Zahrada plná motýlů
7. 6. 2015

Zahrada plná motýlů

Nejkrásnější šperk na zahradě je motýl. Navíc opylováním pomáhá k bohaté úrodě. Motýlů ale v naší přírodě ubývá. Jak jim můžeme pomoci? Které květiny je přilákají? A co když přilétne i kolibřík?

Motýli přitahují pozornost jako magnet. Kdo by si nepřál zahradu plnou jejich překrásných třepotajících se křídel? Pestré zahrady plné potravy jim navíc umožní přežít v krajině, která k nim není vždy přítelská…

Kolibřík v Čechách?

Stalo se vám, že jste spatřili na vlastní zahradě kolibříka? Nejste sami, koho zmátla dlouhozobka zimolezová, nebo podobná dlouhozobka svízelová. Díky svému velice dlouhému sosáčku a chlupatému tělíčku se tomuto tropickému ptáčkovi opravdu velmi podobá. Zvláště když víří křídly a nasává nektar z květů, stejně jako to kolibříci dělají. Dlouhozobky patří mezi lišaje, ale přesto létají ve dne a nikoli v noci.

Na zahradu nejčastěji zavítají:

Babočka paví oko

Jeden z nejznámějších motýlů je díky svým druhým "očím" na křídlech nezaměnitelný. Krásné kresby mají opravdu předstírat oči, které zmatou a polekají případného lovce. Jiní motýli se spíše maskují se sklopenými křídly a roztahují je, jen když se vyhřívají.

Babočka kopřivová

Housenky této babočky se živí kopřivami, odtud její jméno. Samička na kopřivu klade vajíčka, žádná jiná rostlina ji nemůže nahradit. Kopřivu proto ponechejme alespoň v koutě zahrady, ostatně je léčivá, poslouží pro výrobu rostlinného hnojiva...

Babočka admirál

I housenky tohoto krásného motýla ke svému vývoji potřebují kopřivy. Narozdíl od mnoha jiných motýlů je admirál samotář, ani jeho housenky se příliš nezdružují. Tuto přizpůsobivou babočku potkáme i na nejvyšších vrcholech hor.

Babočka bodláková

Jméno této babočky prozrazuje, že housenky se živí na bodlácích a pcháčích. Na rozdíl od mnoha jiných druhů ale nejsou striktně specializovány jen na ně, i když jim dávají přednost. Babočka bodláková je známá také velmi dalekými tahy na jih.

Babočka osiková

Kromě osik a topolů nepohrdnou housenky této babočky břízou ani vrbou. Vzhledem k vazbě na stromy se babočka osiková vyskytuje především při okrajích lesů a příbřežní vegetace, zahrady ale navštěvuje také. Larvy žijí ve společném hnízdě.

Okáč zední

Tohoto půvabného motýla často spatříme, jak se vyhřívá na plotech, zídkách či skalách. Květinová zídka v zahradě je pro něj to pravé! Prospívá mu mírnější klima nížín, do hor příliš nezalétá. Housenky se živí různými druhy trav.

Otakárek fenyklový

Nádherný otakárek byl intenzivním zemědělstvím málem vyhuben, nyní se do krajiny i zahrad postupně vrací. Jeho housenky se zprvu maskují za ptačí trus, ale starší získávají výstražné zabarvení, které je činí snad nejbarevnějšími ze všech našich housenek.

Křehký a záhadný motýlí svět

Na první pohled nás upoutají především barevná motýlí křídla, při bližším pohledu je okouzlující i velmi dlouhý a tenounký, stočený sosáček. Automaticky se natáhne, jakmile nohy ochutnají něco dobrého. Ano, motýli mají chuťové buňky opravdu i na chodidlech!

Jsou motýli v ohrožení?

V České republice se vyskytuje 143 původních druhů motýlů. Jenže celá polovina je ohrožená, 16 z nich téměř vymírá, 18 druhů již dokonce vymřelo. Kde je příčina?

  • Zánik květnatých mezí, polních cest, mokřadů.
  • pesticidy a insekticidy používané v zemědělství.
  • Zalesňování smrkovými monokulturami.

housenka otakárka fenyklového

Jak jim můžeme pomoci?

K pestrosti krajiny můžeme přispět i na vlastní zahradě. Motýli na oplátku pomohou opylit rostliny a navíc jsou tou nejkrásnější ozdobou!

Motýly vábí pestré barvy a libé vůně.

i

Na zahradě by měla potrava pro motýly kvést od jara do podzimu.

Osvědčené motýli květiny: levandule, šalvěj,  dobromysl, floxy, hrachory, rozchodníky, kopretiny a rudbekie, oman,  řebříčky, astry, jiřinky. Magnetem na motýly je okrasný keř komule (Buddleia Davidii).

Význam mají i luční květy, kopretiny, chrastavce, kakosty… můžeme část zahrady místo pracnému trávníku věnovat květinové louce, a kosit ji postupně, aby kvetla stále.

 

 

Pro Receptář Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmmínusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Motýli

(Ilona Málková ), 21. 5. 2018, 19:47

Hezký jen to chce ještě motýlí porodnici. Já otakarkum seji fenykl. Bráním kopřivy za zahradou pro babocky. Když najdu napodzim
kuklu v trávě dám jí do bezpečného místa prezimovat ne do tepla. Nedávno jsme vypustili krásného otakarka.

housenka

(VWPsQNug7_EsT64UHgrE3ZdfVWPjEp~6Kx), 6. 3. 2011, 13:24

dobry den
pomuze mi nekdo identifikovat tuto housenku nalezenou v liberci v lonskem roce.dekuji za odpoved

RE: housenka

(Jarda), 24. 7. 2011, 08:56

to je housenka lišaje vrbkového

Dotaz

(VWPsQNuAc8AkQNs6JyvjFo), 13. 7. 2010, 21:17

Bydlím u Veselí nad Lužnicí a příroda na zdejších blatech je nádherná. Mohl by mi někdo pomoci identifikovat housenku, která se objevila na naší zahradě?Upoutala mě její velikost, odhadem tak osm cm.

RE: Dotaz

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 14. 7. 2010, 13:46

Dobrý den, housenka by měla patřit nočnímu motýlu, který se jmenuje hranostajník vrbový. I on může mít v dospělosti rozpětí křídel až 7 cm, ale tako housenka (navíc krásně vyfocená) upoutá spíše, nežli s kůrou splývající motýl. Potřebuje k životu vrby a topoly, takže se jí u vás v blatech asi daří. Zanedlouho se zakuklí u kmene stromu, přečká tak i zimu v příštím roce vylétne bělavě šedý, jakoby plyšový motýl.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS