Hovawarti se často pletou se zlatými retrívry.
Zdroj: Ricantimages / Shutterstock.com

Proč si domů pořídit hovawarta?

Hovawarti jsou rezervovaní, i když přátelští psi, kteří byli vyšlechtěni ke střežení dobytka a domů. Stavba jejich těla, krásná dlouhá srst, která je lehce zvlněná a plavé zbarvení jedné z větví plemene mohou některé z nás plést. Zatímco plavé hovawarty můžeme zaměnit se zlatými retrívry, u celočerných hovawartů je záměna možná s flat coated retrívry.

Z historie plemene

První zmínky o hovawartech (tehdy ještě „Hofwart“ – dvorní strážný), byly vypátrány v právních spisech ze 13. století. Na německém území, kde toto plemeno vzniklo za účelem strážení zemědělských usedlostí, zůstalo dlouho bez širšího zájmu. To plemeni pomohlo ušetřit přeformování v rámci různých módních vlivů. Plemeno si tak zachovalo specifické znaky a původní instinkty.  

Hovawarti milují svou rodinu i děti. Hovawarti milují svou rodinu i děti. Zdroj: Michal Ninger / Shutterstock.com

Současnost chovu

Čistokrevný chov hovawartů (též hovavartů) začal až v roce 1922. A v roce 1937 byl hovawart uznán jako oficiální plemeno. To už ovšem tito psi zdaleka nepůsobili jen jako hlídači, ale stále častěji se z nich stávali všestranní pracovní psi. Z regeneračních důvodů byli při zušlechťování vzati v úvahu také novofundlandští psi, leonbergři a staroněmečtí ovčáci. Jakmile byla vyřešena otázka zevnějšku, přistupovalo se ke způsobu využití těchto psů, kdy zkušenější chovatelé prosadili, že se bude jednat o pracovní psy.

Vyrovnaný typ    

I když ve šlechtění byla cesta hovawartů poměrně klikatá, nakonec se chovatelům hovawartů podařilo vytvořit psa vyrovnaného typu. V práci jsou tito psi velmi vytrvalí, stále skvěle hlídají a povahově jsou spíše klidnější. Jsou však výborní i pro výcvik a jako domácí mazlíčci a společníci. Je tedy vcelku logické, že jsou hovawarti řazeni mezi molossoidní a honácké psy švýcarského typu.

Podoba hovawarta se zlatým retrívrem je výrazná. Podoba hovawarta se zlatým retrívrem je výrazná. Zdroj: Lukkes / Shutterstock.com

Barvené varianty plemene

Hovawarty známe ve třech odlišných typech zbarvení srsti. Jedním z nich je černá barva se znaky, další celočerná srst nebo do třetice plavá srst.  

Záměna plavých hovawartů se zlatými retrívry     

Elegantní, bohatě osrstění hovawarti s plavým zbarvením bývají často zaměňováni se zlatými retrívry. Zatímco hovawarti mají srst zvláště vyvinutou na hrudi, končetinách a ocase, u zlatých retrívrů je srst plochá nebo zvlněná s dobře vyvinutou hustou a vodovzdornou podsadou. Rozdíl u obou plemen je i vnesení ocasu. Zlatí retrívři v klidu nesou ocas v úrovni hřbetu a nemají jej zatočený na konci. Jeho délka dosahuje k hleznům. Hovawarti mívají ocas podle nálady buďto nesený nad hřbetem, nebo svěšený a dosahuje u nich do poloviny hlezen. Retrívři mají hlavu s širokou lebkou, hovawarti mají široce klenuté čelo. Obě plemena mají nůžkový skus. Hovawarti bývají většinu vyšší než zlatí retrívři.   

Hovawarti mohou být po celý rok venku. Hovawarti mohou být po celý rok venku. Zdroj: Marek Velechovsky / Shutterstock.com

Záměna čistě černých hovawartů s flat coated retrívry   

U celočerných hovawartů může dojít k záměně s flat coated retrívry. Retrívři však mají nejen jiné držení ocasu, ale i drobnější hlavu. Rozdíly však jsou nejen ve vzhledu, ale i v povaze těchto dvou odlišných plemen. Zatímco hovawarti jsou skvělí hlídači, kteří jsou nedůvěřiví vůči cizím lidem na jejich pozemku a proto jej dobře stráží. Retrívři jsou skvělí společníci s poměrně silný mi vlohami pro lov, ovšem cizincům na svém pozemku spíše donesou míček a budou požadovat, aby si s nimi hráli.

Žijí-li štěňata od malička v rodině s dětmi, perfektně si s dětmi rozumí. Žijí-li štěňata od malička v rodině s dětmi, perfektně si s dětmi rozumí. Zdroj: Katja Jemec / Shutterstock.com

Obě tato plemena však shodně velmi dobře vycházejí se svou rodinou i s dětmi, pokud s nimi žijí od mala ve společné domácnosti. I hovawarti jsou skvělí rodinní psi, některé linie chovu však bohužel vykazují sklon ke kousání ze strachu. Co se věku týče, dožívají se obě plemena přibližně stejného stáří.   

Akční letáky