce s nářkem hledá ještě po mnoho dní. 

 Srnče je zvyklé tiše čekat na matku

Jak jim pomoci?

Obsluha žacích strojů nemá šanci mláďata včas uvidět. Existuje však mnoho způsobů, jak masakru srnčat předem zabránit. Vyžadují však spolupráci zemědělců a myslivců, včasné ohlášení seče, kontrolu porostů. V oblastech, kde převládne lhostejnost k živým tvorům i platným zákonům, jsou srnčata vydána napospas seči, která probíhá právě v kritickém čase – květnu a červnu. Ještě jsou tu však občané, kteří mohou situaci napravit. Právě díky nim a pro ně vznikla iniciativa  www.stopsecenisrncat.cz. Na těchto stránkách naleznete kompletní informace o způsobech ochrany srnčat a nejen jich, související legislativě, o způsobech, jakými může každý pomoci.

 srna, samice srnce obecného (Capreolus capreolus)

Lidé se mohou zapojit i do kontroly luk před senosečí. Pokud je srnče před sečí v rukavicích (nesmí na něm ulpět pach člověka!) odneseno na kraj louky, matka si ho najde a vše bude v pořádku. Existují i sofistikované metody, jako je kontrola termovizí. Seč by měla navíc probíhat od prostředka louky ke kraji, aby nebyla zvířata odříznuta a uvězněna žacími stroji – ohleduplnost zachrání nejen mnoho srnčat, ale také mláďat zajíců, a rovněž čejek a koroptviček, ptáků, kteří hnízdí na zemi a kvůli nešetrnému hospodaření mizí z naší krajiny.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS