Chov perliček, užitkové i zajímavé drůbeže, která hlídá zahradu
17. 2. 2015

Chov perliček, užitkové i zajímavé drůbeže, která hlídá zahradu

Chovatele Václava Drexlera z Kalivod perličky upoutaly neokoukaností a nenáročností. A samozřejmě také užitkovostí. Mají jemné maso chuti bažanta a snášejí 120–140 vajec ročně.

Perličky se chovají kvůli masu a vejcím. Maso je libové, bohaté na nenasycené mastné kyseliny a vitaminy, s nízkým obsahem cholesterolu. Vajíčka mají vyšší podíl žloutku a lze je díky tvrdé a hutné skořápce déle skladovat. Přesto u nás tato drůbež není příliš rozšířená.

Perlák, velitel dvora

 „Perličky nejsou agresivní, ale kohouti jsou v hejnu dominantní. Pro ostatní drůbež, kterou máme na dvoře (tedy pro slepice a kachny) je perlák velitelem, srovná i kohouta vlašáka, který je větší. Zvláště, když je perlák v toku, což je od dubna do července, nenechává nikoho na pochybách, že je doma pánem. Rozhodně není dobré mít v hejnu perláků víc, protože se při pojímání perliček perou a navzájem shazují, a to není dobré pro oplodňování vajec ani pro samotné jejich zdraví. Pokud chovatel chce líhnout, doporučuji jednoho perláka na tři až osm perliček. Jestliže se rozhodne pro větší hejno, musí mít perláky dva.

Perlička, užitková drůbež exotického vzhledu

V tom případě je výhodné koupit dva mladé, nepříbuzné, aby si od počátku na sebe zvykli. Starší kohout mladého, který by do hejna přišel později, nesnese a nekompromisně ho vyžene.“

Péče o kuřata

i

Do krmných směsí perličkám přidávám na klování řepu nebo jablka. Aby se perličky na jaře roznesly, prodlužuji jim den svícením, krmím je směsí pro nosnice a přidávám do vody vitaminy.

Pokud jsou kuřata perliček krmena krmivem bohatým na bílkoviny, například směsí pro brojlery nebo pro bažanty, rychle rostou a do osmi týdnů jsou kompletně opeřená a lze je vypustit z odchovny ven do hejna. Ale do té doby jsou choulostivá na vlhko a chladno a potřebují zvýšenou péči.

„Kuřata líhnu v elektrické líhni nebo pod slepičí kvočnou. Využívám zdrobnělé plemeno vyandotek, které jsou velmi dobré matky. Obsednou až osm vajec. Líhnout pod perličkou nedoporučuji, i když někdy kuřátka vysedí. Perličata se líhnou déle než kuřata slepičí, tedy 28 až 29 dní. U perličat nelze rozlišit pohlaví, jsou jedno jako druhé. Protože perličky začínají snášet v březnu a dubnu, chvíli trvá, než si našetřím vajíčka na líhnutí. Proto se první perličata líhnou až v červnu. Do podzimu narostou, zesílí a snášet začnou v následujícím roce.“

perlička s kuřaty

Kurník pro perličky

Perličky mají na ustájení stejné požadavky jako slepice a s touto drůbeží mohou být společně v kurníku. Nevýhodou společného bydlení je však doba, kdy je perlák v toku, protože prohání i slepice. Perličky mají rády hřady vysoko u stropu, kde se cítí bezpečněji. Podestýlám jim vysokou vrstvou hoblin, aby měly teplo, sucho a mohly se pelešit,“ vysvětluje Václav Drexler.

Pomocnice zahrádkáře

Perličky v půdě nehrabou, takže nehrozí nebezpečí rozhrabávání záhonků. Naopak jsou zahrádkářům pomocníky. Například na bramborách sbírají mandelinky bramborové a jejich larvy. Každá si „vezme“ jeden řádek a natě dokonale očistí. Celý den se na zahradě pasou, sbírají brouky a semena trav. Pořád mají v sobě zachovaný pud volnosti, takže jim malý výběh nestačí. Perličky jsou z drůbeže nejzdravější, netrpí žádnou nemocí, dokonce ani salmonelou.

Aby nezanášely

„Když chovatel naučí perličky snášet v kurníku do hnízda, snášejí tam i se slepicemi. Nesmí jim ale z hnízda sebrat všechna vejce. Jakmile tam přijdou druhý den snášet a neuvidí vejce, odejdou a budou zanášet na zahradě někde na skrytém místě v křoví nebo ve vysoké trávě. Zanášet budou i v případě, že je v kurníku něco vyplaší. (Perličky jsou velmi citlivé i na vnější cizopasníky!) Na velké zahradě je potom problém hnízdo najít. Ale při troše pozornosti se nechá vypozorovat. Když totiž perlička snáší, perlák ji hlídá, je od ní vzdálen dva nebo tři metry a hlasitě křičí. Takže je potřeba ponechat ve snáškovém hnízdě několik vajíček nebo do něho podložit sádrové podkladky a tím zanášení minimalizovat.“

Perličky nehrabou, jen trpělivě hledají hmyz

Zbarvení peří

Perličky se rozdělují na dvě skupiny: s normálním perlením a s redukovaným perlením.

  • První skupina se vyskytuje v barvě divoce zbarvené (modré), světle modré (perlově šedé), žlutě plavé, levandulové a bílé.
  • Druhá skupina se prezentuje barvou levandulovou, žlutě plavou, fialovou (černou) a azurově modrou.

