Lama je u nás považovaná za exotické zvíře, ale v zemích západní Evropy je víceméně běžným jevem, třeba jako kůň. Lama krotká (Lama glama) je domestikovaná, člověk si ji ochočil už před pěti tisíci lety. Lamy krotké se chovají pro maso a vlnu, která se stříhá jednou za dva roky. Z vlny se vyrábějí přehozy, deky, svetry a pláště, které jsou pro svou kvalitu vysoce ceněny. V Evropě je ale nyní častěji chována nikoli pro užitek, ale jako společenské zvíře. Na rozdíl třeba od ovcí je totiž až překvapivě inteligentní a učenlivá.

Mezi domestikované lamy patří také alpaka, která má ještě cennější vlnu.

Otužilá horská zvířata

Spolu se vzrůstající oblibou lam, exotických zvířat, kterým se u nás však dobře daří, vznikají lamí farmy. Jednou z nich je farma Bukov na Rokycansku, jejímž vedoucím je Ing. Vladimír Iha.

Výška lamy je přibližně 1,20 cm a hmotnost kolem 150 kg. Samci však mohou při dobré péči vážit až 200 kg.

„Lamy jsou nenáročná a otužilá zvířata. Prakticky po celý rok je chováme ve výběhu. Od jara do podzimu jim stačí pouze dřevěný přístřešek, který je chrání před větrem, deštěm a sněhem, ale také před sluncem. Pocházejí z drsných horských podmínek a v horkých letních měsících se rády zdržují ve stínu vzrostlých stromů. Na zimu má naše stádo k dispozici zděnou stáj, v níž se může schovat v době velkých mrazů. Lamy pocházejí z Jižní Ameriky, z And, kde mají životní podmínky neskonale tvrdší“ vysvětluje chovatel lam, Vladimír Iha.

Lamí jídelníček

  • Základní potravou je zelená píce a v zimě kvalitní seno, které by měly mít stále k dispozici.
  • Mezi hlavní doplňková krmiva patří okopaniny a mrkev, dále jádroviny.
  • K dispozici by měly mít také větvičky ovocných stromů na okus a doplňkové minerály, například v podobě lizu.
  • Pro zpestření lze podávat i kousky tvrdého pečiva (ne víc než plátek chleba či rohlík denně), zbytky ovoce (nikdy ne plesnivé!), vařené brambory.
  • Samozřejmě nesmí chybět pitná, stále čerstvá voda, která by neměla být ani v zimě ledová (výhodné jsou automatické napáječky).

Pozor na to, že lamy mohou na pastvě okusovat i jedovaté rostliny, keře. Opatrnost vůči našim středoevropským druhům jedovatých rostlin v sobě nemohou mít zakódovánu.

Vzhledem ke své drsné horské domovině lamy nejsou náročné. Dovedou potravu dokonce využít mnohem dokonaleji, než naše hospodářská zvířata a spotřebují jí proto méně. V zimě, kdy mají v našich podmínkách málo pohybu, jsou proto náchylné k tloustnutí. V chovu lam je vůbec jednou z nejdůležitějších a nejnáročnějších částí odhadnout energetickou spotřebu zvířat. Vyvážený příjem živin je základem zdraví jinak velmi odolných a vitálních lam.

Mláďata lam jsou okouzlující

„Říje probíhá na jaře a samice je březí jedenáct až dvanáct měsíců. Porod probíhá naprosto spontánně, mládě se postaví na nohy za krátkou dobu po narození. Je velmi krásné, díky jemné srsti vypadá jako plyšáček. Jediným problémem je, aby se mládě včas napilo od mámy. První lamičku jsme bohužel neodchovali, protože samice mláděti nedala napít. Po této zkušenosti jsme při dalším porodu mládě položili k matce, aby si zvykla a dala mu napít mateřského mléka. Zajímavé bylo, jak samec mládě a samici bránil, tři chlapi měli co dělat, aby ho vytlačili ze stáje“ vzpomíná chovatel.

Lama krotká jako společník

  • Lama je stádní zvíře, proto je nezbytné chovat alespoň dvě. Aby citově nestrádala, je možné jí v nejhorším případě pořídit alespoň kamaráda jiného druhu, například ovečku. Lamy jsou zprvu nedůvěřivé, ale brzo si zvyknou a rády si vezmou z ruky pamlsek, třeba kousek chleba nebo jablíčko.
  • Chovatelé se svými miláčky rádi chodí dokonce na procházky a také je ve spolupráci s lékaři využívají i pro terapii nemocných lidí.
  • Lamy mohou doprovázet člověka na výletě a nést mu zavazadla, podobně jako oslíci. Statný lamí samec unese bez problémů stejnou váhu jako oslík, tedy až 40 kg.
  • Lamy jsou téměř bez hlasových projevů. Neruší tedy sousedy, pouze, když jsou zneklidněny, lehounce „hučí“. Přesto ale dovede upozornit na vetřelce – díky výbornému zraku a sluchu a bystré povaze dovede hlídat téměř jako pes.

Plivou lamy?

„O lamách se všeobecně říká, že plivou části natrávené potravy po člověku, který je dráždí. Nemohu to potvrdit. Lamy na naší farmě chováme osm let, ale já jsem se s tímto jevem ještě nesetkal. V žádném případě to nejsou zvířata útočná. Pouze samec, hlídač stáda, když mu dojde trpělivost při návštěvách, vytlačuje hrudníkem návštěvníky z ohrady“ vysvětluje Vladimír Iha.

Lamu lze koupit za pět až deset tisíc korun i od některé české farmy. Navzdory módě je však třeba připomenout, že chov lam může být poněkud složitější záliba než například chov koz či ovcí.