Varroáza včel je obávaná nemoc. Včelstvo však lze vyléčit
22. 8. 2013

Varroáza včel je obávaná nemoc. Včelstvo však lze vyléčit

Kvůli včelím nemocem můžeme přijít o všechny včely, začínající včelaře taková rána často nadobro odradí. Ale na každou nemoc existuje lék, nebo alespoň prevence.

V sedmdesátých letech minulého století byl do naší republiky zavlečen roztoč kleštík včelí, Varroa destructor. Napadá nejen plod, ale i dospělé jedince, které značně oslabuje sáním hemolymfy, tedy včelí krve. Přitom tělo včely infikuje různými viry. V Indii, odkud roztoč pochází, jsou již včely vůči němu rezistentní. Podobně působí i další původce tohoto onemocnění, kleštík Jacobsonův (Varroa jacobsoni).

Jak Varroa včely napadá?

Roztoč o velikosti 2 mm se podobá krabu. Žije asi 70 dnů a množí se na trubčím i dělničím plodu.

Samičky Varra destructor

  • Samička klade pět až sedm vajíček do buňky se včelím plodem těsně před jeho zavíčkováním. V buňce se pak vylíhnou samičky a jeden až dva samečkové.
  • Včela se líhne až po jednadvaceti dnech, proto má varroa dost času se vyvinout, pohlavně dozrát a oplodnit se s přítomným samečkem. Mezitím se živí hemolymfou včelího plodu, který tím oslabuje.
  • Samečkové varroy okamžitě po aktu umírají, na svět přicházejí pouze samičky.

Oslabené včely se zakrnělými křídly a nožkami

Včelstvo napadené roztočem postupně slábne, líhnou se včely s nedokonale vyvinutými křídly, zakrnělými nožkami či s menším počtem nohou, žijí krátce. Často hynou během zimy, při masivním napadení i na podzim. Stalo se, že jsem začátkem prosince včelstvo řádně ošetřil, přesto jsem koncem ledna v úlu plném zásob nenašel jedinou včelu. To je typický projev varroázy.

I pilné včely mohou onemocnět

Na varoázu existují léky

Díky výzkumnému včelařskému ústavu máme u nás léčebný systém, který se skládá z několika fází aplikace léčiv do úlu. Podmínkou úspěchu je přesné dodržení termínu a technologického postupu. Státní veterinární správa vydává i pokyny k preventivním léčebným opatřením, u včelařů mohou dále zasahovat vyškolení a pověření pracovníci Českého svazu včelařů. Varroázu se proto vcelku úspěšně daří držet na uzdě. (více na: www.vcelarstvi.cz/metodicke-pokyny-svs.html)

Autor Evžen Báchor.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřiplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

thymovar

(Tim44), 29. 7. 2017, 13:51

Bohužel je to tak. sami máme nemilou zkušenost s nemocemi u včel. Jako naše včelky zas zasáhla varroáza. To je hnus vám řeknu. No zkusili jsme přeléčit thymovarem a kupodivu to vyšlo. I když o některá včelstva jsem přišel.

Nějak moc nemocí

(Ron), 10. 2. 2017, 10:09

Udivuje mě, že tak malá stvoření mohou trpět tolika druhy nemocí, jako například: http://vcelimor.cz/o-moru-vceliho-plodu, to mě trošku i děsí. Existuje vůbec nějaká prevence proti všem těm nemocem??

Báchorovy báchorky

(Rozumbrada), 22. 8. 2013, 23:28

Díky výzkumnému včelařskému ústavu dodnes nemáme dlouhodobý odpařovač kyseliny mravenčí, není povoleno léčit kyselinou šťavelovou, nebo kyselinou mléčnou. Léčivo na bázi thymolu naši pseudovýzkumníci také ještě neobjevili.
Zvládli jen za dávných časů opajcovat léčivo Taktic (léčivo na bázi pesticidů) a začaly ho vyrábět pod zančkou Varidol a dodnes z toho žijí (hlavně, že to dotuje stát a EU). Našim pseudovýzkumníkům ujel vlak a oni jak berani se snaží do včel cpát karcinogení svinstva a šikanovat ty, kterým se jejich, ve světě přežité, postupy nelíbí.

