Kde se bere božská mana, purpur, lak? Za vším stojí nenápadný hmyz
28. 1. 2018

Kde se bere božská mana, purpur, lak? Za vším stojí nenápadný hmyz

Představte si, že při cestě horkou pouští narazíte na větve obalené sladkým cukrkandlem. Není to fata morgana, ale dílo pačervce manového. Neméně zajímavý je nopálovec karmínový a lakovec indický.

Červce obvykle považujeme za obtížné hmyzí škůdce rostlin. Ale lidé je od dávných časů využívají i ve svůj prospěch. Medovicí manových červců si oslazují život, z dalších získávají purpur nebo šelak.

pačervec manový, Trabutina mannipara

Božská mana

Existují červci, kteří nestrávenými cukry v podobě husté medovice doslova pokrývají větve. Sladké šťávy tamaryšku manonosného sají pačervec manový (Trabutina mannipara) a pačervec cukrový (Naiococcus serpentinus). V suchém a horkém klimatu pouští Sinajského poloostrova medovice na větvích ztuhne. A pouštní nomádi ji mohou sbírat jako cukrkandl.

nopálovec purpurový, Dactylopius coccus

Rtěnka z nopálovce

Karmínová barva (purpur) se odedávna získávala z červce nopálovce karmínového (Dactylopius coccus). A dodnes je přidáváno například do rtěnek a tvářenek, do akvarelových čiolejových barev, používání k přírodnímu barvení látek. Barvivo se nachází v tělech samiček, i když díky bílému voskovém povlaku připomínají bílou vatu. Lidé ho získávali tak, že samičky sbírali, sušili a jejich těla rozdrtili. Na jeden kilogram barvy jich potřebovali až 140 000. Tento původně mexický druh červce je dnes zavlečený i do dalších koutů světa. Larvy i samice sají šťávy z opuncií.

lakovec indicky)ý, Kerria laca

Lak pochází z lakovce

Z dalších druhů červců zase pochází vosk a rozmanitá barviva. Lakovec indický (Kerria laca) je dodnes důležitý pro výrobu přírodní živice – šelaku. Larvy žijí na větévkách tak těsně vedle sebe, že lakové štítky, které chrání jejich tělo, splývají. Společně vytvoří tolik laku, že větévku pokryje souvislá, až 1,5 cm silná vrstva. Pak už stačí větévky oloupat, štítky roztavit, přefiltrovat a zbavit nečistoti, opět usušit a šelak je připravený.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

šelak

(mp), 28. 1. 2018, 09:06

Šelak rozpouštět ve vodě? Nespletli jste si to s lihem?

RE: šelak

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 28. 1. 2018, 10:25

Děkujeme za upozornění, máte pravdu. Při dalším použití se šelak rozpuští v lihu, při prvotní výrobě je spíš roztavován samotný. Vodou jen předem mohou omýt ze štítků nečistoty, což jsem zaměnila s další přípravou.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS