Jak název plemene naznačuje, původem je vídeňský králík z Rakouska. Vyšlechtěn byl ale v Německu, kde je také nejvíce chován. Populární je nejen v těchto zemích, ale i ve Švýcarsku, Belgii a v posledních letech i v Česku. Je to velmi plodný a užitkový králík. „Když je králík dobře krmený, dosáhne jatečné hmotnosti už ve čtyřech měsících,“ tvrdí Václav Král z Hořešovic, přední chovatel králíků a jejich posuzovatel. „Chovám vídeňské králíky šedé barvy, což je divoká barva s nádechem do červena. Čím je nádech rezavější, tím je zvíře cennější“ dodává.

Charakteristika plemene

  • Vídeňáci patří do kategorie středních, masných plemen a v dospělosti dosahují čtyř až pěti kilogramů.
  • Poměrně rychle dorůstají a mají kvalitní měkké, krátké a šťavnaté maso.
  • Mají robustní tělo.
  • Hřbet, ramena a zadní končetiny jsou plné a široké.
  • Hlava je široká a dobře vyvinutá.
  • Uši mají mít podle českého vzorníku délku 12,5 cm, jsou otevřené se zakulacenou špičkou a dobře osrstěné.

Rozmnožování a spravedlivý chovatelský trik

Samice vídeňských králíků jsou výborné matky, dobře zabřezávají, pravidelně říjí a bez problémů se kotí a odchovávají mladé. Ve vrhu mívají i jedenáct králíčat, ale v průměru jich rodí osm. Pan Král měl v chovu samici, která porodila dokonce třináct mláďat!

„Samicím po porodu nenechávám moc králíčat. Mám takový systém, že ve dvou dnech připustím pět králic najednou. Mívám čtyři, pět samců, které zkouším, a toho, po kterém jsou nejlepší králíčata, používám v chovu nejvíc. Po vrhu usměrňuji počty mláďat v jednotlivých hnízdech. Když má samice například jenom šest králíčat, což přetloustlé králice mívají, tak jí dvě nebo tři z hnízda, kde jich je třeba jedenáct, přidám. Pak se všechna mláďata dobře vyvíjejí a jsou živá. Výhoda je i v tom, že mohu připouštět králice v osmi nedělích po porodu a ještě u ní nechat mláďata. Samice má pořád dostatek mateřského mléka a králíčata dobře vyživuje. Odstavuji je od matky deset dní před novým porodem. Tento cyklus opakuji třikrát za chovnou sezonu a pak nechám samice do příští sezony odpočinout,“ říká Václav Král.

Chovná sezona

Chovná sezona začíná v prosinci a končí v červnu. Králíci tak v klidu přelínají, protože podzimní línání je delší než jarní. V té době se zvířata stejně nechtějí pářit. A i kdyby se to povedlo, mláďata nebudou kvalitní, protože samec ani samice nejsou při línání v kondici.

Kvalitní jídelníček

Březí králice nepřikrmuji, přestože u sebe do půli březosti mají králíčata z posledního vrhu. I když je odstavím, krmím samice normálně, aby neztloustly.

"Když se samice okotí, dostávají první tři dny vodu a seno a v létě vodu a trávu. Teprve potom jim začnu kvůli mléčnosti přidávat jádro. Připravuji jim míchanici ze zrní, granule neuznávám, protože chci konzumovat ekologické, zdravé maso. Tuhle zkušenost jsem nabyl u německých přátel, kteří dávají granule jenom králíkům, které připravují na výstavu. Zvířata pro chov a na konzum zásadně krmí jádrem a vařenými bramborami“ vysvětluje chovatel.

Kopřivy prospívají i králíkům

Dnes je zvykem krmit králíky po celý rok pouze senem. Ale hořešovický chovatel je krmí od jara do podzimu zeleným. Tvrdí, že zelené krmivo králíka natahuje – dělá mu delší postavu. Už brzy zjara začíná krmit kopřivami, dává je i mláďatům. Jejich konzumací se zvířatům vyčistí organismus a rychle si na zelené zvyknou. Nemají potom žádné potíže, když se toto krmivo začne podávat naplno.

Octová medicína proti kokcidióze

A ještě jednu zkušenost Václav Král prozradil: zásadně nepoužívá proti kokcidióze léky. Jako prevenci proti této nemoci používá kuchyňský ocet. Králíkům podává k pití vodu, do níž přidává polévkovou lžíci octa na půl litru vody.

Recept:

  • tři dny pitná kůra, tři dny přestávka a opět tři dny pitná octová kůra. A je na chovnou sezonu vystaráno.
  • Po této kůře chovatel pečlivě vyčistí a vydezinfikuje kotce. Na čistotu a včasné odstraňování trusu dbá mimořádně.

Jak založit chov?

Naši chovatelé si vídeňské králíky pro chov přivážejí zpravidla z Německa a z Rakouska. Protože je to módní a populární plemeno, jsou poměrně drazí – mladý kus stojí kolem 50 eur.