RE: Báchorovy báchorky

(Radim), 25. 1. 2014, 10:26

Není to náhodou tak, že v ČR se k léčení používají desetinové koncentrace léčiv než v západní Evropě? Proto český med nepotřebuje rozbor na rezidua léčiv pro export do EU. Zatím co vykoupený med od včelařů z ČR jde z většiny na vývoz, u nás si koupíte směs medů z EU a mimo EU , který je plný reziduí antibiotik a ostatnich léčiv.

RE: Báchorovy báchorky

(Alena), 23. 8. 2013, 10:16

Pokud je to skutečně tak, proč se včelaři nebrání? Dnes už si přece nemusí nechat všechno líbit, stačí se mezi sebou domluvit...protestovat, lobbovat... stěžovat si na EU, protože v rámci EU se teď některé insekticidy právě kvůli včelám zakazují používat...zkrátka něco s tím udělat určitě jde, pokud je to skutečně tak, jak píšete...

RE: Báchorovy báchorky

(Rozumbrada), 23. 8. 2013, 21:55

P.S.: taková prelička na závěr, před pár dny šla reportáž na ČT o léčení:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani//10101491767-studio-ct24/213411058060819/
tam nějaký mladý včelař s nadiktovaným postupem nesouhlasí (jak pošetilé jít veřejně proti proudu, že). A korunu tomu všemu nasadí soudruh Peroutka, činovník Svazu včelařů, který ukáže svoji včelnici s aplikovaným gabonem (karcinogení svinstvo) a nasazeným medníkem. Tedy veškeré to svinstvo má v medu, který následně prodá. Hmmm. A určtě na té sklenici medu se honosí certifikátem "Český med" protože pro získání tohoto certifikátu (dotovaného EU) se změří jen obsah vody v medu a to je v podstatě vše. Na pesticidy jej nikdo netestuje. Prostě švejkujou tu všichni od špiček ČSV, přes Výzkumný ústav až po posledního včelaře. A celou tu taškařici někdo platí. Asi my musíme vymřít a doufat, že naše děti budou lepší.

RE: Báchorovy báchorky

(Rozumbrada), 23. 8. 2013, 21:06

Aleno jsme v Čechách, tedy řešíme to způsobem nám vlastním a to švejkováním. Ač dlouhodobé odpařovače kyseliny mravenčí jako např. Nassenheider, MiteGone, Liebigův odpařovač atd. nejsou povoleny, seženeš je v každých včelařských potřebách. Dokonce i ve vlajkové prodejně Českého svazu včelařů v Křemencově ulici jsou tyto odpařovače běžně k dostání. A co se prodává to se také používá, že.
Další taškařice je rozbor zimní měli. Neznám včelaře, který by to nešvejkoval. Správně by měl včelař odebrat to co mu v lednu spadlo na dno úlu a to poslat na rozbor. Místo toho včelaři vezmou starou souš, tu nastrouhají na jemném struhadle a to odevzdají aby měli čárku a zbytečně nevybočovali z řady. Měl pak dostane náš Výzkumný ústav, který švejkuje analyzování vzorku. Ač má někdo vzorek prokazatelně čistý (jak by ne, když je to jen nastrouhaná mezistěna) tak v tom VÚ najde roztoče. A naopak, jeden známý schválně do vzorku naházel desítky roztočů a výsledek analýzy zněl, že má měl skoro čistou. Tedy ty vzorky nikdo prokazatelně neviděl. No a pak se uspořádá schůze včelařů, předseda přečte jak jsme všichni dobří, poplácáme se po ramenou a jde se na pivko. A veškerou tu taškařici zaplatí dotace z EU a pak se píšou báchorky jak to máme všechno pod kontrolou a jak manifestačně všichni bojujeme s broukem (teď už né Americkým, neboť varroa destructor k nám přišel z Ruska). Tedy brouci se mění, jen Česká podstata zůstává :-)

RE: Báchorovy báchorky

(Alena), 2. 9. 2013, 13:07

Tak to teda zírám...

RE: Báchorovy báchorky

(PilotPM), 2. 9. 2013, 11:30

Že mě to s tou souší nenapadlo!!! Já vůl vždycky poctivě odevzdával měl.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS