Toto velmi nebezpečné onemocnění zažívacího traktu dospělých včel způsobuje prvok Nosema apis, který se množí v žaludku včely. Včely pak nedokáží řádně strávit potravu a v důsledku průjmu kálí i v úlu. Výkaly obsahují mnoho nestrávené sladiny, která láká další včely, a tím se onemocnění šíří.

Oslabené včely jsou k nákaze citlivější

Nosemóza napadá včelstva zejména na jaře, kdy včely nemají dostatek příležitostí k pročišťovacím proletům. Prvok špatně snáší vysokou teplotu. Proto je nutné mít silná včelstva, která se mu ubrání vyšší teplotou v úlu. Včely také oslabují a dezorientují pesticidy používané v zemědělství (kvůli vymírání včelstev bude dokonce dvě nejdrastičtější látky v rácmi EU dočasně zakázáno používat. Výrobci chemikálií se sice brání, ale včely vyrobit a nahradit nedokáží!). Podle jedovatosti a přímosti zásahu buď včelstvo přímo vymře, pravděpodobnější je však právě jeho oslabení a pak úhyn vlivem jiné nemoci, které by se však včely nevystavené jedům mohly ubránit.

Čistota jako prevence

Nejdůležitější je chovat zdravá a silná včelstva. Ta se atakům prvoka ubrání. Pokud včely pokálí plásty, pak je musíme spálit. Jako prevence zdravého chovu se mi vyplatilo stálé udržování čistoty ve včelíně a v úlech. Úly a všechno zařízení včetně stěn a podlahy včelína několikrát do roka omyji dezinfekčním prostředkem. Dále pak každoročně odstraňuji z úlu starší plásty, které vytavím v parní lázni a vydezinfikuji je. Jednotlivé nástavky zevnitř opálím plamenem a z vnějšku omyji dezinfekčním prostředkem. Staré úly spálím a nahradím je novými.