Díky mírnějším zimám a teplejšímu klimatu se klíšťatům daří. Jejich „sezona“ trvá už třičtvrtě roku (od konce února do listopadu) a zvětšilo se i jejich teritorium - najdeme je už i na některých místech v horách, kde se dříve nevyskytovala. Klíšťata přenášejí závažná onemocnění, z nichž nejznámější jsou dvě: klíšťová encefalitida a lymská borelióza.

Předpověď aktivity klíštěte obecného (Ixodes ricinus) na území České republiky je pravidelně aktualizována na portálu Českého hydrometerologického ústavu v době aktivity klíšťat (obvykle od dubna do října). Předpověď na následující dny se zveřejňuje vždy v pondělí a ve čtvrtek po 14. hodině

Jak se před klíšťaty chránit?

Pokud se chceme před nemocemi přenášenými klíšťaty chránit, měli bychom především předejít tomu, aby se na nás tito parazité přisáli. V praxi to znamená nošení vhodného oděvu (dlouhé kalhoty zastrčené do ponožek či bot, ideálně postříkané vhodnými repelenty) a především podrobná prohlídka těla po návratu domů a včasné odstranění klíštěte. Čím déle totiž zůstává nakažené klíště přisáté, tím vyšší je pravděpodobnost, že na nás nemoci přenese. Prohlídka by měla být opravdu podrobná, zapomenout bychom neměli ani na intimní místa a také pokožku hlavy pod vlasy.

Jak se klíštěte zbavit?

Přisáté klíště odstraníme co nejdříve, snížíme tím riziko nákazy. Uchopíme je pinzetou u hlavičky (co nejblíže kůži) a opatrně vykýváme do stran. Nakonec místo vydezinfikujeme. Pokud se nám nepodaří klíště vytáhnout celé i s kusadly, organismus je nakonec vyloučí podobně jako třísku.

Jak se projevuje encefalitida?

Jedinou prevencí je očkování, na které většina zdravotních pojišťoven přispívá. Proti klíšťové encefalitidě lze očkovat prakticky celý rok, lepší samozřejmě ale je, budeme-li mít první dvě dávky za sebou dřív, než se klíšťata vyrojí.

Klíšťová encefalitida je virová choroba, kterou přenášejí infikovaná klíšťata. Pokud máme smůlu a přisaje se na nás infikované klíště, máme zhruba třicetiprocentní pravděpodobnost, že se u nás toto nebezpečné onemocnění projeví. Jeho příznaky jsou ovšem někdy matoucí a často si přisátého klíštěte ani nemusíme všimnout.

Zhruba do týdne od přisátí se objevují horečky a příznaky připomínající chřipku. Pak odezní a následuje období bez příznaků, které může trvat až tři týdny. Poté se často objeví postižení centrálního nervového systému, zánět mozkových blan i mozku (meningitida, meningoencefalitida). Provázejí je vysoké horečky, bolesti hlavy, únava, křeče, zvracení, apatie až bezvědomí. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, paměti a dezorientace. Samotná klíšťová encefalitida se nedá léčit, léčba se zaměřuje na zmírnění jejích příznaků.

Na rozdíl od všeobecně rozšířené představy je onemocnění nebezpečné především pro starší pacienty, ale i pro lidi středního věku. Zhruba od 40. roku věku už mnohem častěji dochází ke komplikacím a průběh nemoci je závažnější - častěji se vyskytují obrny, u pacientů nad 50 let se projevuje i postižení prodloužené míchy, které vede k poruše dýchání apod. I u mladších pacientů se ovšem mohou objevit poruchy vštípivosti, větší únavnost, psychická nesoustředěnost nebo rozladěnost. Tyto příznaky mohou přetrvávat delší dobu, někdy i rok a déle. Na toto onemocnění zemře asi 1 % pacientů.

Koho očkovat?

Očkování proti klíšťové encefalitidě je vhodné pro dospělé i děti, kteří pobývají trvale nebo rekreačně v rizikových oblastech, či tráví volný čas v přírodě, v lese, na chalupě nebo v zahradě. Samozřejmostí by mělo být i pro ty, kterým hrozí riziko onemocnění v souvislosti s jejich profesí: např. lesní dělníky, zemědělce či zahradníky. Očkovat lze po celé období roku, v letních měsících se využívá zrychlené schéma očkování. Dostatek protilátek má člověk asi po 14 dnech po druhé dávce, tedy asi 1 měsíc od začátku očkování.

Borelióza

Druhou závažnou chorobu, kterou přenášejí klíšťata - lymskou boreliózu - způsobují bakterie. Infikovaných boreliózou je zhruba třetina klíšťat, nebezpečí přenosu infekce je asi desetiprocentní. I lymská borelióza má několik stadií. Během prvního se za 1- 3 týdny po přisátí klíštěte asi v polovině případů objeví proslulá zarudlá skvrna s bledým středem, erythema migrans, kterou někdy provází horečka nebo bolesti hlavy. Druhé stadium nemoci může postihnout navíc centrální nervovou soustavu (meningitida, paréza lícního nervu), klouby (bolesti a záněty) a také srdce. Ve třetím stadiu se postižení kůže, nervového systému a kloubů stane chronickým. Lymskou boreliózu lze úspěšně léčit antibiotiky, očkování proti ní zatím neexistuje.