Před více než dvaceti lety ji zpřístupnil veřejnosti pod názvem Deutsche Tauben-museum (Německé holubí muzeum). Zabírá suterén a dvě podlaží, přízemí je doplněno velkou prodejnou chovatelských potřeb a odborné literatury pro chovatele.

Karlheinz Sollfrank do sbírek vložil i nemalé finanční prostředky. Například pro vzácný výtisk holubářské knihy italského autora Aldrovandiho z roku 1599 letěl až do Austrálie a zaplatil za něj 27 000 tehdejších německých marek.

Přívlastek německé však byl hned od počátku poněkud zavádějící, protože značná část z více než půl milionu exponátů pochází z celého světa. Nepřehlédnutelnou částí expozic jsou i exponáty bývalých státních útvarů Rakousko-Uherska a Československa.

Známky, obrazy, mince...

Jednotlivé sekce muzea mohou nést právem označení „největší na světě“. Zejména filatelistická expozice obsahuje známky s holuby nebo s holubářskou tématikou ze všech zemí světa.

Mnohonásobně je zastoupen i motiv známé Piccasovy mírové holubice. Stěny místností pokrývají obrazy holubů. Převažují olejomalby, ale zastoupeny jsou i ostatní malířské techniky, například akvarel či kresba uhlem.

Pro české návštěvníky jsou zajímavé tři olejomalby pražských rejdičů od pražského malíře Oldřicha Svobody, které namaloval ve třicátých letech minulého století. Součástí je i expozice figurek a plastik holubů, přičemž některé z nich pocházejí i z Česka. Třeba amerického kinga vyrobil v roce 2002 amatérský dřevořezbář Karel Holub (jak jinak).

  • Pohárů, mincí, medailí, přívěsků, odznaků i kravat s holubí tématikou je v muzeu přímo záplava.

Bavorskou kuřáckou vášeň zastupují nejen krabičky dobových zápalek, ale hlavně dýmky s dřevěnými i porcelánovými hlavičkami s obrázky různých holubích plemen.

Chovatelská historie i současnost

Expozici doplňují historické klece a koše, které používali chovatelé i obchodníci s holuby.

Za největší na světě je považována sbírka odborných časopisů, včetně populárního Geflügel-Börse, který v Bavorsku vychází už více než 130 let.

V knihovně, která byla v roce 2009 zpřístupněna veřejnosti ke studijním účelům, je uloženo více než deset tisíc holubářských knih z celého světa.

  • Muzeum se nachází ve vilové čtvrti na okraji Norimberka (Schiessplatzstrasse 40). Otevřeno má jen v určité dny tak, jak je uvedeno na internetových stránkách.

Zakladatel muzea Karlheinz Sollfrank také organizuje celoněmecké předvánoční výstavy holubů, které vždy zabírají značnou část norimberského veletržního výstaviště. Bývá na nich okolo 50 000 holubů všech plemen.

Ing. Tomáš Sousedík, foto autor