Když chovatelé páří zástupce obou skupin mezi sebou, vznikají různě strakatí kříženci a straky.

Otužilé Afričanky

Ačkoliv perličky pocházejí z Afriky, jsou už natolik domestikované, že jim chladné počasí nevadí, dokonce jsou otužilejší než slepice. Někteří chovatelé je do kurníků nezavírají ani v zimě a nechávají je hřadovat na stromech.

„Újmu na zdraví jim nedělají ani mrazy. Problémem je pouze první sněhová nadílka. Zpravidla se sněhu leknou a ulétnou hřadovat na stromy. Při prvním sněžení je proto nechávám pár dní v kurníku.“

Perličky rády hřadují vysoko na stromech

Jak rozeznat perláka od perličky?

I u dospělých perliček se špatně rozeznává pohlaví. Perláci teoreticky mají větší přilbu (místo slepičího hřebene) a větší a otevřenější laloky než perličky. Ale mnohdy bývají pohlavní znaky natolik totožné, že je nerozeznají ani posuzovatelé na výstavách. V dospělosti mají perláci nižší hmotnost (2 kg) než perličky (2,50–2,70 kg). Málo chovatelů však ví, že je lze rozeznat podle hlasového projevu. Perlička ,povídá' dvojslabičně, perlák jednoslabičně. Nebo když vypustím perláka z ruky na zem, postaví se vzpřímeně a zaujme bojovou polohu. Perlička se naopak bojácně přikrčí a pak odběhne někam do úkrytu,“ prozrazuje Václav Drexler.

Stateční hlídači

Tato drůbež je nevšední také ostražitostí a hlídacími schopnostmi. Když perličky zahlédnou dravce či lišku, silným hlasovým projevem upozorňují okolí na nebezpečí a mnohdy je i křikem zaženou. Upozorní také na cizího člověka i sousedovu kočku. Chovatelé dokonce tvrdí, že jejich křik odpuzuje potkany.Foto: Václav Drexler a Shutterstock

Autor Jindřich Spěvák.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

mám   záujem  perličky  

(VWPsQNuw~grC-YSSVWPjEp~6Kx), 9. 11. 2018, 20:05

Kúpim perličky

Perlicky

(VWPsQNuJW_vwQNs6JyvjFo), 7. 11. 2016, 18:42

Dobry den, chci se zeptat mel jsem perlicky z lonska (Paru) nevim jestli to byl samec nebo samicka jeden me nejasnich okolnosti uhynulsmajlík.Tak jsme si zehnal po X tydnech parecek mladich, po 14 dnech dnes soužiti ve 3 Ks me jeden stech mladich ulitl smajlík tak ze ma 2.ks jen.Utoho jednoho jsem zastrihl kridla a utoho druheho ne e (chyba no moje).Chci se zeptam myslite si zese vrati uz jeto 4 den co uletela neboli utekla po zahrade pryc od Domu. Dekuji za info moc

Dobrý den, náš soused má šest perliček mají prostor 5x3m jen zemina bez trávy, nevím co mají v krmítku a jestli mají dostatek vody ale dokáží celý den jen vřeštět, čím to. Mám ráda zvířata, bydlím na vesnici, ale to celodení vřískání je nesnesitelné zvláště když mám okna na jejich stranu.Celý den na zahradě je utrpení. Děkuji Jartimová

RE: perličky

(Marta Jeníčková), 6. 5. 2016, 22:10

Dobrý den, taky mám perličky v menším výběhu mají dostatek vody i krmení včetně nasečené trávy, ale křičí jen na motorovou pilu a souseda. dokomce si zvykli na psa, kerý tam občas zavýtá. mohli by na sebe upozorňovat pro nedostatek krmení, to se občas stane když jim to slepice sezobou. už se naučily přelítnout ke kachnám a je klid.

Za jak dlouho začnou snášet

(VWPsQNuDW_vC2Zl6Kvm.h74Vl), 13. 1. 2016, 10:32

Dobrý den chci se zeptat za jak dlouhou dobu za začnou snášet perličky mám je od kuřat koupené v lonském roce.Děkuji za odpovět.

snáška perliček

(VWPsQNuEWkGs4YTuVVSsQNu), 12. 6. 2015, 20:14

Dobrý den potřeboval bych poradit co chybí perličkám. Mám dva páry obě slepice snášely a snášejí vejce pravidelně každý den. Před týdnem vždy když opustí hnízdo vejce je rozbité. Předtím jsem sebral cca 40 vajec. Děkuji za odpověď.

Dotaz k Perličkám

(VWPsQNuHWorvQMQz~nooQmV6hUm~eYSx47bO), 24. 5. 2015, 20:08

Dobrý den, přemýšlím, co bych mohl volně vysadit na nevelkou zahradu, abych snížil doslova zamoření žížalami (zní to absurdně, ale i odborníci potvrdili, že něco takového ještě neviděli). Uvažuji o dvou třech co nejmenších nelétavých tvorečcích, kteří budou volně (nevoliérově) po zahradě (kurník samozřejmě bude) a vedle krmítka se budou "přiživovat" na hmyzu a nebude po nich zbývat velké množství trusu. Přemýšlel jsem o perličkách či křepelkách. Co si o tom myslíte? Pomůže perlička se žížalami? Kolik trusu bude po zahrádce (dnes tam pro žížalí hromádky děti na trávu de facto nemohou, resp. nesednete si tam)? Myslíte, že to má smysl zkoušet? Díky. Hrubeš

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS