Při procházce se budete muset mít na pozoru

Nejen francouzští buldočci, ale všichni psi se zkráceným čumákem, vydávají legrační zvuky. Ostatní psi si to ale mnohdy spletou s vrčením a berou to za útok. I proto je nutné být v parku ostražitý. Lepší psí rvačce totiž předejít, než pak od sebe dva protivníky odtrhávat.

Buldočci se celý život dusí

Přešlechtění psi s krátkými čumáky se ve skutečnosti dusí. Čumáček mnohým přijde roztomilý, ale pro ně to nic příjemného není. Těmto plemenům se říká brachycefalická a jsou velmi náchylná k dýchacím obtížím. Tuzemská veterinární komora chce lidi upozorňovat, aby koupi vždy pečlivě zvážili.

Podle viceprezidentky komory Radky Vaňousové si je lidé čím dál více pořizují, jelikož jsou často vidět v nejrůznějších reklamách. Za dobrý krok to nepovažuje. „Šlechtěním došlo k extrémnímu zkrácení obličejových částí,“ tvrdí Vaňousová dle ČT24.

Plastické operace stojí desítky tisíc

Plastické operace, které psům při obtížích pomohou, stojí deseti tisíce. Buldočci a jim podobní mají také zmenšený průměr průdušnice. „Mohou získat až o 80 procent méně kyslíku při běžném dýchání,“ dodává Vaňousová. Často se u nich setkáváme s výtokem z očí.

Průjmy i záněty uší

Podle studie uveřejněné v odborném časopise Canine Genetics and Epidemiology trpí i záněty uší a průjmy.„Studie nabízí majitelům buldočků informace o problémech, které mohou u svých mazlíčků očekávat. A ostatním může pomoci při rozhodování, zda je pro ně zrovna francouzský buldoček to pravé,“ uvedl vědecký časopis.

Roztomilí jsou jen v reklamě

„Dýchací potíže, které mělo 12,7 % srovnávaných psů, jsou typické pro plemena se zploštělým nosem,“
vyplývá ze studie. V Británii jsou buldočci podle žebříčku zařazeni hned za zlatým retrívrem.

„Zřejmé zdravotní problémy těchto psů majitele nedokážou ovlivnit,“ řekl Dan O’Neill z londýnské Royal Veterinary College, jenž byl jedním z vědců, který se na studii podíleli. Dle něho za oblíbenost buldočků může zejména vliv sociálních sítí a reklam. Pokud se pro buldočka přeci jen rozhodnete, mějte na paměti, že to nebude snadné.

Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, Canine Genetics and Epidemiology