Pokud doma chováte psa, jistě víte, že názory na správnou výživu se značně liší. Jedním z přístupů, který se v posledních letech opět dostává do popředí, je tzv. holistický přístup, tedy v souladu s přírodou.

Vždy je však nutné brát na zřetel všechny faktory, které se podílejí na celkovém zdraví psa a jeho psychickém i fyzickém komfortu ve všech fázích vývoje a života.

Chcete se o holistickém přístupu dozvědět více?  Podívejte se na YouTube video na kanálu Mgr. Radek Mlýnek:

Zdroj: Youtube

Holistické pojetí

Podle holistického přístupu je nutné vědět, co běžně šelmy psovité ve volné přírodě vyhledávají a přijímají za potravu. Během postupné domestikace se totiž jejich jídelníček značně měnil. Psi se řadí k predátorům a masožravcům.

Je k tomu také přizpůsobeno i jejich tělo, které je schopné přijmout a zpracovat vysoce energetickou potravu, která je plná hlavně bílkovin a tuků. Sacharidů přijímají minimum a cukry šelmy psovité takřka nepotřebují.

Čím se psovité šelmy živí

Pokud žijí psi ve svém přirozeném prostředí, zpravidla loví drobné hlodavce a malé druhy býložravců. Většinou je sežerou celé, a to i včetně trávicího traktu naplněného rostlinnou potravou, která je již v jistém stupni natrávení.

Jakmile psi uloví většího býložravce, pochutnávají si nejprve na vnitřnostech a teprve poté se pouštějí do masa a kostí. Žraní zeleně a bylinek není pro psy zcela běžné, ale někdy je vyhledávají, protože si to jejich organismus vyžaduje. Například pro lepší trávení či doplnění některých potřebných látek.

Holistický jídelníček

Vzhledem k těmto faktům byste tedy měli vždy přihlédnout k tomu, co dané krmivo, které psovi pořizujete, opravdu obsahuje. Vybírejte krmiva s převahou bílkovinné složky, tedy masa s vyváženým poměrem tuků a sacharidů. Je jedno, jestli dáváte zvířeti granulovanou či konzervovanou stravu nebo mu připravujete domácí krmivo.

Obsah bylinek

Stejně tak by mělo krmivo obsahovat přídavky různých bylinek, které holistický přístup doporučuje z výše uvedených pozitivních účinků.

Nechceš? Nedostaneš!

Pro psy je při příjmu potravy charakteristická nejen rychlost, ale i polykaní relativně velkých soust. Doslova a do písmene žrádlo hltají. Jedná se však o důležitý moment pro jejich lepší trávení.

Rychlým naplněním žaludku dojde k podráždění chemoreceptorů a na základě zpětné vazby CNS k uvolnění přiměřeného množství trávicích šťáv a enzymů. Potrava se lépe rozloží a tělo využije kvalitněji obsažené živiny. Proto by měl pes žrádlo vždy zkonzumovat rychle, a to nejpozději do 5 minut.

Související články

Zdroje: www.mezizenami.cz, www.spektrumzdravi.cz